چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸

ایران بازداشت کاوه افراسیابی را در آمریکا محکوم کرد

ایران و آمریکا

سخنگوی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، بازداشت یک استاد دانشگاه ایرانی در آمریکا با اتهامات ساختگی را محکوم کرد.

به گزارش قدس آنلاین، «علیرضا میریوسفی» سخنگوی هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه بازداشت «کاوه لطف‌الله افراسیابی» دانشمند علوم سیاسی و تحلیلگر رسانه‌ای در آمریکا را محکوم کرد.

میریوسفی در پیامی توئیتری نوشت:‌ «از شنیدن خبر دستگیری دکتر افراسیابی با اتهامات ساختگی متأسفیم، [اقدامی] که در آخرین ساعات دولت [دونالد] ترامپ که به‌خاطر سرسختی و تعصبات ضد ایرانی معروف است، انجام گرفت».

این دیپلمات ایرانی در ادامه افزود: «دکتر افراسیابی به عنوان یکی از عوامل مأموریت [ایران] مشغول به کار نبود بلکه وی استاد دانشگاه و متخصص در زمینه روابط بین‌الملل است. او مشاوره‌هایی درخصوص مسائل بین‌المللی به مأموریت [ایران] ارائه داده است و همکاری او با ما از ابتدا باز و کاملاً شفاف بود».

 آمریکا روز گذشته افراسیابی را که سابقه تدریس در دانشگاه بوستون و سایر دانشگاه‌های آمریکا را دارد دستگیر و به فعالیت اعلام‌نشده برای پیشبرد منافع ایران متهم کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده در دادگاهی در بروکلین علیه افراسیابی اعلام جرم کرده است.  دادگستری آمریکا وی را به نقض «قانون ثبت کارگزاران کشورهای خارجی»، از طریق فعالیت اعلام‌نشده به نیابت از حکومت جمهوری اسلامی ایران متهم کرده است.

در پایان بیانیه دادگستری آمریکا اشاره شده ادعاهای مطرح‌شده در شکوائیه مورد نظر ادعا هستند و متهم تا زمانی که مجرم شناخته نشود بی‌گناه است. در صورتی که دادگاه افراسیابی را به در اتهامات مطرح‌شده مجرم بشناسد او به تحمل حداکثر ۱۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

این اتهامات در حالی مطرح شده‌اند که دولت آمریکا به عنوان بخشی از سیاست «فشار حداکثری» تلاش شدیدی برای مبارزه با تحلیلگران مستقل حامی ایران در فضای مجازی به کار گرفته است.

رسانه‌ها چندی پیش افشا کردند وزارت خارجه آمریکا در راستای اجرای سیاست «فشار حداکثری علیه ایران» پروژه‌ای برای انتشار پروپاگاندای ضد ایرانی و مخالفت با هر گونه پیام در حمایت از ایران از سوی تحلیلگران مستقل راه‌اندازی کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.