یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۲

ابعاد تازه‌ای از زوایای پنهان صلح امام حسن(ع)

کتاب صوتی «حاء. سین. نون»،

کتاب صوتی «حاء. سین. نون»، نوشته سیدعلی شجاعی توسط انتشارات نیستان منتشر شد.

به گزارش قدس آنلاین، کتاب صوتی «حاء. سین. نون»، نوشته سیدعلی شجاعی با صدای احسان چریکی و حامد فعال توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

«حاء. سین. نون» دومین اثر داستانی بلند سیدعلی شجاعی است که استقبال مخاطبان آن را در مدت کوتاهی به چاپ‌های مجدد رساند.

شجاعی که پیش از این نیز نگارش رمان‌هایی با تم مذهبی را در کارنامه خود دارد، ‌ در این کتاب به روایتی ویژه و بدیع از زندگی امام حسن مجتبی(ع) در فاصله سال‌های پس از شهادت حضرت علی(ع) تا شهادت امام حسن(ع) توجه نشان داده است و سعی کرده با خلق زاویه دید تازه، به بیان جدیدی از زندگی این امام معصوم(ع) دست پیدا کند.

خلاقیت جالب شجاعی در این رمان ۱۶۰ صفحه‌ای استفاده عناوین ۱۶ فصل کتاب از  حروف این حدیث پیامبر(ص) « «حَسن مِنّی واَنا منه» است.

تلاش شجاعی در این کتاب بر این بوده که با استناد به منابع تاریخی متقن که بیش از ۵۵ مورد از این منابع را معرفی کرده است، ‌ نشان دهد که صلح امام دوم شیعیان(ع) با معاویه از دو منظر نمایانگر پیروزی امام حسن(ع) و شکست معاویه بوده است. نخست اینکه این صلح، جنگ تحمیلی معاویه به امام حسن(ع) برای انتقام فتح مکه را ناکام گذاشت و دوم اینکه، اقدام پیروزمندانه امام حسن(ع) برای ناکام گذاشتن خواستِ معاویه بود.

شجاعی در روایتش در این کتاب تلاش کرده تا ماجرای صلح امام حسن(ع) را با توجه به محورهای عملیاتی و اندیشه‌ای جبهه معاویه تعریف و ابعاد تازه‌ای از پیروزی امام حسن(ع) را در کنار روایت مظلومیت امام حسن(ع) نشان دهد.

در بخشی از این کتاب می‌شنویم: «حسن علیه السلام قنوتش را بلند می‌خواند. به ناگاه از جایی که نمی‌بینم و نمی‌دانم تیری از برابر چشمانم می‌گذرد و بر پهلوی حسن علیه‌السلام می‌نشیند و بر سجاده‌اش می‌اندارد. عدی ناخواسته نمازش را رها می‌کند و می‌شتابیم که او را دریابیم. حضرتش از زیر عبا و ردا زره پوشیده … بازی پیچیده‌تر از تصور من است. حسن علیه‌السلام در نماز هم آسوده نیست گویا و این یعنی دشمن تا صف جماعت هم آمده است.»

کتاب صوتی «حاء. سین. نون» به مدت پنج ساعت و ۱۳ دقیقه توسط انتشاران نیستان به قیمت ۳۳ هزار تومان عرضه شده است.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.