جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳

رئیس اتاق بازرگانی ایران:

بیش از ۱۵هزار صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند

غلامحسین شافعی

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار داشت: بر اساس اعلام بانک مرکزی ۱۵هزار و ۳۶۶صادرکننده هیچ ارزی به کشور بازنگرداندند.

به گزارش قدس آنلاین، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران در نشست کارگروه توسعه صادرات خراسان رضوی گفت: این مساله به نحوی در جامعه انعکاس یافت که گویی همه این افراد  دارای کارت بازرگانی فعال بودند در حالی که بیشتر آن‌ها کارت بازرگانی فعال نداشته یا بدون کارت بودند.

غلامحسین شافعی افزود: از مجموع صادرکنندگانی که ارز به کشور بازنگرداندند پنج هزار و ۱۰۹نفر از افراد حقیقی یا حقوقی کارت بازرگانی داشتند که از این تعداد سه هزار و ۱۸۱نفر از کارت بازرگانی فعال برخوردار بودند و ۱۰هزار و ۲۵۷نفر کارت بازرگانی نداشتند.

وی تجربه رفع تعهدات ارزی کشور طی سه دهه گذشته را تلخ دانست و ادامه داد: این روش جز این که صادرکنندگان حرفه‌ای را خانه نشین و صادرکنندگان غیرحرفه‌ای را وارد این زیرزمین کند چیز دیگری نخواهد داشت و اکنون نیز گرفتار آن شده‌ایم.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار داشت: درخت اقتصاد کشور دچار کرم ریشه خوار شده است، اما متاسفانه در حال حذف شاخه‌های درخت هستیم به جای آن که ریشه را درمان نماییم و باید برای درمان ریشه مسائل به دنبال اتخاذ سیاست‌های مطلوب باشیم.

شافعی در مورد راه‌آهن خواف – هرات نیز اظهار داشت: گمرک ایران آماده است تا گمرکات مرزی را به بخش خصوصی واگذار کند و الگوی ترکیه را در ایران پیاده نماید، و فعالان بخش خصوصی در این زمینه باید آماده باشند.

وی ادامه داد: کشورهای اطراف ایران به موضوع ترانزیت کالا در کشورمان توجه جدی دارند و اگر به سرعت عمل نکنیم با رقبای سختی در ترانزیت مواجه خواهیم شد.

منبع: صداوسیما

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.