یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

آموزش و پرورش تعادل خود را از دست داده است

کلاس درس

عضو هیأت‌علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی گفت: آموزش و پرورش به مثابه یک نظام منسجم است که در حال حاضر تعادل خود را از دست داده است.

به گزارش قدس آنلاین، محسن نوغانی در نشستی با عنوان بررسی جامعه‌شناختی بحران‌های آموزش و پرورش در ایران که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در ارتباط با بحران توضیحات و تعاریف مختلفی ارائه شده است. زمانی که یک نظام در حال تعادل و مجموعه منسجمی از اجزا که آموزش و پرورش نیز می‌تواند یک نظام باشد، با چالش‌هایی مواجه شده و منجر به بروز مسائلی شود که سیستم از حالت تعادل خارج می‌شود، بحران است.

وی افزود: آموزش و پرورش به مثابه نظام تعلیم و تربیت اعم از نهاد تعلیم و تربیت است. نظام تعلیم و تربیت با چالش‌های متعددی مواجه شده که در کارکردهای حیاتی نظام، چالش ایجاد کرده و تعادل آن به خطر افتاده که در سایر نظامات نیز تبعات آن را می‌بینیم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: ما باید راه حل سیستماتیک برای مواجهه با مسائل را داشته باشیم که اکنون فقدان راه حل سیستماتیک داریم. راه‌حل کاربردی نیز بیشتر توصیه است. آموزش و پرورش ما می‌تواند به مثابه نهاد اجتماعی، نظام تربیتی و سازمان تربیتی باشد. 

نوغانی با بیان اینکه عدم تعریف مشخص از آموزش و پرورش دردسر زیادی ایجاد کرده است، عنوان کرد: اگر آموزش و پرورش را به مثابه نظام اجتماعی در نظر بگیریم، تحلیل ما دقیق‌تر می‌شود. اگر آموزش و پرورش را یک نظام آموزشی یا تربیتی ببینیم، طبیعتاً خرده‌نظام‌هایی دارد که چهار خرده‌نظام شامل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است و هر کدام چالش‌های خاص خود را دارد، بنابراین آموزش و پرورش به مثابه یک نظام منسجم است که تعادل خود را از دست داده و این چهار خرده‌نظام با هم منطبق نیستند.

عضو هیأت‌علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی، گفت: در متن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که بسیار قوی بوده و جزء اسناد بالادستی بسیار منسجم است، این چهار خرده‌نظام به شیوه‌ها و اجزای مختلف پخش شده است. این سند ناظر به تحول در چهار عرصه یا خرده‌نظام بوده و هر خرده نظام عناصری دارد.

وی ادامه داد: عنصر مهم خرده نظام فرهنگی که یکی از مهم‌ترین لایه‌های نظام آموزش و پرورش بوده، بحث باورها است و کارکرد اصلی آموزش و پرورش تقویت باورها است. عنصر خرده‌نظام سیاسی، نسبت آموزش و پرورش با کارگزاران سیاسی و منابع در سیاست‌گذاری است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: عنصر خرده‌نظام اقتصادی، منابع مالی یعنی نسبت منابع مالی با نظام آموزش و پرورش است. عنصر خرده‌نظام اجتماعی نیز جنبه شهروندی بودن آموزش و پرورش است. با هر خرده نظامی مجموعه‌ای از چالش‌ها را داریم که باید تحلیل شود.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.