یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۴

صحبت های مجید مجیدی و جواد عزتی در جشنواره "ونیز" /از تحریم های آمریکا تا کودکان کار

مجید مجیدی

مجید مجیدی در نشست خبری فیلم «خورشید» در جشنواره فیلم ونیز، درباره تحریم های ظالمانه آمریکا در دوران کرونا صحبت کرد.

به گزارش قدس آنلاین، مجید مجیدی در نشست خبری فیلم «خورشید» در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز که امروز 16 شهریور ماه برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره این که آیا با نشان دادن حقایقی سیاسی و بحث کودکان کار در فیلم تان با مشکلاتی رو به رو شدید، گفت: «این یک مساله جهانی است و مختص به کشور خاص نیست اما آسیب های که برخی کشورهای خاورمیانه به سبب جنگ افروزی ها دیده اند بیشتر است. ما اکنون ۴۰ سال است تحت تحریم های آمریکا هستیم و همین الان که در حال صحبت با شما هستم و در این شرایط کرونایی که یک درد مشترک جهانی است، یکی از مشکلات ما در این شرایط سخت، عدم ورود دارو به ایران به دلیل تحریم های آمریکاست و ۴۰ سال است که مردم ایران به دلیل تحریم های غیرانسانی آمریکا، در شرایط سختی زندگی می کنند.

وی ادامه داد: از طرفی کشورهای اطراف چون عراق، افغانستان، سوریه و .. در جنگ بوده اند و در این منطقه پر از بحران، بیشترین آسیب ها را بچه ها و خانواده های کم بضاعت  دیده اند و هر روز فقیر و فقیرتر شدند و این روند مشکلات و معضلات اجتماعی بزرگی برای همه جوامع کشورها بویژه کشور ما ایجاد می کنند. به عنوان مثال تعداد زیادی از مردم افغانستان به دلیل مرز مشترک بزرگی که با این کشور داریم به صورت غیرقانونی وارد ایران می شوند و آمارهای رسمی نشان دهنده سه تا چهار میلیون مهاجر افغانی در ایران است اما  به نظر من طبق آمار غیررسمی چیزی بین هشت تا نه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند، از طرف دیگر بواسطه جنگ با عراق نیز تعداد مهاجر عراقی وارد ایران شدند و همینطور پاکستانی به دلایل دیگر. مجموعه این عوامل موجب شده کشور آسیب پذیر شود و دچار چالش های بزرگی شود اما این یک مساله جهانی است و محدود یه یک کشور و یا دولت خاص نمی شود. 

مجیدی درباره افزایش شمار کودکان کار و سرنوشت آنها نیز توضیح داد: متاسفانه این واقعیت بسیار تلخی است که در همه جای دنیا وجود دارد و به اعتقاد من آمار خیلی بیشتر از اینهاست و در هند که من در سال های گذشته در آن کار کردم تعداد این کودکان بی شمار است و شرایط اقتصادی که در جهان حاکم است و علل مختلفی دست به دست هم داده تا کشورها ضعیف و ضعیف تر شوند.

صحبت های مجید مجیدی

او ادامه داد: در این شرایط به طور طبیعی بخش بزرگی از خانواده آسیب پذیر شده و موجب شود بچه ها وارد عرصه کار شوند، حقیقتی که خیلی تلخ است، درحالیکه این بچه باید رشد کنند. تک تک این بچه ها در واقع سرمایه های هر ملتی هستند و این سرمایه ها به راحتی به هرز می روند و این سرمایه ها از خیلی چیزها چون آموزش محروم می شوند و متاسفانه خطرات زیادی آنها را دنبال می کند. شمیلا که در این فیلم بازی کرده یکی از مهاجران افغان است و ما در کشورمان یک جمعیت چند میلیونی از افغان ها داریم. در افغانستان که هم مرز ایران است حدود 40 تا 50 سال است که جنگ در جریان است و این جنگ افروزی ها باعث شده مردم روی آسایش را نبینند و صدمه آنها را بچه ها می بینند. همین الان در سوریه، یمن و افغانستان شاهد فجایعی هستیم که قطعا اثرات آن بیشتر بر روی بچه ها است. 

جواد عزتی بازیگر فیلم «خورشید» که به عنوان یکی از عوامل این فیلم در نشست خبری جشنواره ونیز حضور داشت درباره تجربه حضور در این فیلم سینمایی گفت: من افتخار میکنم که در فیلم آقای مجیدی حضور داشتم به دلیل جنس رمان گونه آثارشان. در مورد این فیلم که به موضوع کودکان کار پرداخته باید بگویم که این چیزی نیست که ما بگویم پیش از این آن را ندیده ایم و در مستندها و فیلم ها با آن آشنا نباشیم. من در سال های دور با کودکان در مدرسه تئاتر کار می کردم و ارتبا خوبی با بچه ها دارم و کودکان این فیلم نیز بسیار باهوش و نازنین بودند به همین دلیل خیلی زود با آنها ارتباط برقرار کردم. چیزی که فیلم به آن اشاره دارد این است که شاید نتوانیم آن طور که باید و شاید موضوع کودکان کار را ریشه یابی کنیم اما مساله ای که حتما باید به آن بیشتر بپردازیم فقر فرهنگی است و این که این کودکان حق خود را بشناسند و بدانند در هر مقطع زندگی و  در هر سنی چه کاری باید انجام دهند. این مهم ترین نکته ای هست که خود فیلم هم به آن اشاره دارد.

جواد عزتی

شمیلا شیرزاد یکی از کودکان فیلم «خورشید» نیز در این نشست گفت: از این فیلم و آقای مجیدی چیزهای زیادی یاد گرفتم و از ایشان خیلی سپاسگزارم.

او در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانسه درباره این که پیش از بازی در این فیلم چه کار می کرده و چطور به این پروژه پیوسته است توضیح داد: من در ایران به دنیا آمده ام و در مدرسه کودکان کار درس می خواندم و آقای مجیدی من را از این مدرسه برای فیلم انتخاب کردند. من و برادرم عصرها بعد از فیلمبرداری به مترو می رفتیم و در آنجا کار می کردیم. از 5 سالگی کار کرده ام و الان 11 ساله هستم »

در این نشست جواد عزتی، شمیلا شیرزاد (بازیگران) رامین کوشا در کنار مجید مجیدی حضور داشتند.

شمیلا شیرزاد

در فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی و نویسندگی مشترک مجیدی و نیما جاویدی که اولین نمایش خود را در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تجربه کرد و سیمرغ بهترین فیلم و فیلم نامه را گرفت؛ جواد عزتی,  علی نصیریان,  طناز طباطبایی,  روح الله زمانی,  ابوالفضل شیرزاد,  شمیلا شیرزاد,  علی غابشی,  مانی غفوری,  محمدمهدی موسوی و صفر محمدی بازی کرده اند و در خلاصه داستان این ‌فیلم آمده است: علی کودک دوازده ساله ای است که همراه دوستانش با دزدی قطعات و کار در یک انبار لاستیک ، زندگیشان را می گذرانند.

این فیلم امروز روز ۵ سپتامبر (۱۵ شهریور) در ساعت های ۱۹ / ۱۹:۳۰ / ۱۹:۴۵ / ۲۱:۳۰ / ۲۲ / ۲۲:۱۵ اولین نمایش های خود را در جشنواره برای اهالی سینما و رسانه تجربه خواهد کرد و روز ۶ سپتامبر (۱۶ شهریور) نیز در ساعت ۱۶:۴۵ یک نمایش و در ساعت ۲۲:۳۰ نیز دو نمایش همزمان برای عموم مردم و با بلیت فروشی خواهد داشت. 

جدیدترین ساخته مجیدی روز ۷ سپتامبر (۱۷ شهریور) نیز چهار نمایش در سانس های ۸:۴۵ / ۱۱:۱۵ / ۱۹:۴۵ / ۲۰  و ۲۲:۳۰ برای اهالی سینما و رسانه خواهد داشت. 

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.