یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴

تام و جری عزادار شدند

تام و جری

جین دیتچ تصویرگر، انیمیاتور، کارگردان و تهیه‌کننده‌ برنده اسکار که بخاطر کارگردانی مجموعه «تام و جری» مشهور شده بود، در ۹۵ سالگی درگذشت.

کارگردان «تام و جری» در 95 سالگی درگذشت

به گزارش قدس آنلاین: پیتر هیمل ناشر اهل چک ‌آثار او در گفت‌وگو با خبرگزاری اَسوشیتدپرس گفت دیتچ به طور غیرمنتظره در یکی از شب‌های سه‌شنبه تا جمعه هفته گذشته در خانه خود در محله لیتل‌کوارتر شهر پراگ از دنیا رفته است. اطلاعات بیشتری در این باره در دست نیست.

انیمیشن مونرو در سال ۱۹۶۰ توانست برای او جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه را به دست آورد. او همچنین در سال ۱۹۶۴ و برای انیمیشن‌های «Nudnik» و «چگونه از دوستی پرهیز کنیم» به طور همزمان ۲ بار نامزد دریافت این جایزه شد.

او همین‌طور قبلاً انیمیشن تام فوق‌العاده را ساخته بود و تهیه‌کنندگی مشترک انیمیشن «درخت خانواده سیدنی» را برعهده داشت که این انیمیشن نیز در سال ۱۹۵۸ نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

او در ۸ آگوست ۱۹۸۴ در شیکاگو به دنیا آمد و برای اقامت ۱۰ روزه‌ای به پراگ سفر کرد اما عاشق همسر آینده خود یعنی زدینکا شد و برای همیشه در پایتخت چکسلواکی ماند.

او در روزهایی که پشت پرده آهنین بود و کمونیسم بر شرق اروپا تسلط داشت، توانست ۱۳ قسمت از تام و جری را کارگردانی کند و برخی از اپیزودهای «ملوان زبل» را بسازد.

او زندگی در کشور چکسلواکی کمونیست و بعد از آن جمهوری چک بعد از انقلاب مخملین سال ۱۹۸۹ را در کتاب خاطرات خود با نام «عشق پراگ» به تصویر کشیده است.

دیتچ در سال ۲۰۰۴ جایزه «وینزر مک‌کی» را به خاطر یک عمر فعالیت هنری در دنیای انیمیشن دریافت کرد.

سه پسر او و همسرش همگی کارتونیستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.