سه‌شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی خبر داد

اتمام مرمت بنای تاریخی «گنبد سبز» مشهد

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی از پایان عملیات مرمتی در بنای تاریخی «گنبد سبز» مشهد خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر، اظهار کرد: این اثر تاریخی به شماره ۱۳۷۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از آثار ارزشمند شهرستان مشهد و مدفن شیخ محمد مومن استرآبادی است.

وی ادامه داد: کاشی کاری‌های این بنا به صورت نره‌چینی و معرق است و از کتیبه‌های شاخص آن می‌توان به آیه ۲۶ از سوره آل عمران اشاره کرد که پیرامون ساقه گنبد اجرا شده است.

مکرمی‌فر تصریح کرد: شروع مرمت این اثر تاریخی به بازسازی کامل کاشی‌کاری آن، به اوایل دهه ۵۰ مربوط می‌شود و از آن تاریخ تاکنون نیز براساس میزان اعتبارات و آسیب‌های وارده حفاظت و مرمت شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان رضوی درباره آخرین عملیات مرمتی در این بنا اظهار کرد: مرمت کاشی‌کاری گنبد و ساقه از سال ۱۳۹۷ با تامین اعتباری به مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال آغاز شده و در بهار ۹۹ به پایان رسیده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، مکرمی‌فر درباره عملیات اجرایی انجام شده در این اثر تاریخی بیان کرد: برای مرمت این اثر تاریخی اقداماتی از جمله برداشت و چرمه‌برداری طرح کاشی‌کاری موجود، برچیدن کاشی‌های فرسوده و آسیب‌دیده و لایه‌های سیمانی زیرکار، اجرای مش فلزی زیرکار، ساخت و نصب کاشی بر روی ساقه و اجرای آبچکان است.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.