یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱

نماینده اتحادیه اروپا: «امارت اسلامی» ایجاد شود به افغانستان کمک نمی‌کنیم

رولاند کوبیا

نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که اگر پس از توافق صلح با طالبان، «امارت اسلامی» در این کشور برقرار شود کمک‌های این اتحادیه به افغانستان متوقف خواهد شد.

قدس آنلاین؛ «رولاند کوبیا» نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت: اروپا خواستار از سرگیری هر چه زودتر گفت‌وگوهای صلح افغانستان است اما توافق احتمالی نباید منجر به بازگشت «امارت اسلامی» شود.

کوبیا افزود: اگر پس از توافق صلح امارت اسلامی در افغانستان ایجاد شود که در آن از حقوق اساسی حفاظت نشود ادامه کمک اروپا به افغانستان برای بازسازی، رشد و پیشرفت و نیز دسترسی به بازارهای جهانی بسیار مشکل خواهد شد.

نماینده اتحادیه اروپا ادامه داد که دولت پسا توافق افغانستان باید مورد تایید کشورهای غربی باشد تا این کشورها به همکاری با دولت آینده افغانستان  ادامه دهند.

وی افزود که اروپا تلاش می‌کند که در توافقنامه آمریکا و طالبان مسئله آتش‌بس نیز افزوده شود.

این در حالی است که طالبان با تاکید بر اینکه مذاکرات با طرف آمریکایی پایان یافته و آماده امضا است شروع دوباره مذاکرات با آمریکایی‌ها را رد می‌کند.

به گفته «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، پس از انعقاد توافق صلح با آمریکا این گروه با همه جناح‌های افغانستان از جمله دولت این کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

از سوی دیگر، یکی از شروط صلح در افغانستان، خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.