یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶

۱۲۲ اخطاریه زیست محیطی به واحدهای آلاینده خراسان رضوی صادر شد

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: ۹۱ نمونه آلاینده در استان ثبت و ۱۲۲ اخطاریه به واحدهای آلاینده استان صادر شد.

به گزارش قدس آنلاین، محمد عرفانی معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در سه ماه گذشته بیش از ۱۵۰ نمونه آزمایشگاهی در بخش‌های مختلف خاک، فاضلاب، میکروبیولوژی، فلزی و ... در آزمایشگاه‌های تخصصی این اداره کل مورد سنجش قرار گرفت.
او افزود: از این تعداد ۶۰ نمونه استاندارد و ۹۱ نمونه غیر استاندارد و آلاینده ثبت و گزارش شد و اقدامات لازم برای رفع آلایندگی درچارچوب قانونی صورت گرفت.
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی و خدماتی در قالب طرح خوداظهاری در سه ماه اخیر بازدید و پایش شدند.
عرفانی بیان کرد: در حوزه پساب واحدهای صنعتی-خدماتی ۲۱۲ نوبت، در حوزه پسماند بیمارستانی ۱۹۳ نوبت و در حوزه هوا ۱۹۸ نوبت، بازدید و نمونه برداری از خروجی واحدهای صنعتی و خدماتی عملیاتی شده و ۷۹ نوبت نیز نظارت همزمان، بر عملکرد آزمایشگاه‌های معتمد صورت پذیرفته است.
او تصریح کرد: رفع آلایندگی واحدهای آلاینده از طریق بررسی گزارش‌های خوداظهاری منجر به صدور اخطاریه براساس تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده به ۶۴ متخلف درموضوع آلاینده‌های هوا و ۱۷ متخلف در بخش آلاینده‌های آب صورت گرفته است.
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تاکید کرد:از ۱۲۲ اخطاریه صادره در سه ماهه اخیر، ۲۵ اخطاریه در حوزه تخلفات پسماند و فاضلاب بیمارستانی، ۷ مورد در حوزه فاضلاب بهداشتی و تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری و شهرک‌های صنعتی، ۷ مورد در بخش رفع نقایص سنجشی در حوزه هوا و ۲ مورد در ارتباط با تخلفات آزمایشگاه‌های معتمد تنظیم و ابلاغ شده است.
عرفانی اظهار کرد: علاوه بر سنجش نمونه‌های آزمایشگاهی، بیش از ۱۰۰ بازدید کنترلی در قالب پایش‌های شبانه، روزانه و رسیدگی به شکایات از مراکز صنعتی و خدماتی به وسیله کارشناسان اداره امور آزمایشگاه‌ها دربازه زمانی یاد شده انجام شده است.

او افزود: با تشکیل کمیته آزمایشگاه‌های معتمد استان و بررسی پرونده‌های دریافتی، درخواست ارتقاء پنج آزمایشگاه متقاضی تایید و موافقت نامه کتبی صادر شده و در حال حاضر ۲۲ آزمایشگاه معتمد در حوزه سنجش‌های آلاینده‌های آب، هوا، خاک، پسماند، فلزات و میکروبیولوژی در استان فعالیت دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.