سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۷

یادداشت/

شرکای ظالم در بیان امام جواد(ع)

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا جواهری/عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد

 محمدرضا جواهری

 یاوران ستمگران چه کسانی‌اند؟ چه اشخاصی در ستم ظالم شریک‌اند؟ اهل‌بیت(ع) شرکای ظالم را معرفی کرده‌اند. امام جواد(ع) در تبیین شرکای ظالم فرموده‌اند: العامل بالظلم و المعین له و الراضی به شرکاء ثلاثه (کشف الغمه فی معرفه الائمه علیهم‌السلام، ج ۲، ص ۳۴۸).

قدس آنلاین: یاوران ستمگران چه کسانی‌اند؟ چه اشخاصی در ستم ظالم شریک‌اند؟ اهل‌بیت(ع) شرکای ظالم را معرفی کرده‌اند. امام جواد(ع) در تبیین شرکای ظالم فرموده‌اند: العامل بالظلم و المعین له و الراضی به شرکاء ثلاثه (کشف الغمه فی معرفه الائمه علیهم‌السلام، ج ۲، ص ۳۴۸).

ستمگر و عمل‌کننده به ظلم، یاور و کمک‌کننده ظالم و خشنود و خرسند از کار ظالم، سه شریک هستند.

بنابراین در ظلم سه نفر شریک‌اند؛‌ ظلم‌کننده که مورد غضب پروردگار و منفور در نزد مردم است. افزون بر آن، دو گروه نیز در ظلم و عذاب و عقاب ظلم، همکار و همراه ظالم خواهند شد.

الف: یاریگر ستمگر

همدستان، کمک‌کنندگان، دستیاران، مددکاران و همه اشخاصی که به گونه‌ای با ظلم و ظالم همکاری کنند، شریک و همدست ظالم‌اند.

کسانی که در خدمت ستمگران‌اند. کارگزاران، کارگران و مدیران کارهای ستمگر همه در جرم و جریمه او شریک و انبازند. امام جواد(ع) در عبارت «المعین له» گستره ظلم و ظالم را نشان داده‌اند. ظالم بی‌همکار و یار نمی‌تواند ظلم کند. هر نوع کمک به ظلم و ظالم زشت است و همه افرادی که زمینه‌سازی برای ظلم کنند شریک در ظلم هستند. مساعدت ظالم در ظلم هرچند کم و کوچک باشد، انسان را شریک و همکار او می‌سازد و در عقوبت ظالمان گرفتار می‌شود. تمام کسانی که ظالم را بر ظلم توانا می‌سازند و مقدمات، شرایط و زمینه‌های  آن را فراهم می کنند، همه بازوان ظالم و معین و شریک او در ظلم‌اند.

ب: خشنودی و خوشحالی از ظلم

در جایی که ستمی انجام می‌شود ما وظیفه داریم اگر بتوانیم مقابل ظالم بایستیم و ظلم را از بین ببریم، اگر نمی‌توانیم ظلم را از بین ببریم دست‌کم هیچ کمکی به او نکنیم، و سرانجام هم  ظلم را زشت بدانیم و بد بشماریم و از ظالمان متنفر و بیزار باشیم.

شادی از ظلم و خرسندی از گفتار و رفتار ستمگران موجب سهیم شدن در ظلم آنان است. امام جواد(ع) در جمله «والراضی به» همین واقعیت را نشان داده‌اند.

امر به معروف و نهی از منکر سه مرحله دارد: قلبی، زبانی و عملی.

کمترین مرحله آن، امر به معروف و نهی از منکر قلبی است. باید انسان از درون و در ذهن، عقل و فکر مخالف منکر باشد و از اهل منکر تنفر و تبری نماید. کسی که به جای نهی از منکر قلبی، موافق ظالم و راضی به کار ظالم است گنهکار است و شریک عقوبت ظالم است. بنابراین فقط دوست داشتن ظلمی که در هر جای جهان اتفاق می‌افتد نیز به بیان امام جواد(ع) موجب شراکت در آن ظلم است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.