چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۶

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی:

شرکت‌های عمرانی آستان قدس رضوی رقیب بخش خصوصی نیستند

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با اشاره به لزوم تکمیل زنجیره ارزش عمران در این بنیاد تأکید کرد: شرکت‌های عمرانی فعال در عرصه ساخت‌وساز، رقیب بخش خصوصی در بخش‌های عمرانی نیستند.

به گزارش قدس آنلاین،  مالک رحمتی در نشست مجمع عمومی سالانه شرکت مسکن و عمران قدس رضوی که با حضور مدیران و اعضای هیئت مدیره گروه عمران و زیرساخت و شرکت مسکن و عمران قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه سال ۱۴۰۰ بازه مهمی برای شرکت‌های عمرانی آستان قدس رضوی است، گفت: با توجه به تشکیل گروه عمران و زیرساخت، به وجود آمدن زمینه‌های هم‌افزایی فی‌مابین شرکت‌ها، در پیش گرفتن سیاست‌های یکپارچه و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود، به‌زودی شاهد رشد، تعالی و پیشرفت چشمگیری در این گروه خواهیم بود. یکی از مهم‌ترین کارها شناسایی نقاط ضعف، محدودیت‌ها و کاستی‌ها در این بخش و تلاش برای رفع آن‌هاست.
وی با اشاره به اینکه تکمیل زنجیره ارزش صنعت ساختمان در آستان قدس رضوی مغفول مانده است و با وجود همه حلقه‌های زنجیره ارزش این صنعت از قبیل اراضی و زمین‌های مناسب، شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، مشاوره و شرکت‌های دارای رتبه‌های شایان توجه در عرصه‌های ساخت‌وساز و زیرساخت‌های اساسی، بهره‌وری مناسبی ندارد، افزود: خوشبختانه ضمن تأکید بر تکمیل زنجیره ارزش در ساختار سازمانی جدید با محوریت زنجیره ارزش و تخصص‌گرایی، و بسیج همه امکانات و تجربیات گذشته، الگوهای جدیدی برای صنعت عمران با مشارکت‌های مردمی مورد انتظار است.
رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با تأکید بر ارائه خدمات باکیفیت به زائران و مجاوران این امام رئوف از سوی این شرکت‌ها، ادامه داد: فعالیت شرکت‌های عمرانی زیرمجموعه آستان قدس رضوی باید سامان‌دهی شود تا روزبه‌روز کیفیت ارائه خدمات به زائران و مجاوران ارتقا یابد. ارائه خدمات باکیفیت به زائران و مجاوران موجب افزایش و تضمین سرمایه اجتماعی این آستان مقدس می‌شود. هدف اصلی همه فعالیت‌های شرکت‌های تابع باید در مسیر افزایش سرمایه اجتماعی و خدمت باکیفیت به زائران و مجاوران قرار گیرد.

ورود به بازار سرمایه
ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه یک راهبرد اساسی در راستای شفافیت و ارتقای بهره‌وری آن‌هاست. وی ضمن بیان این مطلب که آستان قدس رضوی در راستای ارائه خدمات در حوزه عمران و توسعه، سه مؤلفه کیفیت مناسب، قیمت مناسب و زمان مناسب را الگوی فعالیت‌های عمرانی خود قرار داده است افزود: ان‌شاءالله با هم‌افزایی صورت‌گرفته در هلدینگ عمران قدس رضوی، شاهد رونق در این مجموعه باشیم. ارزش‌آفرینی همواره مدنظر قرار می‌گیرد و این ارزش با توجه جدی به سه مؤلفه اثرگذار در افکار عمومی، یعنی تولید باکیفیت مناسب، قیمت مناسب و در زمان مناسب محقق خواهد شد.
رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات، با اشاره به ضرورت ورود شرکت‌های زیرمجموعه آستان قدس رضوی به بازار سرمایه، افزود: ورود به بازار سرمایه برای ما یک راهبرد است. در همین راستا، هدف‌ از ورود به بازار سرمایه، مشارکت با مردم از طریق واگذاری سهام، ارائه گزارش‌های ماهانه و شفاف‌سازی صورت‌های مالی شرکت‌ها، هم‌چنین تأمین منابع مالی از طریق بازار سرمایه برای اجرای پروژه‌های عمرانی در سطح ملی است.

مشارکت با سایر نهادها برای اجرای پروژه‌های ملی
رحمتی در بخش دیگری از سخنانش به ظرفیت‌ها و امکانات شرکت مسکن و عمران قدس رضوی اشاره و بیان کرد: با توجه به اقدامات و اجرای پروژه‌های عمرانی بزرگ، حساس و مهمی که در سطح ملی و بین‌المللی توسط این شرکت انجام شده است، حقیقتا این شرکت هنوز جایگاه و ارزش خود را در سطح جامعه پیدا نکرده است. از همین رو، باید با برنامه‌ریزی منسجم و بهره‌گیری و معرفی ظرفیت‌ها و تجربیات بی‌نظیر شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، جایگاه این شرکت را ارتقا داد.
وی خاطرنشان کرد: تولیت آستان قدس رضوی شرکت‌های زیرمجموعه این آستان مقدس را از رقابت با بخش خصوصی منع کرده‌اند زیرا آستان قدس رضوی رقیب بخش خصوصی نیست. مأموریت آن در حوزه عمران، مشارکت با نهادهای بزرگ همچون قرارگاه خاتم‌الأنبیا برای تحقق پروژه‌های بزرگ و دشوار ملی است. در همین راستا برای افزایش بهره‌وری پروژه‌ها باید با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای هوشمند، پایش پروژه‌ها به صورت نرم‌افزاری، مستمر و منظم انجام شود.
گفتنی است محمد دلبری، مدیرعامل هلدینگ عمران قدس رضوی، در ابتدای این نشست به ارائه گزارش عملکرد و اقدامات شاخص این هلدینگ از ابتدای سال جاری تاکنون پرداخت. در ادامه نیز سایر اعضای حاضر در این نشست پیشنهادها و ‌نظرات خود را بیان کردند.

منبع: آستان نیوز

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.