سه‌شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶

یادداشت

به اعتقادات مردم رحم کنید!

سید جلال فیاضی

سید جلال فیاضی

30 سال است که افتخار خادمی آستان مقدس حضرت رضا (ع) را دارم. 30 سال است که با افتخار زیر پای زائر امام رضا(ع) را جارو می‌کشم ودر آستان مقدس او به عاشقان دلسوخته‌اش خوشامد می‌گویم.

سید جلال فیاضی

30 سال است که افتخار خادمی آستان مقدس حضرت رضا (ع) را دارم. 30 سال است که با افتخار زیر پای زائر امام رضا(ع) را جارو می‌کشم ودر آستان مقدس او به عاشقان دلسوخته‌اش خوشامد می‌گویم. در این سال‌ها علما، مراجع، شخصیت‌ها و بزرگان زیادی را دیده‌ام که به آرامی و با طمأنینه به حرم مشرف می‌شوند؛ در صحن مطهر رو به گنبد طلایی حضرتش یا در گوشه‌ای از رواق حرم و یا در جوار مضجع شریف  با احترام می‌ایستند و عاشقانه و عارفانه عشق خود را زمزمه می‌کنند و با چشم‌های بارانی خویش روح خود را صفا می‌بخشند. هرگز ندیده‌ام که ضریح مطهر را لیس بزنند! و یا با رفتارهای غیر متعارف موجب وهن بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) شوند. حرم مطهر امام دارالشفاست اما بیماری‌های جسمی روحی با ارتباط معنوی زائر و امام و تجلی آموزه‌ها، معارف و سیره اهل بیت (ع) در زندگی فردی و اجتماعی مردم تبلور می‌یابد نه با لیس زدن ضریح!

سال‌هاست دشمنان اسلام تلاش کرده‌اند تا این مکتب الهی و حیات‌بخش را مترادف خرافات جلوه دهند و تعالیم الهی را در تضاد با علم نشان دهند. در حالی که قرآن کریم پر از آیات تکریم علم و عدم تساوی عالمان و جاهلان است. علوم بشری نیز چیزی جز کشف رازهای خلقت الهی توسط انسان نیست؛ که هرچه هست از او است.

در روزهای سخت کرونایی و در حالی که علما و بزرگان بررعایت اصول بهداشتی اصرار دارند، برخی رفتارهای هنجارشکنانه نظیر چالش لیسیدن ضریح‌ یا مقابله بااجتماعات درایام پرخطر از طریق اصرار بر برگزاری مراسم مذهبی و نماز جمعه و جماعت  و یا ارائه راهکارهای غیر علمی و گاه مضحک برای مقابله با کرونا به نام طب اسلامی ، نه تنها دفاع بد از دین به شمار می‌آید، بلکه به رسانه‌های معاند بهانه می‌دهد که چهره‌ای ضد علم از اسلام و مسلمانان به جهانیان عرضه کنند.

آن‌گونه که متخصصان می‌گویند؛ کوروناویروس سه مشخصه اصلی دارد: اول اینکه در سطوح تجمع می‌کند واز طریق لمس یا آلودگی تنفسی از طریق افراد آلوده انتشار می‌یابد. دوم سرایت از طریق چشم، بینی ودهان است و سوم دوره دو هفته‌ای نهفتگی بیماری است که گاه بدون هیچ علائمی همراه است. همین ویژگی‌ها موجب سرعت زیاد انتقال بیماری و فراگیری آن شده است و ضرورت رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از اجتماعات را جدی‌تر می‌کند.

در چنین شرایطی مقابله با دستورات بهداشتی و رفتارهای مغایر با آن‌ها، آن هم به نام دین و محبت اهل بیت (ع) جز ضربه زدن به اعتقادات مردم وبهانه دادن به دشمن چه نتیجه‌ای می‌تواند داشته باشد؟

خوشبختانه رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب و قدردانی از اقدام‌های وزارت بهداشت و کادر پزشکی و درمانی و اظهارات و مواضع بسیاری از علمای بزرگوار و تأکید آن‌ها بر ضرورت رعایت دستورات بهداشتی وپرهیزاز تجمع و نیز اقدام‌های قضایی نسبت به رفتارهای معدودی از افراد هنجارشکن نشان داد که این  رفتارها با دستورات دینی مطابقت ندارد.

انتظار می‌رود اندیشمندان، رسانه ها وبه ویژه فعالان فضای مجازی برای زدودن این‌گونه شبهه ها از چهره مطهر اسلام وترویج آموزه‌های متعالی اسلام عزیزتلاشی مضاعف داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.