پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳

دسترسی محققان به مشخصات تنوع زیستی شناسایی شده در خراسان رضوی تسهیل شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در آستانه روز تنوع زیستی از تنوع حیات در اکوسیستم‌های حیات بخش استان و وجود ۴۳۵ گونه جانوری و گیاهی شناسایی و ثبت شده در این رابطه خبرداد.

به گزارش قدس آنلاین، تورج همتی اظهار داشت: شناسایی دقیق این گونه‌ها در ارزیابی ذخایر تنوع زیستی استان و مدیریت حفاظت از آن‌ها کاربرد فراوانی دارد و بر همین اساس، جمع آوری نمونه‌های بیولوژیک گونه‌های مختلف، آماده سازی و نگهداری بلندمدت آن، ثبت ژنتیکی گونه‌های در معرض تهدید، در حال انقراض واستفاده از تکنیکهای زیست فناوری برای حفظ، بقاء و مدیریت گونه‌های جانوری و گیاهی یک امر مهم و ضروریست که در قالب نمونه برداری در بانک ژن این اداره کل انجام می‌شود.

همتی افزود: باتوجه به پیشرفت چشمگیر و خیره کننده علم بیوتکنولوژی درسال‌های اخیر و دقت بسیار بالای تکنیک‌های مولکولی مبتنی بر تست DNA، میتوان  تنوع زیستی و ژنتیکی را در جمعیت‌های حیات وحش به خوبی بررسی و به نتیجه‌گیری‌های مورد انتظار دست یافت.

وی  ضمن اشاره به اینکه نمونه‌هاییکه در چنین مجموعه‌هایی نگهداری می‌شوند و به عنوان سندی معتبر برای انجام مطالعات زیست شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گفت: در بانک ژن نمونه‌های گیاهی و جانوری به نحوی باید ثبت و نگهداری شوند که بازیابی اطلاعات و دسترسی به نمونه‌ها به سادگی برای محقق امکان پذیر باشد.  

وی ادامه داد: این مجموعه‌ها، منابع اطلاعاتی در مورد توزیع گیاهان، جانوران و تغییرات توزیع آن‌ها در گذر زمان است و نمونه‌هایی که در ا ین مجموعه نگهداری میشوند به عنوان یک سند و پشتوانه برای مقالات و انتشارات تاکسونومیک محسوب می‌شوند.

همتی در ادامه افزود: در راستای حفاظت مؤثر از تنوع زیستی استان، کارشناسان این اداره کل نسبت به تنظیم و انتشار کتاب اصول و روش‌های نمونه برداری از حیات وحش اهتمام کرده‌اند و به مناسبت روز تنوع زیستی و به منظور سهولت دستیابی محققان به این اطلاعات،  محتوای کتاب یاد شده به انضمام فهرست و مشخصات نمونه‌های موجود در بانک ژن این استان شامل گونه‌های گیاهی و جانوری شناسایی شده، در تارنمای این اداره کل در دسترس همگان قرار گرفته است.  

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.