دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶

فضا سازی گروسی علیه ایران

گروسی

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین بین‌المللی انرژی اتمی در حالی که صبح امروز به وضوح دست به فضاسازی منفی علیه برنامه هسته‌ای زده بود، در نشست خبری خد که ساعتی قبل برگزار شد مدعی شد به دنبال روشی مشخص برای واکنش اعضای شورا نیست.

قدس آنلاین: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک کنفرانس مطبوعاتی که پس از آغاز جلسه امروز شورای حکام آژانس برگزار شد و به صورت مستقیم از پایگاه اینترنتی آژانس پخش شد، درباره موضع اعتراضی ایران نسبت به گزارش اخیر او گفت: این نهاده بر اساس تحلیلی علمی فعالیت می‌کند. آژانس یک تحلیل روش‌مند دارد و این ارائه این گزارش‌ها بخشی از عملیات استاندارد آژانس است. هیچ ابهام قانونی‌ای در این باره وجود ندارد کارشناسان آژانس اطلاعات مربوطه را بررسی می‌کنند.

گروسی همچنین درباره این که شورای حکام ممکن است چه موضعی در برابر ایران داشته باشد، گفت: این به اعضای شورا بستگی دارد که چگونه پاسخ بدهند. من به دنبال روشی مشخصی نیستم که برای واکنش آن‌ها تعیین شود. وظیفه من این است که گزارش فعالیت‌هایم را به آن‌ها بدهم.این درحالیست که وی صبح امروز در آغاز نشست شورای حکام در بیانیه افتتاحیه خود گفته بود:  من با نگرانی جدی اشاره می‌کنم که به مدت بیش از چهار ماه است که ایران برای ما دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده است و به مدت تقریبا یک سال است که در مذاکرات واقعی برای توضیح درباره سوالات ما در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده محتمل و فعالیت‌های هسته‌ای مشارکت نداشته است. این به طور معکوس توان آژانس برای پاسخ به سوالات و ارائه تضمین معتبر درباره عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در این محل‌ها در ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مدیرکل آژانس در ادامه این نشست مطبوعاتی درباره این که ممکن است چه اتفاقاتی در جلسات روزهای آتی شورای حکام درباره ایران بیفتد، اظهار کرد: چیزی که از طریق رئیس جلسه متوجه شده‌ام این است که رایزنی‌های سازنده ادامه دارد تا تضمین شود که شورا به فعالیت خود در این باره ادامه می‌دهد. انتظار می‌رود شاهد مباحثاتی فعالانه پیرامون ایران باشیم. من گزارشم را در اختیار شورا می‌گذارم و در این باره نگرانی جدی دارم؛ به عهده اعضای شورا است که ارزیابی نهایی را انجام دهند.

او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با بیشتر کردن فشار بر ایران درباره ایجاد دسترسی به برخی محل‌ها، ایران همکاری‌اش با آژانس را کمتر کند، گفت: امیدوارم این گونه نباشد. نه فقط برای ایران بلکه برای همه کشورها. تعهدات تعهدات هستند. همکاری‌‎ها ادامه دارند، امیدوارم کارمان را بهتر انجام دهیم.

اظهارات امروز گروسی در حالی مطرح می شود که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری امروز خود گزارش اخیر آژانس و ادعاهای مطرح شده در آن را مورد انتقاد قرار داد و گفت: بر مبنای ادعای جاسوسی رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو آنها  موضوعی که بسته شده است را باز می‌کنند و این جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران با آژانس به ادعاهای رژیمی می‌پردازد که خصومتش با مردم، نظام ایران و خطری که برای عرصه بین الملل دارد بر همگان مشخص است.

وی ادامه داد: ایران تاکنون همکاری‌های سطح بالای با آژانس داشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی باید  این همکاری ها را قدر بداند و تحت تاثیر برخی از رژیم‌ها و کشورها و حاشیه سازی‌های بی مورد آنها نباشد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطر نشان کرد:  همکاری های ایران با آژانس بعد از کاهش تعهدات برجامی ادامه پیدا کرد و ایران با اطلاع آژانس این اقدامات خود را انجام داد و اگر آنها بخواهند این رویه را در پیش بگیرند قدری  تعامل با این نهاد بین المللی دچار مشکل می‌شود.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.