چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸

یک مقام قضایی خراسان رضوی اعلام کرد:

عدم انجام تعهدات بسیاری از دستگاه ها در احیای کشف رود

کشف‌رود

جانشین معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستان مرکز استان خراسان رضوی گفت:با مدیرانی که بر اساس اعلام استانداری نسبت به اجرای بندهای تفاهم نامه کشف رود اقدام نکنند، برخورد خواهد شد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد،  قاضی بهشتی توندری جانشین معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستان مرکز استان خراسان رضوی در حاشیه بازدید از اقدامات انجام شده در بستر کشف رود گفت: کشف رود کماکان بعنوان یکی از معضلات مهم و چالشهای زیست محیطی شهر و استان می باشد و بسیاری از دستگاه ها به تعهداتی که در حضور استاندار پذیرفتند  عمل نکرده اند.
قاضی بهشتی توندری ضمن مطالبه از مدیران عامل آب منطقه ای و آبفای مشهد بر اجرای تعهداتشان، گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده ، مقرر گردید با ایجاد تصفیه خانه های جدید و ارتقای تصفیه خانه های موجود در این بستر، فاضلاب جاری در کشف رود جمع آوری و تبدیل به پساب استاندارد گردد تا بتوانیم در حوزه فضای سبز از آن استفاده نماییم و همچنین حق آب بران کشف رود، نسبت به استفاده از آن اقدام نمایند که تاکنون در این زمینه کاری صورت نپذیرفته است و بخشی نگری بر نگاه مدیران مزبور حاکم است و اراده عملی برای حل مشکل کشف رود ندارند .
وی تصریح کرد: از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار که بر اساس توافق نامه بعنوان مرجع حل اختلاف بین طرفین انتخاب شده است می خواهیم که نسبت به مطالبه و نظارت بر اجرای بندهای این تفاهم نامه اقدام نمایند تا بتوانیم شاهد فضای بهتری باشیم.
وی با تاکید بر اجرای بندهای این تفاهم نامه توسط تمامی دستگاه ها، ادامه داد: چنانچه فاضلاب جاری در کشف رود ادامه داشته باشد در زمینه احیای این رودخانه میراثی، شاهد توفیقاتی نخواهیم بود.
قاضی بهشتی توندری با اشاره به اینکه فاضلاب جاری در کشف رود یکی از مصادیق تهدید بهداشت عمومی و از مصادیق تضییع حقوق عامه است ، گفت: دادستانی برای بهتر شدن مسیر ساماندهی کشف رود با مدیرانی که نسبت به اجرای بندهای تفاهم نامه اقدام ننمایند و عملا موجب تضییع حقوق عامه شوند برخورد خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه شهرداری مشهد با کاشت درختان و شروع به ساماندهی بخشی از رودخانه و شروع عملیات اجرایی مدل دوم سپتاژ و انجام مطالعات ساماندهی به بسیاری از تعهدات خود عمل کرده است، گفت: از متولیان آب تقاضا داریم پای کار بیایند و به تعهداتشان عمل کنند در غیر این صورت باید استانداری ورود پیدا کند و اگر استانداری نتوانست موضوع را مرتفع نماید حوزه دادستانی که وظیفه احیای حقوق عامه را برعهده دارد موضوع را پیگیری خواهد کرد و باید پاسخگوی دادستانی به عنوان مطالبه گر حقوق مردم باشند.
موانع فیزیکی، مانع فعالیت موتور پمپ ها در کشف رود
در ادامه این بازدید معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در خصوص ساماندهی و احداث فضای سبز در بستر کشف رود گفت: کل اراضی واگذار شده به شهرداری مشهد ۸۱ کیلومتر است که حدود ۱۱۴۰ میلیارد ریال تعهداتی است که تاکنون توسط شهرداری ایجاد شده است .
 وی افزود: در این خصوص دو  پروژه اصلی همچون تصفیه خانه سپتاز که با حدود ۷۴۰ میلیارد ریال قرارداد،  منعقد شده که با برنامه ریزی های صورت گرفته در طی این ۱۸ ماه اجرایی می شود و  همچنین تصفیه خانه چرمشهر که ضمن پیگیری های به عمل آمده، امید است شرکت شهرک های صنعتی بتواند فاز دوم تصفیه خانه را ظرف چند ماه آتی به بهره برداری برساند.
 یعقوبی گفت: به طور جدی پیگیر هستیم تا ساماندهی بستر رودخانه را براساس ضوابط مهندسی رودخانه که مد نظر شرکت محترم آب منطقه ای است را انجام دهیم و در حال حاضر محدوده کلات تا خین عرب به طول حدود ۴۰۰۰ متر را شروع کرده‎ایم و همزمان قازقان احمداباد به سمت چرمشهر را نیز  در دستور کار قرار داده ایم که حدود ۵ میلیارد تومان هزینه ساماندهی بستر این محدوده مطابق مطالعات مهندسی رودخانه است.
 معاون شهردار مشهد تصریح کرد: یکی از مباحث مهم در کشف رود،  جمع آوری موتور پمپ ها و جلوگیری از تصرف بستر رودخانه است که طبق فراخوانی که انجام شده، شرکت پیمانکار واجد شرایط بکارگیری شده و بر اساس مجوزهای اخذ شده از دستگاه محترم قضائی بزودی برخورد لازم با آن دسته از متخلفینی که اقدام به نصب موتور پمپ های غیرمجاز نموده اند و در اراضی بستر رودخانه تصرفاتی ایجاد نموده اند صورت خواهد پذیرفت و ضمن جمع آوری موتورپمپ ها و رفع تصرف، به دستگاه محترم قضائی معرفی خواهند گردید. در این راستا تاکنون اخطارهای لازم به متخلفین و متصرفین داده شده و تعدادی موتورپمپ نیز از محل خارج شده است. همچنین تاکنون ۲۱ مورد تخلیه نخاله در کشف رود، کشف و متخلفین به دستگاه های نظارتی مرتبط معرفی و برخورد لازم با ایشان صورت پذیرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ورود موتور پمپ ها علاوه بر حفاظت فیزیکی،  موانع فیزیکی همانند دیوارهای خود ایستا و نیوجرسی هایی که برای قطع کردن مسیر نیاز است در حال نصب می باشد که از دسترس متخلفین به کشف رود نسبت به برداشت فاضلاب و تصرف بستر و... جلوگیری خواهد نمود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.