سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

ترور حقوق بین‌الملل همزمان با ترور سردار سلیمانی

سردار سلیمانی

آمریکایی‌ها هنوز نتوانسته‌اند برای اقدام غیرقانونی ترور سردار سلیمانی که منطقه را در آستانه جنگ قرار داده و به فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی بر فراز تهران انجامید، توجیهی پیدا کرده و جامعه جهانی را متقاعد کنند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، شبکه تلویزیونی «ازوزدا» روسیه در تحلیلی یادآور شده است: تمام تلاش‌های مقامات آمریکایی برای توجیه ترور سردار شهید "قاسم سلیمانی" (یکی از مقامات بلندپایه نظامی ایران) که آغازگر وخامت شدید اوضاع در منطقه بود، ناکام مانده است.

اقدام غیرقانونی واشنگتن برای ترور ژنرال قاسم سلیمانی در بغداد، تمام منطقه خاورمیانه را در آستانه یک جنگ بزرگ قرار داد. این مهمترین خبر رسانه‌های جهانی در آغاز سال نو میلادی بود. جمهوری اسلامی هم به ترور یکی از فرماندهان نظامی بلندپایه ایرانی با حملات موشکی به پایگاههای نظامی آمریکا در خاک عراق پاسخ داد.

دولت واشنگتن اقدام خصمانه خود را به وجود تهدید خیالی و اثبات نشده توجیه کرد و سعی کرد چهره تهدید آمیزی از سردار سلیمانی ارائه کند. حتی در شبکه‌های تلویزیونی ایالات متحده هم علناً به این استدلال پوچ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و حامیان سیاسی وی می خندند.

تلاش زیاد برای نوعی مشروعیت بخشیدن به ترور این فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مضحک به نظر رسیده و صرفاً بر پایه "ایمان" ترامپ بنا گذاشته شده است. غیر از "اعتقاد شخصی" رئیس جمهوری آمریکا، هیچ مدرک و دلیلی دال بر وجود هیچ نوع تهدیدی از جانب این مقام نظامی ایرانی علیه سفارتخانه‌های آمریکا وجود ندارد. با وجود گذشت چند هفته، مقامات واشنگتن هنوز نتوانسته‌اند جامعه جهانی را برای توجیه این اقدام غیرقانونی خود علیه یک مقام رسمی یک کشور مستقل دیگر قانع کنند.

هدف آمریکا تضعیف مواضع ایران در منطقه بود، ولی این نقشه ناکام ماند

"ماکسیم سوچکوف"، کارشناس ارشد دپارتمان تجزیه و تحلیل جریانات بین المللی در دانشگاه دولتی مسکو معتقد است: «ایالات متحده در واقع می خواست تعادل منفی که اخیراً در منطقه برای آنها بوجود آمده را تغییر دهد. هنگامی که ایران شروع به تضعیف مواضع آمریکایی‌ها در سراسر منطقه کرده و راه تقویت مواضع خویش را در پیش گرفت، واشنتگتن با اقدامی بی سابقه تصمیم گرفت تا یکی از مهمترین شخصیت‌های نظامی ایرانی و با نفوذ در منطقه را از سر راه بردارد. این ترور می بایست توازن قدرت در منطقه را به نفع آمریکا تغییر دهد و تأثیر منطقه‌ای ایران را تضعیف کند، ولی این نقشه به هدف خود نرسید.»

البته به نظر می رسد متحدین آمریکا در اروپا به معنای واقعی کلمه خود را مجبور کردند تا باور کنند که این ترور اقدامی منطقی بود. ولی آنها هم به روشنی به ماهیت آنچه اتفاق افتاده بود، آگاه هستند.

"بوریس جانسون" نخست وزیر انگلیس در این رابطه گفت: "لندن نمی تواند مشروعیت آنچه اتفاق افتاده را رسماً تایید کند. هرچند همه می پذیرند ایالات متحده حق داشته از پایگاه‌ها و پرسنل خود در عراق دفاع کند.»

"مایکل بینیون" ستون نویس بین المللی نشریه تایمز، دلیل عدم اطمینان رهبران اروپایی در ارزیابی از اقدام آمریکا را توضیح داده و نوشته است: «مسئله اینجاست که اروپایی‌ها نمی دانند دونالد ترامپ از ایران چه می خواهد. آیا او می خواهد نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهد؟ آیا می خواهد مذاکره برای انعقاد توافق جدیدی را آغاز کند؟ یا واقعاً خواستار آغاز یک جنگ است؟»

البته این اقدام آمریکا به خودی خود منجر به وقوع فاجعه دیگری شد و در شرایط پرتنش حاکم بر منطقه، ایران به اشتباه یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را هدف قرار داد.

"سرگئی لاوروف" کفیل وزیر امور خارجه روسیه در تشریح این ماجرا گفته است: «پس از ترور ژنرال سلیمانی از سوی آمریکا که با نقض حقوق بین الملل انجام گرفت و در پی حمله تلافی جویانه تهران به پایگاه‌های نظامی آمریکا، ایرانی‌ها انتظار حملاتی از جانب آمریکا را داشتند، ولی نمی دانستند که این حمله به چه شکلی صورت خواهد گرفت. در آن شرایط حساس حداقل شش جنگنده اف-35 آمریکایی در هوا و درست در نزدیکی مرزهای ایران حضور داشتند که این واقعیات مسلماً باعث "عصبی شدن" و خطای غیرعمد پدافند هوایی ایران در هدف قرار دادن هواپیمای شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین در آسمان تهران شد.»

لاوروف یادآور شد که به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی، وزارت امور خارجه روسیه تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی در باره این حادثه نداشته است.

"عباس اصلانی" ، سردبیر پایگاه «Iran Front Page » و کارشناس مهمان در مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه روسیه نیز در این باره می‌گوید: «ایران اشتباهات خود را پذیرفته و همکاری لازم برای روشن شدن این قضیه را دارد، ولی نباید شرایطی که تحت تاثیر آن، این فاجعه رخ داده را فراموش کرد. البته تحقیقات در این زمینه ادامه خواهد یافت.»

ایران حتی قول پرداخت غرامت، مجازات گناهکاران وقوع این فاجعه و تحویل جعبه‌های سیاه هواپیما به دولت اوکراین را داده است. با این حال، مقامات آمریکایی اهمیتی به این اقدامات نمی دهند و همچنان تلاش می‌کنند تا از این حادثه در جهت منافع خود و برای تخریب وجهه ایران استفاده کنند.

روز یکشنبه اجساد اتباع اوکراینی و خدمه پرواز هواپیمای بوئینگ اوکراینی که در این سانحه جان باختند از تهران به فرودگاه کی‌یف، پایتخت اوکراین منتقل شد. مراسم وداع با این قربانیان با حضور "ولادیمیر زلنسکی" رئیس جمهوری اوکراین، نخست وزیر، رئیس پارلمان اعلای اوکراین و دیگر سیاستمداران کشور برگزار شد. البته یک قربانی دیگر در این ماجرا وجود دارد و آن حقوق بین المللی است که با یک اقدام خودسرانه و نادرست از سوی آمریکا، در این بین ترور شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.