چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱

واعظی در پاسخ به قدس آنلاین:

باید هوشیار باشیم ممکن است ترامپ به دنبال ماجراجویی باشد/ حذف برخی اقلام از سبد ارز ۴۲۰۰ تومان خواست تولیدکنندگان داخلی است

آرش خلیل‌خانه

واعظی

محمود واعظی با اشاره به اینکه لیست گزینه‌های رئیس جمهور برای وزیر صمت به ۳ نفر رسیده گفت احتمالاً هفته آینده آقای روحانی گزینه نهایی را به مجلس معرفی خواهد کرد.

قدس آنلاین: رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: وزارت صمت در گذشته چهار وزارتخانه بوده که ادغام شده‌اند و دولت از ابتدا بر این نظر بود که حداقل وزارت بازرگانی به خاطر جنس متفاوت وظایف و حیطه  کارش جدا شود.

محمود واعظی با تاکید بر اینکه ما در دولت وزیری می‌خواهیم که ارزاق مردم، کالا و بازار را نمایندگی بکند، افزود:  وزیر صمت آنقدر گرفتاری در حوزه صنعت و معدن با وجود گستردگی این حوزه  دارد که کمتر به بخش بازرگانی می‌پردازد به ویژه آنکه در سال جهش تولید طبیعی است که وزیر باید بر تحقق این شعار تمرکز کند.

وی با اشاره به تصویب تفکیک این وزارتخانه در مجلس و ایراد شورای نگهبان به این مصوبه، گفت: الان اصلاح و تصویب یک  تبصره برای اجرای این قانون مانده و به مجلس جدید موکول شده که انجام نگرفت و ما لاجرم یک وزیر صمت معرفی کردیم که در مجلس متاسفانه با همه شایستگی‌ها رای نیاورد.

واعظی گفت: اینگونه نیست که ده نفر وزیر ردیف باشند و ما فردای آن روز بتوانیم نفر بعدی را معرفی کنیم. و نمی‌توان یک وزارتخانه با این اهمیت را بدون مطالعه بریش وزیر انتخاب کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: بلافاصله پس از  انکه آقای مدرس خیابانی رأی نیاورد ما مطالعات را آغاز کردیم و از ۱۶ گزینه به ۵ نفر و حالا به ۳ نفر رسیده‌ایم و انشاالله امیدواریم تا هفته آینده گزینه نهایی را به مجلس معرفی کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم با تأکید بر اینکه هیچ بحثی برای حذف این ارز وجود ندارد ، اظهار داشت: ما ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تعیین کردیم تا کالاها ارزان به دست مردم برسد اما در شبکه توزیع اتفاقاتی می‌افتد یا واسطه گری هایی در ارز انجام می‌شود که مانع این هدف است. از این‌رو رئیس جمهور به معاون اول  دستور دادند که این مسئله را پیگیری و حل کند.

وی افزود: به همین منظور امروز آقای جهانگیری با وزیر کشاورزی و سرپرست وزارت صمت و معاونان آنها جلسه گذاشت تا مسئله گرانی بعضی کالاها و توزیع آن را ساماندهی کند.

سبد ارز ۴۲۰۰ تومانی چرا کوچک می‌شود

واعظی اما در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین درباره کوچک شدن مداوم لیست کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی، با بیان اینکه حذف این اقلام خواست تولید کنندگان داخلی است، اظهار داشت: مثلاً ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای چای در نظر گرفته بودیم در حالیکه بخش قابل توجهی از چای در داخل کشور تولید می شود و خواست تولید کنندگان از روز اول این بود که این ارز حذف شود. در مورد کره و برنج هم همینطور است. از سویی در تامین ارز هم به خاطر تحریم ها و کاهش فروش نفت محدودیت داریم؛ بنابراین باید اولویت بندی کنیم که ارز برای دارو و کالاهای اساسی روزمره مردم در نظر گرفته شود.

یارانه ارزی کود ریالی شد

رئیس دفتر روحانی درباره وضعیت ارز کود کشاورزی و شایعات درباره حذف آن هم با اشاره به اینکه سال گذشته دولت رقم  ۱۷۰۰ تومان را برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفته بود، گفت:  امسال این مبلغ ۲۰۰۰ تومان بود اما وزیر کشاورزی پیشنهاد داد که این قیمت به ۲۵۰۰ تومان افزایش یابد و به کشاورز بگوییم با ۵۰۰ تومان اضافه خودشان برای خرید کود اقدام کنند. 

باید جلوی دلالی خودرو را بگیریم

واعظی درباره افزایش قیمت خودرو نیز اظهار کرد: تولید خودرو افزایش یافته است اما متاسفانه خودرو به جای اینکه وسیله ای برای مصرف باشد به وسیله ای برای سرمایه گذاری و خرید و فروش تبدیل شده است. به خاطر همین دستورالعمل‌هایی تهیه کردیم که خودروساز خودرو را به کسانی بفروشد که قبلا خودرو نخریده اند. با این حال عده ای خودرو را تحویل می گیرند اما با قولنامه دستی آن را واگذار می کنند. ما باید جلوی دلال بازی را بگیریم تا خودرو به نیازمند واقعی برسد.

تیر آخر ترامپ

وی درباره ادعای دولت آمریکا در مورد عمل کردن مکانیزم ماشه در پایان شهریور ماه هم با تاکید بر آنکه این آخرین تیر ترامپ است و پس از شکست های متعدد در شورای امنیت برای فشار بر ایران اکنون او به یک استدلال بی پایه و اساس حقوقی متوسل شده، اظهار داشت: هیچ کشوری تاکنون با آمریکایی‌ها در این زمینه همکاری نکرده است.

وی با اشاره به بیانیه‌های رسمی سه کشور اروپایی عضو برجام و اتحادیه اروپا، همچنین نشست شورای امنیت در و اجماع آنها بر این نظر که آمریکا دیگر عضو برجام نیست و نمی‌تواند از مکانیزم‌های آن استفاده کند، خاطرنشان کرد: آمریکا می‌خواهد متوسل به زور شود ولی موفق نمی‌شود و ما روز شنبه منتظر پیروزی بزرگ دیگری هستیم.

واعظی گفت: البته ممکن است ترامپ مصاحبه ای کند و رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور کوچک در منطقه که موافقت‌نامه‌های ننگین با رژیم صهیونیستی امضا کرده اند با او همراهی کنند اما جامعه جهانی، شورای امنیت، روسیه و چین و اروپا با ایران همراه هستند و پیروزی حقوقی، سیاسی و بین المللی بزرگی برای ملت ایران در راه است.

وی درباره اظهارات ترامپ درباره توافق سریع با ایران بعد از پیروزی در انتخابات  گفت: ترامپ در این سال ها حرف‌های بی‌ربط و خیال بافی زیاد داشته است و نمی‌توان به حرف‌های او اعتماد کرد. بر اساس نظرسنجی‌ها او در رقابت‌های انتخاباتی از بایدن عقب افتاده، بنابراین به هر ابزاری متوسل می‌شود تا افکار عمومی را جذب کند و این بار به اقدامات پوپولیستی دست زده است. 

وی با بیان اینکه نمی‌دانم مبنای حرف های ترامپ چیست؟ افزود: تمام اقدامات ترامپ برای تحریم ایران به بن بست رسیده است و قرار بود حکومت ایران را در سال ۹۷ عوض کنند. البته برای مردم ما زحمت درست کرده اند ولی در دستیابی به اهدافشان ناموفق بوده‌اند. معنی حرف اصلی ترامپ هم این است که تحریم‌ها و فشار حداکثری جواب نداده و باید دنبال راه دیگری باشند.

ممکن است ترامپ به دنبال ماجراجویی باشد

واعظی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار قدس آنلاین درباره توییت تهدید آمیز ترامپ در پی ادعای یک رسانه آمریکایی در مورد تلاش ایران برای ترور سفیر این کشور در آفریقای جنوبی به تلافی ترور سردار سلیمانی و عواقب ماجراجویی ترامپ در این زمینه، با تاکید بر اینکه این ادعاها که در روزنامه ها و توئیت ترامپ آمده هیچ پایه و اساسی ندارد زیرا اگر ما خواسته باشیم اقدامی انجام دهیم آن را اعلام می‌کنیم، گفت:  آنها شاهد بودند که وقتی خواستیم پایگاه آمریکایی‌ها را به تلافی بزنیم آن را اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه اصل این ادعا  درست نیست. من معتقدم ترامپ با توجه به شرایطش در انتخابات ممکن است بخواهد ماجراجویی کرده و حادثه‌ای درست کند که افکار عمومی آمریکا را از انتخابات منحرف کند. بنابراین ما باید در داخل کشور مراقب باشیم و هیچ بهانه‌ای به دست دشمن ندهیم.

واعظی درباره آخرین اقدامات دولت برای شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: جلسه بسیار خوبی در شورای عالی فضای مجازی داشته ایم. اخیرا رهبری هم برای سرعت دادن به کار حکمی داده بودند که شامل شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات بود. بر این اساس کارها صورت گرفته و هماهنگی خوبی به دست آمده است. دیروز در این زمینه موفق شدیم تقسیم کار انجام دهیم. همچنین معماری شبکه مشخص شده و معلوم است ما دنبال چه هدفی در چه مسیری هستیم. با زیرساخت های خوبی هم که در وزارت ارتباطات ایجاد شده است، شبکه ملی اطلاعات مراحل بعدی خود را طی می کند. همزمان ما در دولت، دولت الکترونیک را با سرعت بیشتری پیش می بریم تا در شرایط وجود کرونا تا حد امکان خدمات به صورت غیرحضوری انجام شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.