یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳

شناسایی و ثبت یک گونه جدید از پرندگان در خراسان رضوی

پرنده سنگ چشم خاکستری

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده و ثبت حضور یک زیر گونه جدید از پرندگان با نام سنگ چشم خاکستری عربی (جنوبی) در این استان خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی افزود: در پایش پرنده نگرهای استان به همراه پرسنل اجرایی اداره حفاظت محیط زیست تربت جام در منطقه چشمه گل، زیر گونه ای از خانواده سنگ چشم ها با نام سنگ چشم خاکستری عربی و با نام علمی Lanious excubitor aucheri مشاهده و پس از مستند سازی و بررسی های کارشناسی نام آن در لیست پرندگان استان خراسان رضوی ثبت شد.

این مقام مسئول درباره خصوصیات ظاهری این زیر گونه جدید گفت: سنگ چشم خاکستری عربی(جنوبی) با سنگ چشم خاکستری بزرگ از نظر ساختمان ظاهری و پرو بال فرق می کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین گفت: در خراسان رضوی  ۳۳۳ گونه پرنده تا کنون شناسایی و ثبت شده است.

گفتنی است سنگ چشم خاکستری عربی(جنوبی) ۲۴ تا ۲۵ سانتیمتر طول دارد و به اندازه سنگ چشم خاکستری است اما بال هایش اندکی کوتاهترند، منقار نسبتا سنگین و پاها بلند است. رگه های سفید روی دم کمتر و در مجموع کمی تیره تر از سنگ چشم بزرگ است. حالت سیاهی پشت چشمان دارد و سفیدی گلو و پشت در تضاد با زیرتنه  می باشد. در پرنده جوان روتنه کمرنگ تر و قهوه ای تر از بالغ ولی زیر تنه بنفش نخودی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.