چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶

دومین جشنوارۀ ملی تئاتر سردار آسمانی در کرمان برگزار می شود

شهادت سردار سلیمانی، برکتی برای فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی شد

انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

تفاهم‌نامۀ همکاری انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان با هدف برگزاری دومین جشنوارۀ ملی تئاتر سردار آسمانی و با هدف پاسداشت نام و یاد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی منعقد شد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در جلسه‌ای که صبح دیروز در محل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با حضور دکتر سید محمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، دکتر علیزاده مدیرکل ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، وحیدمحمدی معاون هنری و سینمایی ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، مازیار رشیدصالحی مدیر مالی انجمن هنرهای نمایشی استان کرمان، امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانۀ سرو، محمد محمدی مدیر روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح و جواد تمدنی مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار گردید، تفاهم‌نامۀ همکاری به‌منظور برگزاری باشکوه دومین دورۀ جشنوارۀ ملی تئاتر سردار آسمانی منعقد و امضا شد و طرفین بر لزوم همکاری‌های فی‌مابین برای برپایی هرچه بهتر این رویداد فرهنگی تاکید کردند.

بسیج حداکثری امکانات استان کرمان در بزرگداشت مقام شامخ شهید سلیمانی

دکتر علیزاده مدیرکل ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این دیدار گفت: پس از شهادت سردار سلیمانی، کارگروه‌های منظم و ستادی برای پاسداشت نام و یاد این سردار رشید اسلام در استان تشکیل شد و تمامی نهادها و ارگان‌های استانی اعم از امام جمعه و نمایندۀ ولی فقیه در استان کرمان، فرماندۀ سپاه ثارالله استان کرمان، استاندار کرمان و بنیاد شهید در کنار سایر مراکز استانی پای کار آمدند و بدین منظور کمیته‌های مختلفی از جمله کمیتۀ فرهنگی و هنری تشکیل گردید.

رونمایی برخط (آنلاین) از پوستر جشنواره توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارسال فراخوان به سراسر کشور و همچنین تعامل و تشکیل جلسات متعدد با هنرمندان تئاتر استانی از جمله اقداماتی بود که بحمدالله با کار رسانه‌ای خوب و مطلوب، انعکاس ویژه‌ای داشت.

دکتر علیزاده همچنین از آمادگی استان برای حضور حداکثری در این رویداد فرهنگی خبر داد و برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد اظهار امیدواری کرد.

وجود ظرفیت بین‌المللی جشنوارۀ تئاتر سردار آسمانی در آینده

در ادامۀ این جلسه حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و دبیر هفدهمین جشنوارۀ تئاتر مقاومت ضمن سخنانی گفت: شخصیت عظیم و متعالی حاج قاسم و نوع شخصیت و کاراکتر این اسوۀ بی‌بدیل جبهۀ مقاومت به گونه‌ای است که آوازۀ مقاومت و پایداری ما را فرامرزی کرده و تصاویر این شهید والامقام در سطح بین‌الملل و حتی در ایالات متحده آمریکا در اهتزاز است. این جشنواره می‌تواند بستری باشد تا نام و یاد این شهید عزیز در عرصۀ بین‌الملل و جهانی نیز در قالب آثار ماندگار هنری، ابدی و جاوید شود.

نیلی همچنین از همکاری و تلاش‌های ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان در برگزاری نخستین دورۀ این جشنواره تقدیر کرد و افزود: این جشنوارۀ ملی می‌تواند با هدف تمرکززدایی از تهران و محافل جنبی، باعث ایجاد جریان و بستری مناسب برای هنر متعهد انقلاب باشد.

کار برای حاج قاسم سلیمانی برای روایت فتح مایۀ خیر و برکت است

در پایان این دیدار دکتر سید محمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح طی سخنانی گفت: کار برای حاج قاسم سلیمانی مایۀ برکت است و افتخاری است برای مجموعۀ روایت فتح که بتوانیم از این سفرۀ سرشار از نور و معنویت بهره‌ای ببریم.

وی افزود: در تمامی سخنان مقام معظم رهبری پس از شهادت سردار سلیمانی علاقه وافر ایشان به این شهید بزرگوار موج می‌زند و این علاقۀ رهبر انقلاب به فرماندۀ خستگی‌ناپذیر جبهه‌های مقاومت برای ما حاوی این پیام است که کارهای بزرگ از اندیشه‌های بزرگِ آدم‌های بزرگ نشات میگیرد، نه با امکانات مادی و دنیوی.

رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح در ادامه گفت: موضوع مهم دیگری که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کردند این بود که برای شخصیت‌های متعالی و برجسته‌ای همچون شهید سلیمانی باید کاری در شان این شهدا صورت گیرد و گاهی شاهدیم که آثار هنری هرچند با نیت خالصانه اما با عمق هنری اندک برای این مفاخر تولید می‌شود که باید به جد از این کار پرهیز و اجتناب شود.

دکتر نادری در خاتمه حضور و ورود انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را در این حوزه، مرتفع‌کنندۀ این نقیصه دانست و گفت: خوشبختانه ورود انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در آثار هنری نمایشی با مضامین ارزشی و صیانت هنری این انجمن از این جریان فراگیر در سطح کشور، اطمینان خاطری را برای تئاتر کشور ایجاد می‌کند که سرمایه‌ای بسیار گرانبها و ارزشمند است. باید به یاد داشته باشیم که هیچ ابزاری برای ماندگاری یاد و نام شهدا ارزشمندتر و کارآمدتر از هنر نیست و باید در این راه با تولیدات قوی، اثربخش و فاخر با اقتدار گام برداریم.

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر "سردار آسمانی" در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، از یکم تا ششم دی‌ماه سال جاری و به میزبانی استان کرمان برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.