شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷

تلاش برای نجات ماهی‌های گرفتار در گودال‌های تالاب میانگران

ناقوس مرگ در تالاب میانگران به صدا در آمد

ماهی‌های گرفتار در گودال‌ها

خوزستان_ فیلم کوتاهی که روزهای گذشته در فضای مجازی منتشر شد، نشان می‌دهد که هزاران ماهی در بخشی از تالاب میانگران در ایذه در حال تلف شدن هستند.

به گزارش قدس آنلاین، احمد امیری رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه، در خصوص کلیپ منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تلف شدن هزاران ماهی در تالاب میانگران ایذه، اظهار کرد: در سال‌های گذشته سطح آب تالاب میانگران بسیار کاهش یافته بود اما از سال گذشته وضعیت آبگیری تالاب بهتر شد.

وی توضیح داد: به دلیل اینکه برخی اراضی کشاورزی را آب گرفته بود، کشاورزان برای جلوگیری از ورود آب تالاب به اراضی کشاورزی اقدام به حفر جوی یا کانال کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه افزود: این اقدام کشاورزان موجب شده که با افزایش سطح آب تالاب، آب وارد بخش‌های خشک و برخی گودال‌ها شود و ماهی‌ها نیز به سمت این گودال‌ها هدایت شوند. در پی کاهش مجدد آب تالاب و پر شدن کانال با گل و لای، ماهی‌ها در این گودال‌ها گرفتار و تعدادی تلف شده‌اند.

امیری بیان کرد: ماهی‌ها به علت کم‌آبی گودال‌ها تلف شده اند اما آمار دقیقی از تعداد ماهی‌های تلف شده در دست نیست.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای نجات ماهی‌های گرفتار شده در گودال‌های میانگران گفت: در تلاش هستیم که با همکاری شهرداری، اداره شیلات و اداره آبفا شهرستان ایذه، ماهی‌ها را در تانکرهای حمل آب قرار دهیم و در قسمت‌های دارای آب تالاب تخلیه کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ایذه با اشاره به اثر منفی ایجاد کانال توسط کشاورزان در اکوسیستم تالاب تصریح کرد: کشاورزان از دستکاری در اراضی که در حریم تالاب قرار دارند، خودداری کنند و بدون مجوز اقدام به کاری نکنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.