سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹

صدای حزب اصلاح طلب ندای ایرانیان هم در امد؛

رئیس جمهوربه جای پذیرش قصورها و عذرخواهی علّت‌ مشکلات را تحریم‌های آمریکا می‌داند

ندای ایرانیان

حزب ندای ایرانیان تصریح کرد: تنگناهای شدید معیشتی، گرانی‌های افسارگسیخته، ناکارآمدی دولتمردان نشان از بی‌توجهی کارگزاران کشور به وضعیت معیشت و اقتصاد جامعه دارد و در چنین شرایطی رئیس دولت به جای پذیرش مسئولیت و عذرخواهی بابت قصورها و تقصیرها علّت‌العلل تمام مشکلات را تحریم‌های آمریکا و ناهمراهی کشورهای خارجی می‌داند.

قدس آنلاین: حزب ندای ایرانیان که دبیرکلی آنرا سید صادق خرازی دیپلمات ارشد سابق و چهره چهره شناخته شده اصلاح‌طلبان بر عهده دارد، در انتقاد از وضعیت گرانی و بی‌ثباتی قیمت‌ها در بازار بیانیه‌ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم»

در هفته‌های اخیر متأسفانه آشفتگی‌های شدید بازار و افزایش بی‌رویه‌ قیمت‌ها از سویی و بی‌تفاوتی و فرافکنی مسئولین محترم از دیگر سو، مردمی را که هفت سال پیش، تدبیر و امید را تنها راه نجات کشور می‌دانستند به شدت نگران کرده و آن‌ها را در نا امیدی ناشی از بی‌تدبیری فرو برده است.

تنگناهای شدید معیشتی، گرانی‌های افسارگسیخته، ناکارآمدی دولتمردان و بی‌عملی نمایندگان و دستگاه‌های نظارتی، کاهش شدید قدرت خرید کارگران و حقوق‌بگیران، افزایش سطح آسیب‌پذیری اقشار فرودست، همه و همه نشان از بی‌توجهی ملی عموم کارگزاران کشور به وضعیت نابسامان معیشت و اقتصاد جامعه دارد. در چنین شرایطی متأسفانه رئیس محترم دولت هم به جای پذیرش مسئولیت و عذرخواهی بابت قصورها و تقصیرهای موجود، علّت‌العلل تمام مشکلات را همچنان تحریم‌های آمریکا و نا همراهی کشورهای خارجی می‌داند.

هرچند اثرات ناشی از تروریسم اقتصادی دولت جنایتکار آمریکا و خسارت‌های اقتصادی حاصل از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ قابل کتمان نیست، اما نباید فراموش کرد که هنر دولتمردان و وجه تمایز آن‌ها با سایر اقشار ملت، داشتن درایت و تدبیر برای عبور از این تنگناهای سخت است وگرنه خام فروشی نفت در شرایط عادی و تزریق پول آن به اقتصاد بیمار کشور چندان هنر زیادی نمی‌خواهد که نیاز باشد میلیون‌ها ایرانی در پای صندوق‌های رأی آن‌ها را گزینش کنند و کلید خزانه و سکان هدایت کشور را به کسانی بسپارند که در هنگام گشایش‌ها خودستایی می‌کنند و در زمانه تنگناهای ناگزیر، ابایی از فرافکنی و بی‌مسئولیتی ندارند.

حزب ندای ایرانیان، در ریشه‌یابی علل این وضعیت نگران‌کننده در کشور بر این باور است که هر چند نمی‌توان و نباید از پیامد تحریم‌های پیدا و پنهان و زیان‌های ناشی از گرفتاری کشور به بیماری کرونا چشم پوشید اما بسنده کردن به این دو عامل خارجی و ایجاد حاشیه امن برای سوء مدیریت‌ها و ناکارآمدی‌ها نمی‌تواند ما را به یافتن راه برون‌رفت از این وضعیت سخت، رهنمون باشد. از نظر ما بی‌کفایتی و بی‌خیالی دولتمردان در کنار خودشیفتگی و دل‌مشغولی نمایندگان مجلس به دعواهای قبیله‌ای و توهّمات خودساخته و همچنین حرکت لاک‌پشتی و درک نادرست دستگاه قضایی از اولویت‌های قانونی مبارزه با متخلفین و مفسدین و سوءاستفاده کنندگان از شرایط بحرانی کشور از مهم‌ترین دلایلی است که غفلت از آن‌ها نه تنها به سخت‌تر شدن شرایط کمک می‌کند بلکه طمع دشمنان این مرز و بوم را نیز برای امید به اثرگذاری تحریم‌ها دوچندان می‌کند؛ بنابراین حزب ندای ایرانیان، وظیفه خود می‌داند به عنوان نماینده‌ی قشری از مردم فهیم و صبور ایران اسلامی، از رئیس محترم دولت بخواهد به جای بزرگنمایی مشکلات خارجی و بی‌اهمیت جلوه دادن بی‌کفایتی‌های داخلی، نسبت به ارائه‌ی برنامه‌ی عملیاتی ارتقای قدرت خرید مردم و مقابله با گرانی و کوچک شدن سفره مردم صبور ایران اقدام نماید.

به باور ما هرچند تأثیر نوسانات نرخ ارز، تأثیر شدیدی بر رشد قیمت‌ها در همه‌ی گروه‌های کالایی داشته اما سوء مدیریت موجود در اجرای سیاست‌ها، از مدیریت عرضه‌ نهاده‌های دامی گرفته تا نابسامانی و رهاشدگی بازار عرضه، ضمن ایجاد بستر مناسب برای سودجویان و زالوهای اقتصادی، سبب شده با افزایش بیش از صددرصدی قیمت‌ها و درنتیجه افزایش نارضایتی مردم، زنگ خطرهای امنیتی هم به صدا درآید.

سرگرم شدن برخی نمایندگان به رفتارهای تبلیغاتی و حرکت‌های سطحی و شعاری هم در این زمینه مزید بر علت شده و با تقلیل مباحث ریشه‌ای در حوزه سیاست‌گذاری‌های کلان به دعواهای قبیله‌ای، دولت را هم از پاسخگویی واقعی به عملکرد خود در حوزه‌های مختلف مبرا کرده است. خروج از چنبره گرفتاری‌های اقتصادی به عزمی ملی و رفتار و گفتاری مسئولانه و صادقانه نیازمند است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.