پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴

ابراهیم فیاض:

رقابت در انتخابات ۱۴۰۰ بین مهردادبذرپاش و سورنا ستاری است

دکتر ابراهیم فیاض

تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی گفت: آقای قالیباف چند بار کاندیدای ریاست جمهوری شد اما رأی نیاورد، او دیگر باید در مجلس بماند. یعنی مثل علی لاریجانی خودش را در مجلس تعریف کند و وقتی هم از مجلس رفت بنشیند و خاطره بنویسد.

قدس آنلاین: نامه نیوز نوشت: ابراهیم فیاض، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی و استاد دانشگاه درباره وضعیت سیاسی کشور چنین گفته است: 

هم اکنون ۸ شخصیت اصولگرا مدعی کسب کرسی ریاست مجلس هستند، این مسئله از چه واقعیتی حکایت می کند؟

جالب اینجاست که همه هستند و حاضر نیستند کنار بروند. این اتفاق یعنی اصولگرایی مرده است. اگر اصولگرایی زنده بود قاعدتا نباید چنین حالتی رخ می داد. اساسا نحوه راهیابی هیچ کدام آنها به مجلس ربطی به میزان پایبندی شان به عقاید اصولگرایی نداشت. اصلاح طلبان چون در مجلس دهم شکست خوردند، یک خلایی ایجاد شد و حالا اینها رأی آوردند وگرنه حرف جدی نداشتند. قبلا اصولگرایان و اصلاح طلبان استراتژی کلان داشتند اما در منتخبان مجلس یازدهم استراتژی نمی بینم.

اما منتخابان مجلس یازدهم با این شعار به مجلس راه یافتند که می خواهند با کار انقلابی مشکلات کشور را حل کنند، یعنی هیچ استراتژی پشت این شعار نیست؟

من این شعار آنها را باور ندارم. در واقع منتخبان مجلس یازدهم با گرایش های پراکنده سیاسی هستند که تنها ضدیت با دولت روحانی حلقه مشترک آنها است. معتقدم قطعا اختلافات با آغاز مجلس آینده تازه شروع می شود و یک مجلس به شدت متکثر به لحاظ سلیقه خواهیم داشت که همه آقا هستند و هر روز در آن به جنگ به جنگ است چون باهنری نیست که بگوید نمایندگان جریان اصولگرا همگی این طوری رأی دهید، هر کسی حرفی می زند و ادعایی دارد.

با این وضعیتی که برای مجلس یازدهم پیش بینی کردید چه ارزیابی برای انتخابات ریاست جمهوری دارید، با توجه به اینکه شخصیت های اصلاح طلب اقبالی نخواهند داشت؟

سورنا ستاری اقبال دارد، او این همه کار انجام داد. به نظرم رقابت در انتخابات ۱۴۰۰ بین بذرپاش و ستاری است چون معتقدم تکنوکراسی بومی در انتخابات ریاست جمهوری آینده پیروزی می شود.

چقدر برای آقای قالیباف شانس قائل هستید؟

آقای قالیباف چند بار کاندیدای ریاست جمهوری شد اما رأی نیاورد، او دیگر باید در مجلس بماند. یعنی مثل علی لاریجانی خودش را در مجلس تعریف کند و وقتی هم از مجلس رفت بنشیند و خاطره بنویسد.

به نظر شما آقای رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کاندیدا می شود؟

آقای رئیسی تازه کارش را در قوه قضائیه شروع کرده است، اگر بیاید خیلی عجیب و غریب خواهد شد چون کارش را در آستان قدس هم تازه شروع کرده بود که شد رئیس قوه قضائیه. حالا اگر بخواهد در کمتر از ۲ سال نامزد ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شود حالت خوبی نزد افکارعمومی نخواهد داشت و بیشتر شکست می خورد.

آقای نیکزاد و مخبر درفولی چقدر برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شانس دارند؟

نیکزاد در حد همان وزیر است تازه اگر وزیر بشود. مخبر دزفولی ۱۴ سال در انقلاب فرهنگی چه کرد که حالا می خواهد در ریاست جمهوری انجام دهد.

آقای زاکانی چه طور؟

او در همان سرجایش در مجلس بماند خوب است.

یعنی نمی تواند از بهارستان برود پاستور بنشیند؟

نه، هرگز.

شانس آقای فتاح را چه طور ارزیابی می کنید؟

او که در تلویزیون به مجری پرید. کسی که اینقدر زود عصبانی می شود می تواند رئیس جمهور شود. او همان رئیس بنیاد مستضعفان بماند کافی اش است. اگر راست می گوید می تواند از بنیاد مستضعفان یک کارتل جهانی درست کند.

موقعیت آقای احمدی نژاد را برای ریاست جمهوری چه طور می بینید؟

احمدی نژاد رفت و تمام شد. الان نسل جدید می خواهیم.

انتهای پیام/

نظرات

 • آبتین فرازاد ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ - ۱۶:۱۱
  2 0
  وای به حال ما با این تحلیل و تحلیل گران گرچه نکات مثبت زیادی در این تحلیل بود اما تحلیل انتخابات 1400 کل مطلب را منفی کرد و جالب اینکه همان تیتر شد بذرپاش چه کارنامه قابل دفاعی دارد که بخواهد اصلا وارد رقابت شود.
 • م ۱۳۹۹/۰۳/۰۲ - ۲۱:۵۲
  0 1
  سورنا ستاری بدر ریاست جمهوری نمیخورد مگر فقط شرکته دانش بنیان است او میگه جوانان کاردولتی برای چیشون است
 • سجاد ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ۱۰:۳۲
  0 0
  سورنا ستاری نمیگه کار دولتی برای چیشون است.اون دیدش خیلی وسیعتر از این حرفهاست.میگه وقت جوانان باسواد و فعال ایرانی باارزشتر از اینه که بشینن پشت در اتاقها برای استخدام شدن تو مشاغل دولتی.میگه بهتره تو استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان و مدرن کار کنن.کارنامه ایشون تو بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری بیانگر دانش و تعهدشه. اگه اراده ای برای بهبود اوضاع کشور باشه و روزنه امیدی باشه فقط از طریق آدمهایی مثل سورنا ستاری هست نه کسانی که عمری مسئولیت داشتن و هرروز باعث عقبگرد کشور بودن.اونا باید برن فقط برن و بذارن آدمهای باسواد و نخبه ای مثل ستاری بیان سرکار.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.