چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸

ایجاد موزه باستان‌شناسی در کدکن تربت‌حیدریه ضروری است

موزه باستانی

بخشدار و رییس انجمن میراث فرهنگی بخش کدکن تربت‌حیدریه گفت: با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی کدکن، ایجاد موزه تاریخ و باستان شناسی در این بخش ضرورت دارد.

به گزارش قدس آنلاین، احمد محمدی در نخستین جلسه انجمن میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بخش کدکن در سال‌جاری افزود: با توجه به اهمیت و نقش موزه در معرفی و جذب گردشگر، ایجاد موزه از اولویت‌های اصلی و در دست اقدام است.
وی با بیان این که در حال برنامه‌ریزی برای تحقق این مهم هستیم ادامه داد: ساخت موزه از راهکارهای حفظ و انتقال فرهنگ پیشینیان مرز و بوم منطقه کدکن و نیز فرصتی برای معرفی میراث تاریخی این منطقه به شمار می‌رود.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه نیز گفت: با وجود پیشینه تاریخی و غنی کدکن و نیز وجود اشیای تاریخی و باستان‌شناسی فراوان در مجموعه شیخ حیدر کدکنی، این اداره تلاش خود را با مشارکت مردم و ادارات برای تسریع در ایجاد نخستین موزه تاریخ و باستان شناسی شهرستان در این بخش انجام خواهد داد.
علی محمدی افزود: بخش کدکن به عنوان دیار علم و فرهنگ و عرفان سرشار از میراث‌های معنوی و مادی است که باید این میراث کهن حفاظت شود و این مهم، توجه اقشار مختلف مردم به میراث فرهنگی به عنوان سرمایه ملی را می‌طلبد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه موزه می‌تواند نقشی اساسی در تحرک گردشگری منطقه داشته ‌باشد از اهالی و مسوولان این سرزمین تاریخی و سرسبز درخواست می‌شود برای ایجاد موزه مساعدت و همکاری کنند.
در حاشیه این جلسه از محل حمام قدیمی شهر کدکن برای تغییرکاربری به موزه بازدید شد.
شهرستان تربت‌حیدریه دارای ۳۲۰ جاذبه گردشگری است و ۵۲ اثر تاریخی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند. کدکن به مرکزیت کدکن با ۱۷ روستا و حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت، در ۶۵ کیلومتری شمال‌غربی مرکز شهرستان تربت‌حیدریه واقع است.
در این بخش تاکنون ۳۸ اثر تاریخی شناسایی شده و ۱۲ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.