دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳

سبد نفتی اوپک به 37 دلار نزدیک شد

جنگ نفتی عربستان و روسیه

سبد نفتی اوپک با افزایش 1.99 دلاری به 37 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش قدس آنلاین، اوپک در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی اوپک روز جمعه (16 خرداد) با یک دلار و 99 سنت افزایش 36.83 دلار فروخته شده است. این قیمت، بالاترین رقم از 16 ماه مارس (تقریبا 3 ماه گذشته) محسوب می‌شود.

این نوع نفت پنج‌شنبه ( 15 خرداد) 34.84 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

* عوامل افزایش قیمت نفت در روز جمعه

روز جمعه با امیدوار شدن بازار نسبت به تمدید سیاست‌های کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان اوپک پلاس، روند قیمتی افزایشی شد.

از طرف دیگر اجرای سیاست محرک اقتصادی توسط بانک مرکزی اروپا بازار را نسبت به بهبود اوضاع در آینده نزدیک امیدوار کرد.

در ادامه پس از کاهش غیرمنتظره در نرخ بیکاری آمریکا و تصمیم اوپک برای پیش بردن مذاکرات تمدید «توافق کاهش تولید»، قیمت نفت روز جمعه افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت 42.30 دلار فروخته شد و طی هفته گذشته 19.2 درصد طی هفته گذشته افزایش یافت.

نفت خام آمریکا 39.55 دلار در هر بشکه معامله شد و طی هفته گذشته 10.7 درصد رشد قیمت را ثبت کرد.

* «توافق کاهش تولید» برای یک ماه دیگر تمدید شد

گروه کشورهای تولیدکننده نفت خام، اوپک و تولیدکنندگان دیگر نفت موسوم به اوپک پلاس در روز شنبه به صورت ویدئوکنفرانس نشستی برگزار کردند و در آن تصمیم گرفتند تا «توافق کاهش تولید» را به مدت یک ماه دیگر تا پایان ماه جولای تمدید کنند و همچنین به کشورهایی نظیر عراق که به تعهدات خود عمل نکردند، تذکر دادند.

منابع آگاه در اوپک پلاس گفتند عربستان و روسیه توافق کردند، این کاهش تولید را در ماه جولای هم ادامه دهند هرچند که ریاض تمایل دارد کاهش تولید تا ماه آگوست ادامه یابد.

اوپک پلاس پیشتر با کاهش 9.7 میلیون بشکه در روز نفت در بازه  می تا ژوئن موافقت کرده بودند.بر اساس این قرارداد، این کاهش تولید از جولای تا دسامبر به 7.7 میلیون بشکه در روز می رسد.

* کمترین قیمت سبد نفتی اوپک

با این حال، کمترین قیمت نفت اوپک تاکنون در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت ماه) برابر با 12.22 دلار در هر بشکه رقم خود.

پیش از این، کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی در روز پنج شنبه (13 فروردین) با 10 دلار و 44 سنت افت به 16.87 دلار در هر بشکه رسیده بود.

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال 2005 به شمار می رفت. سبد نفتی اوپک در 16 ژوئن 2005 با نفت های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی شد.

نفت‌های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.