جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵

اهدای گنجینه‌ای ارزشمند از سکه‌های دوره ساسانی به موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس

شهروند تهرانی مجموعه ارزشمندی شامل بیش از ۵۰ سکه از سکه‌های دوره ساسانی را به گنجینه سکه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.

به گزارش قدس آنلاین، محمدحسین یزدی‌ نژاد مسئول گنجینه سکه و تمبر آستان قدس رضوی از اهدا و وقف مجموعه ارزشمندی از سکه‌های دوره ساسانی به موزه رضوی «حسین محمودیان» به آستان قدس رضوی خبر داد و گفت: این سکه‌ها مربوط به پادشاهانی چون پیروز، قباد اول، خسرو اول (انوشیروان مشهور)، هرمز چهارم و... است.

وی جنس این سکه‌ها را نقره عنوان کرد و گفت: واحد این سکه‌ها دِرَم است و روی همه آن‌ها، تصویر شاه و پشت سکه، آتشدان با دو نگهبان ایستاده در دو سمت وی به چشم می‌خورد که البته بنا به سکه هر دوره، تصویر پادشاه حک‌شده روی سکه متفاوت است.

یزدی ‌نژاد به شهرهایی که این سکه‌ها در آن ضرب شده است، اشاره کرد و گفت: این سکه‌ها بین سال‌های ۴۸۸ تا ۵۹۰ میلادی در شهرهای بیشاپور، ری، نی‌ هاوند، اصفهان، فرات، داراب‌ گرد، اهواز، گرگان، دیناور، ایرانشهر شاپور، میشان، آتورپادگان، گنجور، ریو اردشیر، ایران‌ خوره، شاهور، وِه ‌اردشیر، اردشیرخوره، مدائن، استخر، بکستان (سیستان قدیم)، گندی‌ شاپور، یزد، مرو، وِه ‌از آمد کوات، نرماشیر و... ضرب شده است.

اهداکننده این سکه ‌ها نیز که پیش از این، آثار ارزشمندی همچون نسخه‌هایی از قرآن خطی و کتب خطی و آثار باستانی را به مجموعه سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اهدا کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز درباره انگیزه اهدای این آثار فرهنگی تصریح کرد: سال ۷۱ که به حرم مطهر رضوی مشرف شدم، در بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی به ‌ویژه گنجینه هدایای رهبری موزه آستان قدس و مشاهده اشیای نفیس و ارزشمندی که به مقام معظم رهبری (مد ظله ‌العالی) اهدا شده است و معظم ‌له همه آن‌ها را به موزه امام رضا(ع) اهدا کرده است، تشویق شدم و نذر کردم اگر روزی استطاعت مالی پیدا کنم، من هم آثاری را به موزه امام رضا(ع) اهدا کنم.

حسین محمودیان افزود: با توجه به این‌که مجموعه آستان قدس رضوی، محل مطمئن و شناخته‌ شده‌ای برای همه مردم ایران و مرکز امنی برای نگهداری آثاری با قدمت کهن است، این مجموعه را برای اهدای آثاری که در دست داشتم انتخاب کردم و بنا به نیتی که داشتم، شکر خدا توانستم از سال ۱۳۸۷ با اهدای سکه‌های سلطان محمود غزنوی، روند اهدای آثار تاریخی نفیس به موزه‌ های اسناد آستان قدس رضوی را آغاز کنم.

وی خاطرنشان کرد: این آثار تاریخی را که تاکنون به بیش از چهار هزار قلم اثر تاریخی رسیده است، اغلب از مجموعه ‌داران یا حفاران یا کسانی که میراث خانوادگی نفیسی دارند خریداری و به موزه اهدا کردم که نفیس‌ترین شی‌ء اهدایی تاکنون، جقه پادشاهی مربوط به دوره صفویه یا زندیه با ۷۶ قطعه الماس تراش ‌نخورده و ۱۲ قطعه یاقوت قرمز و یک قطعه یاقوت کبود و یک قطعه فیروزه خالص زمرد روی آن بوده است.

محمودیان که این سکه‌ها را به نام مادر خود، رعنا رضاپور، اهدا کرده است، افزود: ابتدا به‌تنهایی این کار را انجام می‌دادم، اما پس از مدتی با زمینه‌سازی فرهنگی مسئله وقف و تشویق و تقدیرهایی که از سوی آستان قدس از من شد، مادرم، همسرم و دخترم هم ترغیب شدند که سرمایه‌شان را از پول یا طلایی که داشتند، وقف این کار کنند.

این شهروند تهرانی ۴۷ ساله که در حال حاضر مدیرعامل مؤسسۀ فرهنگی و هنری شهر تهران است، خطاب به کسانی که مجموعه‌های نفیسی را تحت هر عنوانی در دست دارند یادآور شد: نگهداری آثار تاریخی در منزل و گاوصندوق و هرجایی که ما فکر می‌کنیم امن است، به دلیل استاندارد نبودن شرایط نگهداری و احتمال زیاد آسیب این آثار ارزشمند، زیانی جبران‌ناپذیر است و باید این میراث کهن را به مکان امنی که از هر نظر شرایط نگهداری استانداری دارد سپرد و اطرافیان را نیز به این کار تشویق کرد.

وی با بیان این ‌که هنوز افراد بسیاری هستند که اشیای نفیسی را در دست دارند و اطلاعی از روند اهدای آثار به موزه‌ها ندارند، ابراز امیدواری کرد موزه‌ها با راه‌اندازی موزه مجازی همچون موزه دیجیتال آستان قدس رضوی و راه‌اندازی فرهنگ بازدید مجازی از موزه‌ها، بتوانند گام مهمی در تشویق افراد به اهدای آثار ارزشمندی که در دست دارند بردارند.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.