سه‌شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸

رئیس جمهور آلمان: مرکل فعلا به وظایفش ادامه دهد

اشتاین مایر

فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس جمهور آلمان از مرکل خواست تا زمان تشکیل دولت جدید، وظایف خود را انجام دهد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از خبرگزاری تاس، این درخواست براساس بند سوم پاراگراف ۶۹ قانون اساسی مطرح شده است و همچنین بیستمین اجلاس بوندستاگ (پارلمان آلمان) امروز (سه‌شنبه) آغاز می‌شود.

اختیارات صدراعظم فدرال و وزرای دولت در روز اجلاس پارلمان به پایان می‌رسد. اگر تا این لحظه کابینه جدید تشکیل نشده باشد که دقیقا وضعیت امروز آلمان همین است، دولت قبلی از نظر فنی از کار خارج می‌شود اما بدون هیچ محدودیتی به وظایف خود ادامه می‌دهد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و سایر مقامات دولتی اوراق استعفا خود را از اشتاینمایر پس از ساعت ۱۸:۰۰ به وقت مسکو دریافت خواهند کرد.

در بوندستاگ یا پارلمان آلمان، صندلی‌هایی که معمولا توسط صدراعظم یا وزرای دولت اشغال می‌شود، خالی است. آن‌ها در لژهای بالا جایی که اغلب بازدیدکنندگان مناظره را از آنجا تماشا می‌کنند، می‌نشینند.

گفت‌وگوها درخصوص ائتلاف آینده توسط حزب سوسیال دموکرات، حزب دموکرات آزاد و سبزها در حال انجام است. بعید نیست که نام جدید صدراعظم آلمان در ماه دسامبر اعلام شود؛ در این صورت اختیارات دولت فعلی کاملا قطع خواهد شد.

همچنین به نقل از آسوشیتدپرس، پارلمان تازه منتخب آلمان قرار است اولین جلسه خود را امروز برگزار کند. انتظار می‌رود که بوندستاگ به عنوان رئیس جدید خود بائربل باس، عضوی از سوسیال دموکرات‌های چپ‌میانه را انتخاب کند که از انتخابات ماه گذشته به عنوان قوی‌ترین حزب ظاهر شد.

آلمانی‌ها در ۲۶ سپتامبر برای انتخاب یک پارلمان جدید و تعیین جانشین مرکل که از سال ۲۰۰۵ صدراعظم است، به پای صندوق‌های رای رفتند. مذاکرات ائتلافی آلمان یک موضوع مفصل است و توافقی را به دست می‌دهد که جزئیات برنامه دولت برای دوره چهار ساله آن را مشخص می‌کند. اگر مذاکرات موفقیت آمیز باشد، اولاف شولتس، جانشین مرکل خواهد بود که سوسیال دموکرات‌ها را به پیروزی محدود در انتخابات ۲۶ سپتامبر سوق داد. او معاون صدراعظم و وزیر دارایی در دولت فعلی است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.