چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵

جهرمی در پاسخ به قدس آنلاین:

ماهواره ظفر تا پیش از دهه فجر پرتاب می‌شود

آرش خلیل‌خانه

آذری جهرمی

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ماهواره ظفر تا پیش از دهه فجر به مدار پرتاب خواهد شد گفت: این ماهواره ایرانی ۳ ماموریت دارد.

قدس آنلاین: محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره زمان پرتاب ماهواره ظفر و ویژگی‌های این ماهواره گفت: ماهواره ظفر سه ماموریت دارد که ماموریت اول تصویربرداری برای استفاده کشاورزی، بحران های طبیعی خواهد بود. ماموریت بعدی این ماهواره ارتباطات مخابراتی است که ۲۵۶ کانال مخابراتی فعال دارد که می تواند ارتباطات را فعال کند و ما از مردم دعوت کردیم که در سایت ظفر پلاس پیام های خود را در قالب فایل های صوتی یک دقیقه ای ضبط کنند تا ما پیام ها را انتخاب کرده و از طریق ماهواره به شرط موفقیت و اسقرارش در مدار پخش خواهیم کرد.

وی افزود: ماموریت سوم این ماهواره جمع آوری اطلاعات فضایی است که بخشی از تشعشعات فضایی که استفاده مطالعاتی دانشمندان را دارد جمع آوری می کند. وزن این ماهواره ۱۱۳ کیلوگرم است و در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر قرار می گیرد و این اولین بار است که ما هدف گذاری کردیم که به این ماموریت ها برسیم و هم خود ماهواره و هم ماهواره بر سیمرغ جزو فعالیت های مهم تحقیقاتی ما هستند. به زودی در همین ایام دوستان وزارت دفاع در حال کار هستند و تصمیم گرفته شده تا از طریق رسانه ملی فرآیند شفاف برای مردم اطلاع رسانی شود. در هر حال یک تلاش علمی و تثبیت فناوری است و طبیعتا می‌تواند با موفقیت انجام شود که احتمالش بالا است و ممکن هم هست که موفق نباشد. اما از این ماهواره دو نسخه وجود دارد و اگر موفق نبود سریعا برای نسخه دوم اقدام خواهیم کرد.  

آذری جهرمی درباره اینکه زمان پرتاب این ماهواره معین شده یا نه؟ اظهار داشت: بزودی و پیش از دهه فجر پرتاب این ماهواره و قراردادن آن در مدار انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این انتقاد که چرا پس از قرار گرفتن موفقیت آمیز ماهواره در مداراطلاع‌رسانی نمی‌کنید، گفت: به هر صورت پیرمردها یک اعتقادی دارند و جوان‌ها اعتقادی دیگر؛ ما از ابتدا شفاف بیان می‌کنیم که همه مردم بدانند.

وزیر ارتباطات وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا خبر رفع فیلتر تلگرام واقعیت دارد،  گفت: من از این موضوع اطلاعی ندارم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.