چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴

با اشاره به سفر الکاظمی به آمریکا

العربی الجدید: ترامپ به دنبال دور کردن عراق از ایران است

الکاظمی

روزنامه العربی الجدید در گفت وگو با برخی منابع مطلع اعلام کرد که ترامپ در سفر الکاظمی به واشنگتن پیشنهاد حمایت گسترده را خواهد داد و در مقابل از او می خواهد که از تهران دور شود.

قدس آنلاین: روزنامه العربی الجدید در گزارشی نوشت: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق شب گذشته در سفری رسمی و در راس هیاتی بلندپایه وارد واشنگتن شد، وی پرونده های مهم و حساسی را با خود به آمریکا برده است، الکاظمی در جریان این سفر دو روزه قرار است فردا پنجشنبه با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند.

یک منبع مسئول در دفتر نخست وزیر عراق که خود نیز در این سفر الکاظمی را همراهی می کند به العربی الجدید گفته است که مصطفی الکاظمی می داند آمریکایی ها به عراق چیزی نمی دهند مگر اینکه در مقابل چیزی بگیرند و او اکنون تصور کاملی از خواسته آمریکا دارد و آن به ایران و مساله حشدالشعبی در عراق مربوط می شود بنابراین معادله برای نخسن وزیر بسیار سخت است.

وی گفت که یکی از مسائل مورد بحث در این سفر مساله برق رسانی به عراق از کشورهای خلیجفارس است زیرا این امر به دور کردن بغداد از ایران در دو موضوع وابستگی به برق و گاز کمک می کند.

این منبع گفت: سفر نتایج مهمی به دنبال خواهد داشت اما پرونده حضور آمریکا در عراق بسته نخواهد شد زیرا این مساله بسیار حساس است و به تنش ایرانی-آمریکایی در منطقه مربوط می شود ، همچنین برخی نیروهای سیاسی عراقی مخالف خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند.

یک مسئول نزدیک به الکاظمی گفته است که نخست وزیر عراق قبل از سفر به واشنگتن به متیو تولر، سفیر واشنگتن در بغداد دیدار کرده و به او گفته است که او نخست وزیر یک دولت موقت است که عمر آن به 14 ماه نمی رسد و ماموریت های آن نیز محدود است که مهم ترین آن ها انتخابات و عبور از دو بحران بهداشتی و مالی است بنابراین هرگونه فشار و یا دیکته از سوی واشنگتن باعث ایجاد بحران برای او می شود.

از سوی دیگر، ماجد شنگالی، یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان گفته است که سفر الکاظمی به واشنگتن بازتاب زیادی بر اوضاع داخلی عراق به همراه خواهد داشت به خصوص اینکه برخی داده ها نشان می دهد که آمریکا در مقابل دور کردن ایران از عراق حمایت گسترده ای از بغداد خواهد کرد.

احسان الشمری، رئیس اندیشکده تفکر سیاسی در عراق نیز بر همین باور است و می گوید که هدف آمریکایی ها در استقبال از الکاظمی دور کردن عراق از ایران است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.