جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰

آلمان توافق استرداد با هنگ‌کنگ را تعلیق کرد

هایکو ماس

وزیر خارجه آلمان روز جمعه خبر داد که این کشور توافق استرداد با هنگ‌کنگ را به حالت تعلیق در می‌آورد.

به گزارش قدس آنلاین، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان روز جمعه خبر داد که این کشور توافقنامه استرداد مجرمین با هنگ‌کنگ را به حالت تعلیق در می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: «تصمیم دولت هنگ‌کنگ برای رد صلاحیت تعدادی از نامزدها برای انتخابات و تعویق این انتخابات نقض دیگری از حقوق شهروندان در هنگ‌کنگ به شمار می‌آید.»

وی گفت: «ما بارها انتظار خود را شفاف ساخته‌ایم که چین به مسئولیت‌های قانونی خود تحت قوانین بین‌المللی عمل کند.»

ماس گفت که این مسئولیت‌ها شامل اطمینان یافتن از حقوق تخت قوانین اولیه و همچنین حق انتخابات آزاد و عادلانه است.

«کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ روز جمعه اعلام کرد انتخابات شورای قانون‌گذاری این منطقه خودمختار یک سال به تعویق افتاد. (جزئیات بیشتر)

 لام نگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا را عامل به تعویق افتادن این انتخابات توصیف کرد. هنگ‌کنگ به مدت ده روز متوالی شاهد ابتلای بیش از ۱۰۰ نفر به ویروس کرونا بوده و لام هشدار داده است درصورت آغاز موج جدید شیوع این بیماری، نظام درمانی این منطقه از هم خواهد پاشید.

هنگ کنگ که مستعمره بریتانیا بوده در جولای ۱۹۹۷ از بریتانا جدا و تحت حاکمیت سرزمین اصلی چین قرار گرفت. با این حال کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا همچنان در امور داخلی این منطقه تحت حاکمیت چین مداخله می‌کنند.

سال جاری در پی مطرح شدن قانون استرداد مجرمین به سرزمین اصلی، مخالفان دولت هنگ‌کنگ با تحریک دولت‌های غربی دست به تظاهرات گسترده زدند. رفته رفته این اعتراضات به تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای پلیس کشیده شد.

از سوی دیگر قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ چند هفته پیش توسط کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین به تصویب رسید و اجرایی شد، و بر اساس آن، پکن می‌تواند با اعمال این قانون جرائم مربوط به ایجاد جدایی، براندازی، تروریسم و تبانی با نیروهای خارجی را مجازات کند که این مجازات می‌تواند حکم زندان ابد نیز باشد.

اتحادیه اروپا با تحریم دولت محلی هنگ‌کنگ مدعی شده این قانون یک نگرانی جدی بوده و حقوق مربوط به آزادی هنگ‌کنگ را از بین می‌برد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.