یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸

اعلام آمادگی طالبان برای مذاکره مستقیم با دولت کابل

طالبان

دیپلمات روس اعلام کرد طالبان برای مذاکره مستقیم با دولت افغانستان پس از امضای توافق صلح با آمریکا اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان اعلام کرد گروه طالبان برای مذاکره مستقیم با کابل، پس از امضای توافق صلح با آمریکا اعلام آمادگی کرده است.

زمیر کابولوف گفت همانطور که نمایندگان طالبان اظهار کردند پس از امضای توافق صلح با آمریکا، آن‌ها برای شروع مذاکرات مستقیم با دیگر گروه‌های سیاسی از جمله دولت افغانستان آماده خواهند بود. بنا به گفته این دیپلمات روس، احتمال برقراری آتش بس موقت میان طالبان و دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای برگزاری مذاکره مورد بحث قرار گرفته است.

این مقام روس گفت آنچه روشن است اینکه آتش بس موقت یا دائم و یا کاهش خشونت‌ها موضوع مذاکرات میان خود افغان‌ها است، که جدای از مذاکرات با آمریکاست. کابولوف تاکید کرد به نظر نمی‌رسد آمریکا و طالبان طرحی را برای ایجاد مکانیسمی ویژه برای نظارت بر پایبندی دو جانبه نسبت به توافق صلح آتی میان دو طرف داشته باشند.

پیشتر وزارت دولت در امور صلح افغانستان اعلام کرد که فهرست هیات مذاکره کننده با طالبان این تیم از پنج ماه پیش پس از مشورت با سیاسیون، جامعه مدنی، احزاب، نمایندگان و شخصیت‌های تاثیر گذار آماده گردیده، اما با استفاده از تجارب گذشته پنهان مانده و رسانه‌ای نشده است.

پیش از این دولت افغانستان یک لیست ۲۵۰ نفری منتشر کرد که برای مذاکره با طالبان قراربود به قطر سفر کنند، اما این مذاکرات به دلایل مختلف لغو شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.