دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶

در نشست خبری بیست و سومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی کانون خراسان رضوی

توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی در جامعه با شعار آینده ساختنی است

کانون

نشست خبری مجازی بیست و سومین جشنواره بین المللی قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با حضور طاهره طهماسبی مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری و ابراهیم زره ساز مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی برگزار شد .

به گزارش  قدس آنلاین وبه نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان‌رضوی، در این نشست ابراهیم زره ساز مدیرکل کانون استان با اشاره به اهمیت قصه و کارکرد آن  در بسیاری از هنرها افزود:  ما از قصه در تولید فیلم ،نمایش، تئاتر متون ادبی، آواها و موسیقی‌های مقامی و فولکلور استفاده می‌کنیم. در همه این موارد استفاده از یک قصه خوب می‌تواند تاثیر بیشتری بر مخاطب بگذارد و لذت درک آن را بر جان مخاطب بنشاند.  از سوی دیگر نگاه آینده‌نگر به کارکردهای فرهنگی و توسعه فرهنگی نیز از قبال قصه‌گویی معنا پیدا می‌کند و اتفاقات خوبی به واسطه این جریان در مباحث اجتماعی می‌افتد.
مدیرکل کانون پرورش فکری استان در ادامه به بیان هدف کلی جشنواره قصه‌گویی پرداخت و گفت: توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی در جامعه با شعار آینده ساختنی است هدف اصلی جشنواره قصه‌گویی کانون است که در کنار آن به هدف‌های فرعی چون: ایجاد زمینه برای ارتقاء دانش نظری و تبادل تجربیات مفید میان قصه‌گویان ایرانی و خارجی و کارشناسان این حوزه، احیای سنت قصه‌گویی با حضور اقشار مختلف جامعه در این رویداد، برنامه‌ریزی و تبیین روش‌های نوین ارائه این هنر، مشارکت مردم و ترویج قصه‌گویی به عنوان ابزاری ارتباطی و مهم در جامعه می‌توان اشاره کرد.
در این میان اصحاب رسانه می‌توانند به عنوان شرکت کنندگان در این جشنواره از این ابزار برای انتقال خواسته‌های خود و جامعه کمک بگیرند.
 زره ساز با اشاره به سند چشم انداز پنج ساله قصه‌گویی استان خراسان‌رضوی افزود: با کمک همکاران و کارشناسان استان این سند چشم انداز تهیه و تدوین شده است که در آن احیاء قصه‌ها و عروسک‌های بومی و فولکلور بر اساس معیارها و نیز بازیابی هویت تاریخی و دینی و  انقلابی به عنوان معیار قصه‌گویی به صورت آموزش و تولید بنا دارد در مدت ۵ سال به اهداف خود در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ قصه گویی بپردازد.
در ادامه طاهره طهماسبی مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری با بیان اینکه تمام قصه‌ها و اسطوره‌های دینی کارکردهای عملیاتی برای زندگی انسان به تصویر کشیده اند؛ گفت:  قصه ابزاری فرهنگی در جهت رسیدن به دستاوردهای معنوی و مادی انسان است و یکی از راه‌های انتقال ارزش‌ها و بایدها و نبایدها، ابزار قصه و قصه‌گویی است که به دو شکل معطوف به گذشته که دربرگیرنده تاریخ و اتفاقات نوشته شده توسط گذشتگان  است و نیز رویارویی انسان با رویاهایی برای آینده تجلی پیدا می‌کند که در هر دو صورت برای جامعه و خصوصاً برای کودکان می‌تواند مفید واقع شود.  بسیاری از باورها و ارزش‌ها در خانواده در کنار بزرگترها می‌تواند از طریق قصه به نسل بعد منتقل شود.
طاهره طهماسبی افزود:آنچه مسلم است کودک و نوجوان پند و اندرز را نمی پذیرد اما وقتی مفاهیم ارزشمند در قالب قصه بیان می‌شود در این گروه سنی بسیار تاثیرگذار است.
 قصه‌گویی یک هنر است و کسی که بتواند از این هنر برای انتقال مفاهیم و ارزشهای والای انسانی کمک بگیرد چه در سطح خانواده و چه در سطح اجتماع موفق خواهد بود. 
وی در ادامه از عموم مردم دعوت کرد تا با شرکت در این جشنواره به مرور خاطرات بپردازند و هم قصه‌های گذشتگان را برای نسل امروز بازگو کنند. 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.