شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸

توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی باید اولین واکنش ایران به مکانیسم ماشه باشد

محمد جواد ابطحی

نماینده خمینی‌شهر در مجلس با اشاره به تهدید فعال شدن مکانیسم ماشه در برجام گفت: ایران باید ضمن عملیاتی کردن گام ششم و خروج از برجام، اقدامات داوطلبانه خود درباره اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و درباره همکاری‌هایش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدیدنظر کند.

قدس آنلاین: سیدمحمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی،‌ با اشاره به تهدید اروپایی‌ها مبنی بر فعال کردن مکانیسم ماشه در برجام گفت: اروپایی‌ها، جمهوری اسلامی را تهدید به فعال کردن این مکانیسم کرده‌اند در حالی که همانگونه که وزیر خارجه و سخنگوی این وزارتخانه تأکید کرده‌اند قطعا ایران هم اقدامات متقابل و تصمیمات خاصی را در این باره انجام خواهیم داد و بر همین اساس گام‌های خود را جدی‌تر از قبل برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه تا کنون ۵ گام کاهش تعهدات ایران در برجام را عملیاتی کرده‌ایم افزود: اگر ما شاهد فعال شدن مکانیسم ماشه باشیم قطعاً‌ گام ششم خروج از برجام را هم برمی‌داریم. 

گام ششم برجام و اقدامات ایران درباره مکانیسم ماشه

نماینده خمینی‌شهر در مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در گام ششم ضمن خروج از برجام، اقدامات داوطلبانه خود درباره اجرای پروتکل الحاقی را هم متوقف کرده و درباره همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم تجدیدنظر خواهد کرد. 

ابطحی تصریح کرد: با آنکه دولت آقای روحانی برخلاف اصول متعدد قانون اساسی و بدون اجازه مجلس به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرایی کرده است و بر اساس تعهد داده شده به غربی‌ها این کار را در دستور کار خود قرار داده بود اما در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه، جمهوری اسلامی بحث توقف اقدامات داوطلبانه را عملیاتی خواهد کرد.

وی گفت:‌ اگر مکانیسم ماشه علیه کشورمان فعال شود چه لزومی دارد که بازرسی‌های همه‌جانبه و سرکشی‌هایی که هیأت آژانس انرژی اتمی از بخش‌های مختلف کشور دارند را ادامه دهیم لذا آنها را متوقف خواهیم کرد.

لزوم خروج از برجام بی مسما و بی محتوا

نماینده خمینی‌شهر در مجلس گفت:‌ برجام هم اکنون یک سند مرده است که هیچگونه ظهور و بروزی ندارد ضمن اینکه وقتی آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی‌ها تعهدی به اقدامات خود نداشته‌اند عملاً برجام به اسمی بی‌مسما و قراردادی بی‌محتوا تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه مکانیسم ماشه تهدیدی توخالی محسوب می‌شود افزود:در هفته‌های آینده باید شاهد اعلام رسمی مرگ برجام باشیم ضمن اینکه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هم اعلام خواهد شد.

ابطحی یادآور شد: ما شاهد تحریم‌های ثانویه که از سوی آمریکایی‌ها اجرایی شده است هستیم نه تحریم‌های سازمان ملل؛ همین تحریم‌های ثانویه باعث شده تا اروپایی‌ها و دیگر کشورها نتوانند وارد با جمهوری اسلامی تعامل اقتصادی شوند.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس تاکید کرد:‌ اگر مکانیسم ماشه فعال شود تفاوتی برای جمهوری اسلامی نخواهد کرد.

تحریم‌ها لغو نشد بلکه تجمیع شد

ابطحی تصریح کرد:‌ اگر تعلیق قطعنامه‌های سازمان ملل در قالب فعال شدن مکانیسم ماشه عملیاتی شود تفاوتی برای ایران نخواهد کرد چرا که این موضوع از قبل وجود داشته و ما سابقه ۶ قطعنامه قبلی را داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه دولت روحانی ۲ اشتباه بزرگ را مرتکب شده است گفت: دولتمردان اعلام کردند که با وجود امضای برجام تمامی تحریم‌ها برداشته شده است در حالی که این حرف کاملاً اشتباه است و تحریم‌های قبلی تجمیع شده و به هیچ وجه لغو نشده است.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس گفت:‌ اشتباه بعدی دولت روحانی آن بود که برای رأی‌گیری درباره رفع تحریم‌ها که مربوط به ماده ۳۶ و ۳۷ است در حالی که غربی‌ها به دنبال رأی‌گیری در این باره هستند؛ عملاً آنها این کار را بر اساس حق وتوی روس‌ها و چینی‌ها انجام دادند چرا که ادامه رفع تحریم‌ها به رأی گذاشته می‌شود نه رفع تحریم‌ها.

جنگ نمی‌شود؛ مردم خیالشان راحت باشد

ابطحی با بیان اینکه متأسفانه افرادی که به دولتمردان مشاوره حقوقی می‌دادند اقدامات غلطی را مرتکب شده‌اند و بر همین اساس آنها را تشویق به ادامه مذاکره کردند زیرا خوش‌بینی بیش از حد به اروپا و آمریکا داشتند بدون آنکه متن و محتوای برجام را خوانده باشند.

وی درباره احتمال جنگ با مجوز شورای امنیت علیه کشورمان افزود: قطعا ما در آینده شاهد جنگ نخواهیم بود چرا که برای انجام عملیات نظامی رأی‌گیری جداگانه لازم است و اصلاً این موضوع ربطی به مکانیسم ماشه ندارد. که در آن صورت می‌توان از اهرم وتو استفاده کرد.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس گفت: دولتمردان و مردم کشورمان نباید درباره جنگ نگرانی داشته باشند.

ابطحی تصریح کرد: حضور میلیونی مردم در تشییع پیکر مطهر شهید حاج‌قاسم سلیمانی و همرزمانش به دولت و مجلس و غربی‌ها این پیام را داد که ما از عزت و استقلال و شرف‌مان دست بر نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد:‌ از اردیبهشت ۹۸ که باید گام‌های متعددی را برای کاهش تعهدات برجام در قبال عدم ایفای وظایف اروپایی‌ها برداریم و به اقتصاد داخل توجه ویژه‌ای کنیم عملاً‌ شرایط کشور به سمت تحول و تکان حرکت کرده و شاهد اشتغال‌زایی و تولید بیشتر و فعالیت‌های صادراتی و وارداتی بودیم.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.