سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸

توضیحات علی‌عسکری درباره عملکرد صداوسیما در زمینه افزایش قیمت بنزین

وظیفه رسانه ملی همراهی با دولت بود ولی ما صدای مردم هم هستیم

عبدالعلی علی عسکری رییس سازمان صداوسیما

رئیس سازمان صدا و سیما در دفاع از عملکرد رسانه ملی در ماجرای افزایش قیمت بنزین با اشاره به اینکه تصمیم به افزایش قیمت بنزین پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر یزد در جلسه هیئت دولت اعلام شد، اظهار داشت: در این رویداد وظیفه رسانه ملی همراهی با دولت بود ولی ما زبان مردم نیز هستیم.

قدس آنلاین: علی‌ عسکری رییس صداوسیما در هشتمین همایش منشور رسانه که با عنوان «گام دوم انقلاب و رسانه ملی» برگزار شد، درباره موضوع انتخابات پیش‌رو و عملکرد رسانه ملی در اطلاع‌رسانی از تصمیم دولت برای بالا بردن قیمت بنزین 

با بیان اینکه موضوع سوخت و تغییر قیمت بنزین بر اساس قانون بود گفت: بر این اساس دولت موظف به بالا بردن قیمت بنزین بود و در دو سال گذشته چند بار تصمیم به عملی کردن این قانون گرفت.

وی افزود: دولت اولین بار در نیمه آبان سال ۹۷ تصمیم گرفت این قانون را عملی کند و صداوسیما نیز بنا به این تصمیم برای اطلاع رسانی و فراهم کردن آن برنامه ریزی کرد اما این تصمیم در آن تاریخ عملی نشد.

رئیس سازمان صداوسیما از تکرار این اتفاق در روزهای پایانی سال ۹۷، اردیبهشت سال ۹۸ و شهریور امسال یاد کرد که در همه این تاریخ‌ها رسانه ملی برنامه‌ریزی دقیقی برای همراهی با دولت کرده بود که به دلیل عملی نشدن این قانون به انجام نرسید.

وی با بیان اینکه ۲۳ آبان آخرین باری بود که دولت اعلام کرد مبلغ بنزین افزایش می‌یابد گفت: روز چهارشنبه پس از بازگشت رئیس جمهور از سفر یزد در جلسه هیات دولت اعلام شد که این تصمیم قطعی است اما زمان اعلام آن هنوز قطعی نبود با این وجود بعد از ظهر همان روز در جلسه‌ای با معاونان سازمان برنامه‌ریزی‌های لازم در رسانه ملی برای اطلاع رسانی و همراهی با دولت برای اجرای درست و موفق این طرح انجام شد.

علی عسکری از برنامه‌ریزی معاونت‌های صدا، سیما، سیاسی و همه بخش‌های سازمان برای آماده کردن افکار عمومی و مردم برای مواجهه با این خبر سخن گفت و افزود: ما کاملا مطابق برنامه‌ریزی دولت و آنچه وزیر کشور در این زمینه اعلام می‌کرد عمل کردیم و هیچگونه کوتاهی نداشته ایم.

وی با تأکید بر اینکه دولت برای پیشگیری از ایجاد صف‌های طولانی مقابل پمپ‌های بنزین سیاست اعلام خبر ناگهانی بالا رفتن قیمت بنزین را در پیش گرفته بود، گفت: ظهر روز پنج شنبه به ما اعلام شد که قرار است این خبر ساعت ۲۴ پنجشنبه شب روی آنتن برود و ما نیز درست مطابق آنچه وزیر کشور و دولت از رسانه ملی خواسته بودند عمل کردیم و در این امر هیچگونه کوتاهی نداشته‌ایم.

علی عسکری با تأکید بر اینکه صداوسیما نقشش را آن‌طور که باید در این رویداد به خوبی ایفا کرد گفت: معاون سیاسی رسانه ملی مسئولیت تبلیغات این رویداد را قبول کرد و به لحظه هر اطلاعیه‌ای که اعلام می‌شد اطلاع رسانی کردیم. وی با بیان اینکه در این رویداد وظیفه رسانه ملی همراهی با دولت بود گفت: مشی رسانه ملی همراهی با دولت و حمایت از قوای سه گانه است اما در این میان ما زبان مردم نیز هستیم و باید حرف و دغدغه آن‌ها را بازگو کنیم  و اخبار را به اطلاعشان برسانیم که این وظیفه ما را برخی نادیده می‌گیرند و آن را برنمی تابند.

بی‌طرفی اصل اول در انتخابات

رئیس رسانه ملی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری که از انتخابات به عنوان رویدادی عالی و شیرین یاد کرده اند گفت: دموکراسی انتخابات برای مردم ایران جشنواره‌ای ملی و حادثه‌ای شیرین است و ما باید کاری کنیم که مردم از این مشارکتشان لذت ببرند و کاری کنیم آنچه می‌خواهند عملی شود؛ اما مهم‌ترین موضوع پیش روی ما مقابله با تلاش دشمن برای کاستن از مرجعیت رسانه ملی است.

وی افزود: آمریکا و رسانه‌های استکبار می‌کوشند با استفاده از رسانه‌هایشان، ماهواره‌ها و فضای مجازی  اعتماد مردم به رسانه ملی را خدشه دارکنند و از هر سویی به ما ضربه بزنند اما ما حتی فرصت نگاه کردن به آنها را هم نداریم و باید جهادگونه با سرعت به پیش برویم.

افزایش شایعه پراکنی و اخبار جعلی در فضای مجازی موضوع دیگری بود رئیس رسانه ملی در زمینه انتخابات به آن پرداخت و گفت: با وجود فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای اخبار دروغ هنگام انتخابات شایع می‌شوند و دشمن تلاش می‌کند با ایجاد کنش‌گری منفی در چهره‌ها در بحبوحه انتخابات، سوء استفاده از رسانه‌های اجتماعی در فرآیند انتخابات به عنوان تخریبگر و معاند، تخریب نامزدهای انتخابات و افزایش التهابات در جامعه با پرده‌دری، برنامه ریزی برای ناآرام سازی جامعه در برخی مناطق برای برگزاری انتخاباتی پرشور و مشارکت حداکثری مردم مانع ایجاد کند.

تبیین مردم‌سالاری دینی به عنوان میراث گرانقدر امام راحل(ره)، تلاش برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر اولین انتخابات در چهل ساله دوم انقلاب، زمینه سازی برای تعامل و هم‌افزایی قوای سه گانه و دستگاه‌های کشور، ایجاد فضای امیدبخش و افزایش نشاط و خوش‌بینی از  آینده نظام و انقلاب، زمینه‌سازی برای دستیابی به مجلسی انقلابی و کارآمد با مشی مقاومت در برابر نظام سلطه، جلب مشارکت حداکثری مردم برای برگزاری انتخاباتی پرشور، آگاهی بخشی و بصیرت افزایی برای انتخاب اصلح، خنثی سازی توطئه دشمن برای کاهش مشارکت مردم، آگاهی‌بخشی درباره نقش مجلس به عنوان رکنی از ارکان نظام برای پیشبرد اهداف گام دوم و اتخاذ مشی بی‌طرفی در همه ارکان و بخش‌های سازمان صداوسیما از برنامه‌هایی بود که رییس صداوسیما برای انتخابات پیش رو از آن یاد کرد و از همکارانش خواست تا با ستاد انتخابات سازمان که از مدت‌ها قبل تشکیل شده در این زمینه همکاری کنند.

رئیس سازمان صداوسیما تاکید کرد: باید دست به دست هم حضور پر شور مردم برای انتخابات مجلس را فراهم کنیم و مجلسی انقلابی، با کیفیت و با نیروهای جوان از طیف‌های مختلف فکری در چارچوب نظام تشکیل دهیم.

منبع: خبرگزاری ایلنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.