دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹

متوسط قیمت کتاب در مرداد ۵۵ هزار تومان شد/ چند برابر شدن فاصله ترجمه و تألیف در حوزه کودک و نوجوان

افزایش قیمت کتاب

طبق آمارهای منتشر شده در حوزه نشر، متوسط قیمت کتاب در مرداد ماه سال جاری با ۳ هزار تومان افزایش نسبت به ماه قبل، به بیش از ۵۵ هزار تومان رسید.

به گزارش قدس آنلاین، بر اساس آمارهای نشر در مرداد ماه هشت هزار و ۶۹۲ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد شش هزار و ۷۲ عنوان تألیفی و دو هزار و ۶۲۲ عنوان ترجمه بوده است. ناشران تهرانی شش هزار و ۹۰۶ عنوان کتاب و ناشران شهرستانی هزار و ۷۸۶ عنوان منتشر کرده‌اند. همچنین پنج هزار و ۶۲۷ عنوان کتاب چاپ اول و سه هزار و ۶۵ عنوان کتاب چاپ مجدد هستند.

افزایش قابل توجه انتشار کتاب‌های کمک آموزشی با توجه به نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید از جمله نکات حائز اهمیت آمارهای نشر در مرداد ماه است.

کتاب‌های کمک آموزشی با هزار و ۷۵۷ عنوان در مرحله نخست انتشار عناوین و کودک و نوجوان با هزار و ۴۲۱ عنوان، ادبیات با هزار و ۲۹۴ عنوان و علوم اجتماعی با هزار و ۸۲ عنوان در مرحله‌های بعدی قرار دارند.

متوسط شمارگان کتاب در مرداد ماه هزار نسخه و متوسط قیمت نیز ۵۵ هزار تومان است.  در حوزه کودک و نوجوان همان‌طور که گفته شد، ‌ هزار و ۴۲۱ عنوان کتاب منتشر شده است، ‌ از این میان ۵۳۱ عنوان کتاب تألیفی و ۸۹۰ عنوان ترجمه بوده‌اند. افزایش تفاوت بین ترجمه و تألیف در مرداد ماه نیز حائز اهمیت است.

شمار کتاب‌های چاپ اول این حوزه تنها ۵۷۵ عنوان و تجدید چاپی‌ها ۸۴۶ عنوان بوده است. متوسط شمارگان در حوزه کتاب‌های کودک و نوجوان هزار و ۵۸۱ نسخه  و متوسط قیمت نیز ۳۲ هزار تومان بوده است.  

در مقایسه آمارهای نشر میان مرداد و تیرماه با کاهش ۲۰ درصدی تعداد عناوین مواجه بوده‌ایم، همچنین قیمت میانگین قیمت کتاب حدود سه هزار تومان رشد داشته است. حوزه‌های کمک آموزشی و کودک با رشد عناوین و حوزه ادبیات با کاهش عناوین مواجه شده است.

وضعیت کتاب کودک و نوجوان همچون گذشته در غلبه ترجمه به تألیف و تجدید چاپ به چاپ اولی همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر انتشار کتاب‌های کمک درسی که در چند سال اخیر به دلیل ممنوعیت استفاده از مدارس کاهش پیدا کرده بود، ‌ دوباره افزایش یافته و دقت نظر مسئولان حوزه آموزش و پرورش را می‌طلبد.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.