دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷

پس از گذشت ۱۵ ماه

روند لاک‌پشتی بازسازی «کالپوش» ادامه دارد/۲ واحد از ۱۱۴ واحد تخریبی تکمیل شد

کالپوش

سمنان- اسفندماه سال۹۷ در پی بارش برف و کولاک شدید، روستای حسین‌آباد از توابع بخش کالپوش میامی در شرق استان سمنان دچار رانش زمین و بسیاری از ساختمان‌های اطراف سد تخریب شد که هنوز روند بازسازی آن به سرانجام نرسیده است.

قدس آنلاین-گروه استان ها: متأسفانه براثر رانش زمین تعداد ۳۳۰ خانه در روستای حسین‌آباد کالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان خسارت دید که ۱۶۳ خانه به علت شدت آسیب‌ها و خطر برای ساکنان تخلیه شد.

بخش کوهستانی کالپوش میامی به مرکزیت روستای رضوان شامل ۱۲ روستا است که دست‌کم ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و شغل بیشتر مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است و این بخش در ۲۰۰ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارد.

رانش زمین در این منطقه موجب شد تا مسئولان جابجایی این روستا را در دستور کار قرار دهند اما این تصمیم  و دیرکرد در واگذاری زمین‌ها در سال ۹۸ موجب شد تا  صدای اعتراض بسیاری از آسیب دیدگان  بلند شود و حالا پس از گذشت ۱۵ ماه هنوز تکمیل این واحدهای آسیب‌دیده به پایان نرسیده است.

رانش شایعات

پس از وقوع رانش زمین در فروردین‌ماه سال ۹۸ البته شایعات بسیاری در فضای مجازی مبنی بر اینکه انفجارت ناشی به‌منظور ایجاد سدسازی عامل این رانش شده است شکل گرفت.

رانش زمین موجب شد تا مسئولان جابجایی این روستا را در دستور کار قرار دهند اما این تصمیم  و دیرکرد در واگذاری زمین‌ها در سال ۹۸ موجب شد تا  صدای اعتراض بسیاری از آسیب دیدگان  بلند شود و حالا پس از گذشت ۱۵ ماه هنوز تکمیل این واحدهای آسیب‌دیده به پایان نرسیده است

البته برخی افراد نیز مدعی بودند که آب تجمع یافته در پشت سد به‌مرورزمان موجب سستی خاک و رانش زمین و درنهایت تخریب بسیاری از خانه‌های روستائیان شده است تا اینکه منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان در خصوص چرایی این حادثه گفت: علت وقوع رانش نوع خاک در این منطقه بوده که براثر شدت باران‌های سیل‌آسا موجب جابجایی شده است.

بازسازی به پایان نرسید

باوجوداینکه قریب به ۱۵ ماه از این اتفاق برای ساکنان این منطقه می‌گذرد اما تعداد خانه‌های احداث و تکمیل‌شده به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد.

بنا بر گفته اهالی منطقه متأسفانه جانمایی زمین  و بروکراسی اداری در سال۹۸ زمان زیادی را تلف کرد و پس‌ازآن نیز بسیاری از خسارت دیدگان که مجبور بودند برای دریافت تسهیلات  مسیر پر و پیچ خم بانک‌ها را طی کنند لذا بیش از هر زمان دیگر  بازسازی واحدهای مسکونی آن‌ها به تعویق افتاد.

بسیاری از ساکنان کالپوش که در حال حاضر نیز با دریافت تسهیلات نتوانسته کار چندانی پیش ببرند به خبرنگار قدس آنلاین می‌گویند: دریافت زمین، اقدامات بانکی واداری آن‌قدر زمان‌بر شد که مصالح ساختمانی به بیش از ۴ برابر  رسید و لذا تسهیلات دریافتی جوابگوی ساخت نیست به همین علت بسیاری از ساخت‌وسازها در این منطقه نیمه‌تمام مانده است.

تکمیل ۲ واحد مسکونی از ۱۱۴ واحد

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان در همین راستا بابیان اینکه در حال حاضر دو واحد از ۱۱۴ واحد در حال ساخت به‌طور کامل تکمیل‌شده است و هشت واحد نیز تا دو هفته آینده تکمیل می‌شود اظهار کرد: طبق مصوبه دولت تمام تسهیلات و اعتبارات بلاعوض در نظر گرفته‌شده برای بخش آسیب‌دیده از رانش زمین در شرق استان سمنان تاکنون به‌طور کامل در اختیار شهروندان قرارگرفته و مبلغی در اختیار بنیاد مسکن استان سمنان نیست.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی باعث کندی ساخت خانه‌ها در کالپوش میامی شده و متأسفانه مردم به مشکل برخورده‌اند

علیرضا فلاحی در خصوص علت تأخیر در ساخت و تکمیل خانه‌های منطقه دچار رانش شده کالپوش اظهار کرد: افزایش قیمت مصالح ساختمانی باعث کندی ساخت خانه‌ها در کالپوش میامی شده و متأسفانه مردم به مشکل برخورده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن استان سمنان در تلاش است تا کمک کند تمام مراحل ساخت خانه‌ها تا آغاز فصل سرما به سرانجام برسد ادامه داد: ۸۰ درصد واحدها دارای سازه و اسکلت هستند و دیوارچینی هم در بیشتر واحدها تکمیل‌شده است.

اعطای تسهیلات مکمل

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان سمنان با تأکید بر این موضوع که تسهیلات مکمل برای کمک به تکمیل سریع‌تر احداث خانه‌های مردم آسیب‌دیده از رانش زمین در منطقه حسین‌آباد کالپوش شهرستان میامی درنظرگرفته خواهد شد افزود: آنچه در تعهد دولت بوده پرداخت‌شده و همه متقاضیان به‌طور کامل تسهیلات و مبالغ بلاعوض را دریافت کرده‌اند و تسهیلات مکمل کمک دولت برای تسریع در خانه‌دارشان مردم آسیب‌دیده از رانش زمین است.

وی بیان کرد: در همین راستا به همین منظور و برای کمک به مردم و سرعت بخشی به تکمیل خانه‌ها، بنیاد مسکن استان سمنان در تلاش است تا مبلغی به‌عنوان تسهیلات مکمل در اختیار سازندگان قرار دهد که این مسئله در دست بررسی است.

وی افزود: از روزهای ابتدایی رانش زمین و تصمیم برای اختصاص قطعه جدید برای احداث خانه‌ها، ستادی از بنیاد مسکن استان سمنان ۲۴ ساعته در منطقه حضور دارد تا به مسائل و مشکلات به‌سرعت رسیدگی شود.

وی به‌ضرورت توجه به تأمین زیرساخت‌ها برای خانه‌های در منطقه جدید تأکید و اضافه کرد: زیرساخت‌ها از سوی دستگاه‌های مربوطه در حال تأمین است، شرکت برق تیرهای برق را نصب‌کرده است، برای تأمین آب آشامیدنی انشعابات نصب‌شده و در مرحله طراحی و ساخت مخزن قرار دارد و شرکت گاز هم در حال بررسی برای اجرای طرح گازرسانی به منطقه جدید است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.