شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵

رئیس جمهور پیشین لبنان نخستین شاهد دروغین پرونده ترور رفیق حریری بود

علی الحاج

مدیرکل سابق نیروهای امنیت داخلی لبنان درباره اقدامات برای منحرف کردن مسیر تحقیقات پرونده ترور رفیق حریری و توطئه چینی علیه این کشور سخن گفت.

قدس آنلاین: «علی الحاج» مدیرکل سابق نیروهای امنیت داخلی لبنان در گفتگو با شبکه المیادین اعلام کرد که روند منحرف کردن تحقیقات در خصوص ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان از همان روز نخست ترور وی در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ آغاز شد.

وی در ادامه افزود: هدف از بهره برداری از ترور رفیق حریری، اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ بود. «کاندولیزا رایس»، وزیر خارجه وقت آمریکا در زمان سفر به لبنان از بازداشت ۴ افسر در جریان این پرونده استقبال کرد.

الحاج بیان کرد: در آن زمان، میشل سلیمان (رئیس جمهور سابق) فرمانده ارتش لبنان بود و در منحرف کردن روند تحقیقات نقش داشت. وی نخستین شاهد دروغین در تحقیقات ترور رفیق حریری به شمار می رود. اگر ما را متهم می کنند که بخشی از سیستم امنیتی سوریه و لبنان هستیم، میشل سلیمان نیز برآمده از همان نظام است.

وی اضافه کرد: میشل سلیمان تلاش کرد روند تحقیقات را منحرف کرده و از مسیر درست خود خارج کند. مروان حماده که در آن زمان وزیر بود برای تعیین شاهدان دروغین شخصاً اقدام کرد.

الحاج در خصوص وجود تشابه در شرایط مربوط به ترور رفیق حریری و انفجار بندر بیروت گفت: یک جریان سیاسی در لبنان، خود را برای کودتا علیه نهادهای حاکمیتی بعد از صدور حکم دادگاه بین المللی آماده کرده بود. انفجار بیروت نیز روند کودتا را سرعت بخشید اما این اقدامات در سایه آگاهی و هوشیاری لبنانی ها شکست خورد اما توطئه چینی ها علیه لبنان همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.