سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲

جدال بر سر ذرت‌های آلوده، پایان یافت

خرید محصولات کشاوری - ذرت

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه ترخیص کالاها به لحاظ استاندارد ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد، درباره جدیدترین وضعیت ذرت‌های آلوده گفت: احتمالاً با تمهیدات چیده شده مابقی ذرت‌های آلوده از کشور خارج خواهد شد و دیگر چیزی به عنوان ذرت آلوده در کشور نخواهیم داشت.

به گزارش قدس آنلاین غلامرضا شریعتی اظهار کرد: دپوی اخیر کالاها در گمرک ربطی به استاندارد نداشته و سازمان ملی استاندارد بعد از انتخاب عنوان سال از سوی مقام معظم رهبری، بسته حمایتی ابلاغ کرد که در زمینه ورود کالاها به ویژه مواد اولیه تولید، مقررات و شرایطی ایجاد کرده که ترخیص آن‌ها به حداقل به زمان، یعنی ۲۴ تا ۴۸ ساعت از نظر سازمان انجام شود.  

وی افزود: شرایط ترخیص مواد اولیه به ساده ترین صورت رسیده و در عین حال نظارت بر کالاها نیز به طور جدی انجام می‌شود. بنابراین سازمان ملی استاندارد در ترخیص کالاها مشکلی ندارد.  

رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به سوالی درباره جدیدترین وضعیت ذرت‌های آلوده نیز گفت: احتمالاً با تمهیدات چیده شده مابقی ذرت‌های آلوده از کشور خارج خواهد شد و دیگر چیزی به عنوان ذرت آلوده در کشور نخواهیم داشت.  

‌وی افزود: با پیگیری انجام شده این محموله به کشورهایی که استاندارد آنها با استاندارد ایران متفاوت است و متقاضی این محموله هستند یا می‌خواهند آن را به مواد دیگری تبدیل کنند منتقل خواهد شد.

ذرت محصولی است که برای خوراک دام و خوراک انسان در محصولاتی همچون ذرت حجیم شده مصرف می‌شود و اگر ذرت آلوده به مصرف دام شیری و پرواری برسد، شیر و گوشت دام نیز آلوده به آن سموم خواهد شد.

ماجرای ذرت‌های آلوده چه بود؟

ماجرای این ذرت‌ها مربوط به سال ۱۳۹۵ است که حدود ۱۲۰ هزار تن ذرت وارد بندر امام (ره) شد و با انجام آزمایش‌های متعدد از سوی سازمان ملی استاندارد، وجود سم آفلاتوکسین بالا در این محموله اثبات شد و گواهی انطباق برای این محموله صادر نشد. در نهایت سال گذشته نیره پیروزبخت رئیس سابق سازمان ملی استاندارد،  اعلام کرد که رئیس‌جمهوری دستور توقف واردات ذرت‌های آلوده به کشور و برخورد قضایی با متخلفان را صادر کرده و تکلیف کرده است که اگر این محموله مرجوع نشود، باید امحا شود.

اما وضعیت امحا یا مرجوع کردن این محموله‌ها زمانی برای افکار عمومی اهمیت پیدا کرد که آبان ماه سال گذشته نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی - در یک برنامه تلویزیونی گفت که مجموعا  ۵۰۰ هزار تن ذرت در استان خوزستان وجود داشته که از این مقدار، ۳۵۰ هزار تن که استاندارد آن از سوی وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد تایید شده به کشور وارد شده، اما ۱۴۰ هزار تن از این محموله طبق آزمایش‌های انجام شده آلوده به سم آفلاتوکسین هستند که هنوز در انبار نگهداری می‌شود. اما سازمان ملی استاندارد ایران، گمرک و وزارت کشاورزی در بیانیه مشترکی اعلام کردند که کیفیت و سلامت ۳۵۰ هزار تن ذرت، قبل از ورود به کشور از سوی سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی پایش و تایید شده و سپس مجوزهای لازم برای ترخیص صادر شده است.

سال گذشته گمانه زنی‌هایی درباره تبدیل ذرت‌ها به الکل نیز مطرح شد که به سرانجام نرسید.

دو سال پیش نیز  سازمان اموال تملیکی  اعلام کرد پیش‌بینی کرده بود که با فروش این ذرت‌ها به کشورهای غیرهمسایه که امکان برگشت این محموله به ایران کاملا منتفی باشد، ‌ حداقل نصف ارز خارج شده برای خرید این محموله‌ها بار دیگر وارد ایران شود.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.