یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱

ادعای کمک به ایران منوط به لغو تحریم‌های بانکی و نفتی است/ آمریکایی‌ها برای کشتن محدودیت اخلاقی ندارند

فواد ایزدی

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا گفت: اگر مقامات دولت آمریکا صادق هستند باید تحریم‌های نفتی و بانکی را حداقل تعلیق کنند تا کشور با استفاده از منابع خودش کارهای لازم را انجام دهد.

قدس آنلاین: فواد ایزدی، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره غیرقابل اعتماد بودن آمریکا در کمک به ایران برای مبارزه با کرونا، اظهار داشت: آمریکا برای مدیریت کرونا دچار فاجعه است و با کمبود کیت تست روبه‌رو هستند. آقای تیم کین سناتور آمریکایی اخیراً در صحبت‌هایش از کمبود کیت تست در بیمارستان‌ها گلایه می‌کند. مواد شیمیایی مورد نیاز و حتی ماسک در بیمارستان‌ها وجود ندارد و افرادی از مقامات سابق بهداشتی‌امریکا اذعان کرده‌اند که پزشکان آمریکا در بیمارستان‌ها به یکدیگر ماسک قرض می‌دهند و با مشکلات گسترده‌ای روبه‌رو هستند. 

 وی افزود: اینکه آمریکا بخواهد به کشورهای دیگر کمک کند دروغ است و خودشان بیش از سایرین نیاز به کمک دارند. وضعیت کنونی ما در ایران از وضعیتی که در آمریکا وجود دارد بهتر است. در ایران عموم مردم بیمه درمانی دارند، مرخصی استعلاجی وجود دارد درحالی‌که نظام بیمه‌ای آمریکا خیلی از این مزایا را ندارد بهمین‌ خاطر آمریکا نمی‌تواند به جایی کمک کند و حرف هایشان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

این کارشناس مسائل حوزه آمریکا با اشاره به اینکه کمک به کشورهای دیگر نیاز به تامین منابع مالی دارد، اظهار داشت: آمریکایی‌ها نفت ایران و ارتباطات بانکی را تحریم کردند و اگر واقعا می‌خواهند کمک کنند کافی است محدودیت‌های ایجاد شده خرید نفت ما یا محدودیت‌هایی که برای نقل و انتقال پول هست را بردارند.

ایزدی با اشاره به اینکه ما برای خرید دارو یا تجهیزات پزشکی با محدودیت پرداخت مواجه‌ایم و این محدودیت بخاطر نبود پول نیست بلکه امکان انتقال پول و تراکنش وجود ندارد، گفت: اگر مقامات دولت آمریکا صادق هستند این تحریم‌ها را حداقل تعلیق کنند تا کشور با استفاده از منابع خودش کارهای لازم را انجام دهد.  اینها هم دروغ می‌گویند و هم وقاحت هم دارند. هم تحریم می‌کنند که نتیجه آن از بین رفتن درصدی از مردم بخاطر نبود امکانات است و از طرفی، ادعای بشردوستی می‌کنند که اوج وقاحت است.

وی در پاسخ به این سوال که احتمال دخالت بیولوژیکی آمریکا در شیوع ویروس کرونا چقدر است، اظهار داشت: در این حوزه باید متخصصان جنگ بیولوژیک اظهارنظر کنند اما آنچه ما در تاریخ آمریکا مشاهده می‌کنیم این است که آمریکایی‌ها محدودیتی در کشتن افراد ندارند. در زمان جنگ جهانی دوم بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی بمب اتم ریختند و 26 هزارنفر را نابود کردند و قبل از جنگ نیز، برخوردهایی که با سرخپوستان بومی آن منطقه داشتند و همچنین جنایاتی که در عراق انجام دادند نشان می‌دهد برای کشتن محدودیت اخلاقی ندارند. 

این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: در پروژه تاسکیگی که از 1932 تا 1972 روی سیاه پوستان آمریکا انجام دادند، به این بهانه که به شما خدمات درمانی می‌دهیم آنها را بردند و بیماری سفلیس را روی اینها تست می‌کردند تا به داده‌های بیشتری برسند و از سیاه‌پوستان اینگونه سوءاستفاده می‌کردند لذا ابایی ندارند اگر بخواهند چنین رفتارهایی با مردم سایر نقاط جهان انجام دهند. 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.