دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹

نمایندگان کنگره خواستار تحقیق درباره سرکوب اعتراضات در آمریکا شدند

سرکوب اعتراضات آمریکا

۳ نماینده ارشد مجلس نمایندگان آمریکا از نهادهای نظارتی دولتی خواستند تا درباره استفاده از پلیس فدرال برای سرکوب اعتراضات اخیر تحقیق کنند.

قدس آنلاین: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره، ۳ رئیس دموکرات کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا از نهادهای نظارتی دولت ترامپ خواستند تا درباره استفاده از پلیس فدرال برای سرکوب اعتراضات اخیر علیه خشونت و رفتارهای نژادپرستانه پلیس تحقیق کنند.

بر اساس این گزارش، ۳ نماینده ارشد دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نامه‌ای را به مایکل هورویتز بازرس کل وزارت دادگستری و ژوزف کوفاری بازرس کل وزارت امنیت داخلی آمریکا نوشتند و خواستار تحقیقات درباره استفاده دولت ترامپ از پلیس فدرال برای سرکوب اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایالات متحده شده‌اند.

در این نامه آمده است: این نخستین بار نیست که دولت ترامپ از پلیس برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده است. در سال 2017 نیز مقام های فدرال از نیروهای پلیس برای سرکوب اعتراضات علیه احداث خط لوله انتقال نفت در داکوتا استفاده کردند.

این در حالی است که تد ویلر شهردار پورتلند روز یکشنبه به شدت از دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به خاطر استفاده از پلیس فدرال برای سرکوب اعتراضات این شهر انتقاد کرد.

وی این اقدام را "شنیع و منزجر کننده" ارزیابی کرد و گفت: استقرار پلیس فدرال بی شک موجب خشونت بیشتر خواهد شد. پلیس فدرال شرایط در شهر پورتلند را بدتر خواهد کرد و موجب تشدید اوضاع خواهد شد. من خواستار خروج نیروهای پلیس فدرال از شهر هستم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که پیش از این دستور استقرار نیروهای فدرال در شهر پورتلند را صادر کرده و این اقدام وی موجب انتقادات گسترده‌ای شده است، با انتشار توئیتی نوشت: ما می خواهیم به پورتلند کمک کنیم نه اینکه به آن آسیب بزنیم.

اعتراضات در شهر پورتلند آمریکا که طی هفته های اخیر ادامه داشته، روز شنبه در اطراف ساختمان های دولتی برگزار شده است.

این اعتراضات در مخالفت با رفتارهای نژادپرستانه و وحشیگری پلیس آمریکا بوده است، آن هم با گذشت 7 هفته از قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط یک مامور پلیس سفیدپوست. البته اعتراضات اخیر پورتلند در مخالفت با بازداشت تظاهرات کنندگان توسط ماموران پلیس طی روزهای اخیر نیز بوده است.

گرچه اعتراضات در برخی شهرهای آمریکا کاهش یافته ولی تظاهرات گسترده در پورتلند همچنان ادامه دارد. دولت ترامپ به بهانه محافظت از ساختمان های دولتی دستور استقرار ماموران فدرال در این شهر را صادر کرده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.