دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰

آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد

پمپئو و منوچین

وزیر خارجه آمریکا از اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران از جمله علیه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی کشورمان خبر داد.

قدس آنلاین: «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد.

پمپئو در نشستی خبری گفت که واشنگتن تحریم‌هایی جدید علیه ایران، از جمله وزارت دفاع، اعمال می‌کند.

وی این خبر را در نشستی خبری با حضور «استیون منوچین»، وزیر خزانه‌داری اعلام کرد.

پمپئو در این نشست گفت: «تفاوتی نمی‌کنید چه کسی باشید. اگر از تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تخطی کنید، با خطر تحریم مواجه می‌شوید.»

وی گفت: «امروز نخستین اقدام را تحت قوانین جدید برای تحریم وزارت دفاع و نهادهای تسلیحاتی ایران و رؤسای جدید انجام می‌دهم.»

پمپئو مدعی شد: «برجام به ایران امکان داد که بتواند به مواد لازم برای سلاح هسته‌ای دست یابد. اگر ما از برجام خارج نمی‌شدیم، ایران به تسلیحات بیشتری برای بمب هسته‌ای دست می‌یافت. تلاش ما این است که نگذاریم ایران ترور را در جهان گسترش دهد.»

«رابرت اوبراین»، مشاور امنیت ملی آمریکا که در این نشست خبری شرکت داشت هم مدعی شد: «آمریکا و چند کشور دیگر در دوران برجام پول‌های بسیاری به ایران دادند. آن‌ها فکر می‌کردند که ایران این پول را صرف مردم خود می‌کند. ما با تحریم‌هایمان ایران را دوباره تحت فشار قرار داده‌ایم. ما به دنبال توافق جامع و خوب با ایران هستیم.»

وی مدعی شد: «متاسفانه ایران به سمت صلح پیش نمی‌رود و ما با تحریم‌های جدید تلاش داریم ایران را به این مسیر بازگردانیم.»

«مارک اسپر»، رئیس پنتاگون نیز در این نشست گفت: «نیروهای ما در منطقه خاورمیانه همواره در مرحله آماده‌باش قرار دارند. ما احساس اعتماد بسیار خوبی در زمینه هرگونه اتفاق در منطقه داریم. ایران باید به تعهدات خود عمل کند.»

پمپئو مدعی شد: «کشوری که منزوی شده ایران است نه آمریکا! اقدام‌های ما نشان می‌دهد که هر کشوری که عضو سازمان ملل است باید از تحریم‌های ما حمایت کند. ما از این کشورها توقع داریم که این تحریم‌ها را اجرایی کنند. اگر کسی به دنبال صلح در خاورمیانه است باید بداند که منشا این تهدیدها ایران است! کشورهای اروپایی با تحریم‌های ما موافق هستند.»

وی گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم که تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته شود. آمریکا اجازه نخواهد داد چنین شود.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا هم تحریم‌های اخیر را علیه مقام‌های دفاعی، سازمان انرژی اتمی و چندین شرکت اعلام کرد و گفت: همچنین پنج دانشمند نیز مشمول این تحریم‌ها شدند و «نیکولاس مادورو»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز بار دیگر مورد تحریم قرار گرفت.

پمپئو در سخنرانی خود گفت که آمریکا دو مقام را که نقشی اساسی در عملیات غنی‌سازی اتمی ایران دارند، تحریم کرده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.