جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷

تلاش جدید در کنگره آمریکا برای مقابله با نقوذ چین در آسیا

آمریکا و چین

یک نماینده ارشد کنگره در صدد جلب حمایت پنتاگون برای سرمایه‌گذاری حداقل ۶ میلیارد دلار در سال روی ستاد فرماندهی نیروهای مسلح آمریکا در منطقه ایندوپاسیفیک است.

به گزارش قدس آنلاین، برنامه پنتاگون برای تغییر منابع نظامی آمریکا به آسیا جهت مقابله با نفوذ چین از حمایت تازه‌ای در کنگره برخوردار شده است.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال با گزارش این خبر می‌افزاید یک نماینده ارشد کنگره در صدد جلب حمایت پنتاگون برای سرمایه‌گذاری حداقل ۶ میلیارد دلار در سال روی ستاد فرماندهی نیروهای مسلح آمریکا در منطقه ایندوپاسیفیک است. 

تلاش‌ها برای پیشبرد این طرح، مشابه بودجه‌ای موسوم به «ابتکار بازداری در اروپا» است که پنتاگون طی سال‌های گذشته برای مقابله با نفوذ روسیه به فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا اختصاص داده است. 

وال‌استریت‌ژورنال نوشته «ابتکار بازداری در اروپا» شماری از سیاستمداران ضدچین را برآن داشته در صدد مجاب کردن پنتاگون برای اختصاص بودجه‌ای مشابه برای کاستن از نفوذ چین برآیند. پنتاگون در ۷ سال گذشته نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار برای مقابله با روسیه اختصاص داده است. بودجه پنتاگون برای سال مالی جاری بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار است. 

«مارک اسپر»، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا سال میلادی گذشته گفت منطقه آسیا-اقیانوسیه در اولویت نخست برنامه‌های وزارتخانه تحت امر او قرار دارد. 

طرح جدید برای مقابله با نفوذ چین را «مک ثورنبری»، قانونگذار جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا تهیه و تدوین کرده است.  او در گفت‌وگو با وال‌استریت‌ژورنال، با اشاره به سخنان اسپر می‌گوید: «اگر این منطقه در اولویت برنامه‌ها[ی پنتاگون] است باید پولمان را در جایی که ضرورت دارد هزینه کنیم.»

طرح ثورنبری که روز پنجشنبه به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده خواستار اختصاص بودجه برای برنامه‌های پنتاگون در منطقه ایندوپاسیفیک شده است. 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.