چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۴

کرونا فعالیت پست خراسان رضوی را افزایش داد

پست

مدیر کل پست خراسان رضوی گفت: به دلیل شیوع کرونا تمایل مردم به استفاده از خدمات پستی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش قابل توجهی داشته است.

به گزارش قدس آنلاین، سید احمد موسوی افزود: در گذشته بیشترین حجم مرسولات پستی به نامه و پاکت اختصاص داشت اما اینک رویکرد مردم به سوی ارسال بسته و امانت و خرید اینترنتی سوق یافته است.

وی ادامه داد: در نیمه نخست امسال مرسولات وارده به پست خراسان رضوی چهار میلیون و ۵۱۶ هزار و ۱۴۹ مورد بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل که چهار میلیون و ۱۷ هزار و ۲۹۶ مورد بود، ۱۳ درصد افزایش داشت و تعداد بسته و امانات پست استان در این مدت ۹۲۹ هزار و ۹۶۱ مورد بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۴۷۷ هزار و ۹۵۱ مورد بود، ۹۵ درصد افزایش داشت.

مدیر کل پست خراسان رضوی گفت: مرسولات صادره از خراسان رضوی در نیمه نخست امسال ۵۷۳ هزار و ۴۱۸ فقره بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۸ درصد افزایش یافت.

وی مرسولات اینترنتی توزیع شده در استان طی این مدت را ۱۷۴ هزار و ۴۸۸ فقره ذکر کرد و افزود: این تعداد نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۰ درصد رشد داشت.

موسوی با اشاره به افزایش خرید اینترنتی مردم در شرایط شیوع کرونا ادامه داد: با استفاده از خریدهای اینترنتی ۸۵ درصد در هزینه‌ مبادله کالا بعد از تولید صرفه جویی می‌شود، در این راستا فروشگاه‌های فعال اینترنتی خراسان رضوی در ۶ ماه نخست امسال به ۲۰۱ فروشگاه رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: خدمات باجه‌ای استان نیز طی نیمه نخست امسال ۲۹ درصد افزایش یافته و ۷۳ درصد از ترافیک صادره استان را پوشش داده است.

مدیر کل پست خراسان رضوی با اشاره به دیگر فعالیتهای پست افزود: این استان با ۸۴ مورد رونمایی از تمبر و ۴۵ هزار شیت تمبر اختصاصی رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: این اداره تنها واحد پست کشور است که باجه گمرک امانات تجاری دارد، همچنین خراسان رضوی یکی از پنج استانی است که قطب پستی کشور به شمار می‌رود.

موسوی نوسازی تجهیزات موزعین، نوسازی ناوگان پستی، بهره‌برداری از ظرفیتهای حمل و نقل ریلی و انعقاد تفاهمنامه با شرکتهای استارتاپی را از اقدامات اداره کل پست خراسان رضوی طی یکسال گذشته برشمرد و گفت: طرح "پارک اقتصاد دیجیتال" این نهاد در مشهد در حال اجراست که بخشی از آن در دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به مشکلات زیرساختی پست خراسان رضوی افزود: پست جمهوری اسلامی ایران قرار است امسال ۳۰۰ میلیارد ریال برای هوشمندسازی زیرساختهای این نهاد اختصاص دهد.

مدیرکل پست خراسان رضوی با بیان اینکه روزانه ۲۱ تا ۳۰ هزار محموله پستی وارد خراسان رضوی می‌شود ادامه داد: این حجم از مبادلات پستی که اغلب آنها به صورت دستی انجام می‌گیرد، خطر ابتلا به ویروس کرونا را در بین همکاران پست افزایش میدهد.

وی گفت: تاکنون ۶۷۰ نفر از همکاران پستی در کشور به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد پنج نفر فوت کرده‌اند.

پست خراسان رضوی ۳۸۹ واحد پستی در استان دارد که از این تعداد ۳۶۸ واحد شهری و ۲۱ واحد روستایی است، واحدهای پست شهری شامل ۶۰ واحد دولتی و ۳۰۸ واحد غیردولتی و واحدهای پست روستایی نیز شامل ۲۱ واحد غیردولتی فعال و ۲۹ واحد غیردولتی غیرفعال است.

نمایندگی‌های روستایی پست استان شامل ۲۱۶ مرکز و نمایندگی‌های شهری پست نیز شامل ۱۶۰ مرکز است که وظیفه جمع آوری، تخلیه و توزیع مرسولات پستی را برعهده دارند، صندوق پست منصوبه شهری در خراسان رضوی ۳۸۵ مورد و صندوق پست منصوبه روستایی نیز ۵۸۲ مورد است.

خطوط پستی برون استانی خراسان رضوی شامل یک خط دولتی مشهد - تهران، ۲ خط غیردولتی مشهد به اصفهان، مشهد به تبریز و خطوط پستی درون استانی شامل ۲۲ خط دولتی تربت‌حیدریه و گناباد و ۲۰ خط خصوصی در سایر شهرستان‌ها و ۶ خط حمل و نقل دفاتر آی. سی. تی روستایی است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.