شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹

اختتامیه دوازدهمین جشنواره کتاب سال رضوی برگزار شد

اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی

اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی، به صورت محدود و متناسب با شرایط کرونایی امروز ۲۸ تیرماه در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

به گزارش قدس آنلاین، به دلیل محدودیت‌های کرونایی، این مراسم به صورت محدود و با حضور تعدادی از اعضای هیئت‌علمی جشنواره و برخی از صاحبان آثار برگزیده، به اجرا درامد.

گفتنی است تنها برگزیدگان داخلی در این مراسم حضور داشتند و برگزیدگان سایر کشورها در جشنواره امسال به دلیل عدم وجود شرایط مناسب برای سفر حضور به هم نرساندند.

در این مراسم منتخبین دوازدهمین جشنواره کتاب سال رضوی در محورهای مختلف جشنواره، با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی، مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش اول با موضوع کتاب های چاپی با محوریت علوم و معارف رضوی، «دانشنامه امام رضا علیه السلام جلد ۲ و ۳ »به همت جمعی از مولفان با مدیریت علمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر یعقوب علی برجی از قم و «ادیان خراسان در عصر امام رضا(ع)» به همت دکتر محسن شرفایی و علی اکبری چناری در محور تاریخ و سیره رضوی مورد تقدیر قرار گرفت.

«آستان قدس رضوی؛ متولیان و نایب التولیه ها» اثر محمد سوهانیان حقیقی و رضا نقدی و «تاریخ مهمانسراهای آستان قدس رضوی» اثر سهراب‌ پور محمدتقی جعفرآبادی از مشهد در دو محور زیارت و حرم و اماکن متبرکه مورد تقدیر قرار گرفت.

همچنین در بخش کتاب های چاپی با محوریت علوم قرآن و حدیث حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی خادمی از مشهد با «دوره ۶ جلدی فقه الاحادیث الامام رضا(ع) و ابنائه الکرام» شایسته تقدیر شد.

«مهدویت در آموزه های رضوی» که به همت مرکز تخصصی مهدویت قم به این جشنواره ارسال شد در محور روانشناسی علوم اجتماعی و علوم تربیتی  و اموزشی از برگزیدگان این جشنواره قرار گرفت.

«امام هادی علیه السلام زندگی سرشار از جهاد معجزه» اثر حجت الاسلام و المسلمین موسی دانش و «دوره چهار جلدی خورشید امامت کی سا ته سفر» از مدیریت زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی در محور ترجمه کتاب های چاپی مورد تقدیر واقع شد.

در بخش کتابهای چاپی با محور فرهنگ و ادب آثار «موسی ترین به طور» اثر سیدعلی شجاعی، «سیمیا» اثر سعید تشکری، «ح» از عترت اسماعیلی و «در خواب هایم» اثر مریم راهی از تهران شایسته تقدیر شدند.

در محور فرهنگ و ادب بخش کتاب های چاپی، «باب هفتم بهشت مجموعه شعر» اثر محمدرضا عبدی، «شمیم  بهشت مجموعه شعر دفتر هفتم» تالیف موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی، «تفسیر آه مجموعه اشعار آیینی» اثر محمد حسین ملکیان و  «گلبرگها: دم پاره های سینه زنی جلد دوم» اثر سید رضا موید از مشهد شایسته تقدیر شدند.

«دختر ماه؛ روایتی داستانی از زندگی حضرت فاطمه معصومه» اثر سارا عرفانی و «حکایت حضور» اثر محمدتقی اختیاری از تهران، «باران دوشنبه» اثر حجت الاسلام و المسلمین سید عباس صحفی از مشهد، «مهمون آینه ها برای حضرت معصومه(س)» اثر اکرم السادات هاشمی پور، «پر از پروانه کن جیب جهان را» از سید سعید هاشمی و  «قهرمانان آزادی» از نعیمه آقانوری از مشهد نیز به عنوان برگزیدگان محور کودک و نوجوان در بخش کتاب های چاپی معرفی شدند.

در موضوع جانبی گفتمان تمدن نوین اسلامی بیانیه گام دوم انقلاب، «دوره چهار جلدی تمدن نوین اسلامی با محوریت اراء و اندیشه های مقام معظم رهبری» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین روح الله سعیدی فاضل و  «از انقلاب اسلامی تا تمدن اسلامی؛ رهیافتی به بیانیه گام دوم انقلاب» اثر موسسه جوانان آستان قدس رضوی شایسته تقدیر شدند.

در بخش دوم جشنواره با موضوع کتاب های دیجیتال و گویا، «حکمت های نهج البلاغه به زبان انگلیسی» ترجمه و شرح حجت الاسلام حسین انصاری پور از مشهد برگزیده این دوره ازجشنواره شد.

همچنین در بخش سوم با موضوع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشگاهی و حوزوی در مقطع دکترا «تحلیل روانشناختی سیره امام رضا(ع) و ارائه الگویی برای سبک زندگی» رساله حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید محمدرضا لواسانی از دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی قم  و «تحلیل مبانی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در پرتو قدرت نرم و هویت فرهنگی» رساله دکتر رستم عیدی پور از دانشگاه اصفهان برگزیده شدند.

در بخش چهارم جشنواره با موضوع آثار چاپ نشده، «امام رضا علیه السلام جی زیارت جا گل موثق ترین روایتن جی روشنی م» اثر دانیل محزون از کشور پاکستان شایسته تقدیر شد

در بخش پنجم با موضوع ناشران فعال نیز «انتشارات مدرسه» مدیریت عامل حمیدرضا شاه آبادی از تهران «معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی» جواد هاشمی از مشهد و «بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)» احمد مسعودیان از قم جزء برگزیدگان این جشنواره قرار گرفتند.

 در بخش ششم با موضوع نشریه های پژوهشی و ترویجی، «فصلنامه علمی پژوهشی فرهنگ رضوی» به صاحب امتیاز بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و مدیریت مسئول محمودرضا برازش شایسته تقدیر شد.

 در بخش هفتم  که بخش بین‌الملل جشنواره را شامل می شد، جایزه بخش بین الملل به بهترین آثار نگارش یافته یا ترجمه نشده به زبانهای زنده و پرمخاطب جهان در موضوع اصلی امام رضا علیه السلام و خاندان آن حضرت به فعال ترین ناشر خارجی در حوزه علوم اسلامی و معارف رضوی «موسسه العتر» به جهت چاپ و توزیع ۳۵۰ هزار جلد کتاب در ۲۵۰ عنوان با موضوع معارف اهل بیت علیه السلام و دفاع از تشیع به زبان‌های محلی شرق آفریقا و ترجمه و چاپ و توزیع قرآن کریم به زبان های رواندایی برای نخستین بار تعلق گرفت.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.