چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹

معاون پارلمانی رئیس جمهور:

استرداد لایحه بودجه ممکن نیست/ تلاش می‌کنیم ابهام‌های مجلس را برطرف کنیم

آرش خلیل‌خانه

امیری معاون رییس جمهور

معاون پارلمانی رئیس جمهور امکان پس گرفتن لایحه بودجه توسط دولت در صورت تغییر شاکله آن در مجلس را منتفی دانست و گفت: لایحه بودجه پس‌گرفتنی نیست.

قدس آنلاین: حسینعلی امیری با اشاره به اینکه لایحه بودجه هم‌اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است، گفت: نماینده دولت در امر بودجه آقای نوبخت و معاونانشان هستند که در  جلسات کمیسیون تلفیق حضور داشتند و نقطه‌نظرات دولت  مطرح کرده‌اند.

وی که در حاشیه جلسه هیئت دولت سخن می‌گفت با اشاره به آغاز روند بررسی بودجه در صحن مجلس از روز سه شنبه، افزود: 

امروز در دولت نیز آقای روحانی تأکید داشتند که آقای نوبخت و وزرای اقتصادی با مجلس در زمینه بررسی بودجه همکاری کنند، خاطر نشان کرد: هر یک از احکام لایحه بودجه یک منطق دارد و لایحه سال آینده نیز براساس واقعیات کشور در دولت تهیه و تدوین شد و به تصویب رسید.

امیری تصریح کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که مجلس نیت خیر دارد و اگر درباره احکام بودجه و تبصره‌ها نیز ابهامی دارند، دولت آماده است که سوالات و ابهات آن‌ها را پاسخ دهد.

وی با اشاره به اینکه  لایحه بودجه امسال اولین لایحه بودجه‌ای است که توسط مجلس یازدهم بررسی می‌شود و آخرین بودجه دولت دولت تدبیر و امید است،  ابراز امیدواری کرد که بررسی آنفصل خوبی از همکاری‌های دولت و مجلس را رقم بزند و یک کار مشترک ماندگاری برای حل مشکلات کشور صورت گیرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با یادآوری: اینکه ابتکار لایحه بودجه با دولت است، گفت: لذا آنچه برای دولت نهم است این است که با توجه به این که لایحه بودجه بر اساس واقعیات تنظیم و در دولت تصویب شده،  تغییرات آن  به حدی نباشد که ساختار و شاکله بودجه به هم بخورد.

وی تصریح کرد لایحه بودجه از یک نظام به هم پیوسته تشکیل می‌شود و یک منظومه به هم تنیده است که اگر یکپارچگی آن بر هم بخورد، قطعاً در اجرا با مشکلاتی مواجه می‌شود. زمانی که تغییرات در لوایح خیلی زیاد شده و در عمل به طرح تبدیل می‌شود شورای نگهبان نیز ایراد می‌گیرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: امیدوار هستیم که نمایندگان مجلس در همکاری با نمایندگان دولت لایحه بودجه را به نحوی رسیدگی کنند که چارچوب ،شکل و نظمی که در آن وجود دارد، کماکان باقی بماند.

امیری درباره اینکه آیا ممکن است دولت لایحه بودجه را پس بگیرند، خاطر نشان کرد: ممکن است دولت در شرایطی لایحه‌ای را مسترد کند، اما لایحه بودجه پس گرفتنی نیست و مهمترین سند مالی یک سال آینده کشور است. کشور بدون قانون بودجه اساساً اداره نمی‌شود و  از جهات قانونی موضوع استرداد لایحه بودجه کاملا منتفی است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.