جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

خون ایرانیان قاچاق نمی شود/ کالاهای سلامت محور، خط قرمز نهایی ماست

فرزانه غلامی

خون

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اخبار غیررسمی مبنی بر قاچاق پلاسما از کشور در ماه های کرونایی را قاطعانه رد کرد.

به گزارش قدس آنلاین، علیرغم انتشار برخی اخبار غیررسمی در خصوص قاچاق خون و پلاسما با قیمت های نجومی از کشور، مشاور رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این دست اخبار را قویّا تکذیب و تاکید کرد: مردم به  اخبار غیرموثّق توجه نکنند و چنین دغدغه هایی نداشته باشند.

حسن نیّری به خبرنگار ما گفت: ستاد، نظارت بر کالاهای سلامت محور از قبیل پلاسما و داروهایی مانند انسولین را در روزهای کرونایی به شدت تقویت کرده و به هیچ وجه عرضه خارج از شبکه این اقلام با اعمال مواد قانونی از جمله تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز امکان پذیر نیست و مقوله قاچاق هم منتفی است.

وی ادامه داد: به مردم اطمینان می دهیم در این خصوص حتی با یک مورد هم به شدت برخورد خواهد شد. کالاهای سلامت محور مستقیما با جان و زندگی مردم پیوند خورده و ستاد از این مقوله به آسانی چشم پوشی نمی کند و این خط قرمز نهایی ماست.

نیّری تنها دغدغه در خصوص پلاسما را انتقال آن به اروپا برای فراوری و پالایش آن هم به دلیل نبود دانش این کار در کشور دانست و افزود: حتی در جریان این انتقال هم امکان قاچاق وجود ندارد چرا که پلاسما لوازم خانگی و یا پوشاک نیست که چندین روز در مرز معطل بماند و کانتینری قاچاق شود. این فراورده شیوه ای خاص در نگهداری و فراوری دارد و برای قاچاقچی به صرفه نیست هزینه  های سنگین این فرایند را متحمل شود.  ضمن اینکه تجهیزات خونگیری فقط در سازمان انتقال خون وجود دارد و حتی  اگر خارج از این سازمان، قاچاقچیان بخواهند با تجهیزاتی، خون مردم ایران را بگیرند و قاچاق کنند، به قدری هزینه بردار است که اصولا این نوع قاچاق برایشان به صرفه نیست.

اضافه می شود در خصوص قاچاق خون و پلاسمای ایرانیان در ماه های اخیر و در شرایطی که ذخایر خون کشور با کمبود شدید مواجه شده، با رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم تماس گرفتیم. نصرالله پژمان فر هم این اخبار را تکذیب و تاکید کرد تا این لحظه گزارشی در این خصوص به کمیسیون ارجاع نشده است.                 

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.