سه‌شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹

۱۲۰ هزار زائر غیر ایرانی در مشهد اسکان یافتند

زائران افغانستانی اربعین

همزمان با ایام پایانی ماه صفر ۱۲۰ هزار زائر غیرایرانی از کشورهای پاکستان و افغانستان در زائرشهر رضوی مشهد اسکان یافتند.

آستان قدس رضوی روز دوشنبه به نقل از مسئول ستاد دهه آخر صفر معاونت محرومیت زدایی این آستان گزارش داد: از این تعداد ۴۰ هزار زائر افغانستانی و ۸۰ هزار پاکستانی هستند.

مسعود مجردی، اسکان و اطعام، ارائه خدمات حمل و نقل، برنامه‌های عزاداری و تحویل بسته‎های فرهنگی را از جمله خدمات آستان قدس رضوی به این زائران ذکر کرد.

او گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با سفارت و کنسولگری پاکستان ۸۰ هزار زائر پاکستانی از سه روز خدمات آستان قدس رضوی در زائرشهر بهره‌مند شدند و حدود ۳۰ هزار زائر متمکن پاکستانی نیز خود برای اسکان و زیارت در مشهد اقدام کردند.

وی افزود: ۷۰ درصد زائران محروم پاکستانی در شمار زائران زیارت‌ اولی هستند و از این نظر خدمت‌رسانی به آنان همسو با برنامه‌های آستان قدس رضوی در جهت خدمت به محرومان و مستضعفان است.

مجردی اظهار داشت: روحانیون اردو زبان در زائرشهر رضوی مستقر شدند و اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با اردوزبانان از جمله تشکیل حلقه‌های معرفت و اقامه نماز جماعت برای زائران پاکستانی را برعهده دارند.

او با برشمردن دیگر برنامه‌های درنظر گرفته شده برای زائران پاکستانی گفت: این زائران روزانه سه نوبت با سرویس‌های حمل و نقل در نظر گرفته شده به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند و معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی هم برای آنان در صحن غدیر برنامه‌های ویژه عزاداری و فرهنگی ترتیب داده است.

وی با اشاره به حضور ۴۰ هزار زائر افغانستانی در زائرشهر رضوی و ارائه خدمات مشابه زائران پاکستانی به آنان افزود: آستان قدس رضوی در موکب خود در مرز دوغارون نیز با یک وعده غذای متبرک، میان وعده و برنامه‌های فرهنگی و خدمات بهداشتی و درمانی از زائران افغانستانی پذیرایی می‌کند.

 اغلب زائران غیرایرانی حرم مطهر رضوی در ایام پایانی ماه صفر از کشورهای هند، پاکستان، آذربایجان، عراق و افغانستان هستند.

ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.