یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۰

وزارت کشور به روستاهای برگزیده دوستدار کتاب جایزه می‌دهد

وزارت کشور

وزارت کشور مقرر کرد که به منظور تشویق مدیران محلی، هدایایی در قالب کمک به توسعه زیرساخت‌های فرهنگی روستاها به میزان ۵۰۰‌ میلیون ریال برای ۱۰ روستای برگزیده جشنواره پرداخت شود.

 به گزارش «قدس آنلاین» به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، حجت‌الله غلامعلی معاون فرهنگی مرکز  مطالعات و برنامه‌ریزی شهری و روستایی، با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به اینکه مرکز و مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی به نمایندگی از وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اولین دوره برگزاری طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاهای دوستدار کتاب حضور داشته، سعی شده با حضور فعال در شورای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی این رویدادهای بزرگ فرهنگی، گامی در جهت کمک به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در مناطق شهری و روستایی کشور برداشته شود.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره‌های روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: با توجه به اینکه یکی از ارکان مهم تحقق این رویداد بزرگ فرهنگی، مشارکت فعال و مسئولانه مدیران محلی (شهرداران و دهیاران) و حمایت از اجرای طرح‌های مرتبط با توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی با مشارکت سایر نهادهای فرهنگی و شهروندان و روستاییان است، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان متولی قانونی هدایت، حمایت و نظارت بر عملکرد حدود ۱۱۴۸ شهر و حدود ۳۲۰۰۰ روستای دارای دهیاری در سطح کشور، ضمن حمایت معنوی از برگزاری دو رویداد بزرگ فرهنگی مذکور، اقدام به ابلاغ دستورالعمل برگزاری این جشنواره‌ها به استانداری‌ها، شهرداری‌ها و دهیاری‌های متبوع و ترغیب مدیران محلی به مشارکت در این حرکت بزرگ اجتماعی کرده است.

به گفته غلامعلی براساس دستور ریاست سازمان متبوع او، مقرر شده است که به منظور تشویق و ترغیب مدیران محلی، هدایایی در قالب کمک به توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در روستاها به میزان ۵۰۰‌میلیون ریال برای ۱۰ روستای برگزیده جشنواره پرداخت شود. برای ارج‌نهادن به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی صورت‌گرفته نیز، لوح‌های تقدیر شهرها و روستاهای منتخب این دو رویداد مؤثر فرهنگی به توشیح آقای رحمانی فضلی، وزیر کشور رسید که در این دوره نیز پس از انجام داوری و انتخاب برترین‌ها در این خصوص اقدام خواهد شد.

عضو شورای سیاستگذاری جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران، درباره میزان اثربخشی برگزاری این دو جشنواره گفت: برای ارزیابی میزان اثربخشی هر فعالیت فرهنگی و اجتماعی باید به روند مشارکت مردمی و میزان استقبال از برگزاری آن استناد کرد. آمار تعداد شهرها و روستاهای شرکت‌کننده طی دو دوره گذشته و همچنین تعداد طرح‌های ارسالی به دبیرخانه جشنواره، بیانگر این ‌است که یکی از اهداف عمده برگزاری آن که توسعه مشارکت مردمی و بخش خصوصی در انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بوده، محقق شده که ضامن توسعه پایدار در این بخش خواهد بود.

وی افزود: از طرفی پرداختن به موضوع افزایش سرانه مطالعه در کشور که از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری و مورد اتفاق همه مسئولان کشور است، قطعاً امری مبارک و اقدامی اساسی برای پرورش شهروندانی آگاه، مسئول و قانون‌مدار است و رکن اصلی پیشرفت در سطوح ملی و محلی خواهد بود.

غلامعلی درباره میزان استقبال روستاها و عشایر از جشنواره گفت: آمارها و تحلیل‌های ارائه‌شده از دوره‌های قبلی جشنواره، حاکی از روند روبه‌رشد مشارکت روستاییان و عشایر بوده و حتی میزان مشارکت در مقایسه با شهرها، نشان‌دهنده این مطلب است که میزان مشارکت روستاییان و عشایر، بیش از مناطق شهری بوده است و ظرفیت‌هایی خوبی برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در مناطق روستایی و عشایری وجود دارد.

وی درباره پیش‌بینی سومین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: براساس آمار و داده‌های موجود در دوره‌های قبل، به نظر می‌رسد با توجه به پتانسیل بالای رقابت در این رویدادهای فرهنگی، روند روبه افزایش مشارکت در این دوره نیز ادامه خواهد یافت.

غلامعلی درباره تعاملات معاونت فرهنگی مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی با سایر اعضای شورای سیاستگذاری این دو جشنواره گفت: با توجه به ایجاد یک تیم کاری منسجم و صمیمی که از برکات برگزاری این جشنواره بوده، چه در موضوع سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و چه در موضوع داوری و معیارهای انتخاب برترین‌ها، تعامل و تفاهم خوبی بین همه اجزای برگزاری این رویداد فرهنگی و  اجتماعی وجود دارد که همین امر، باعث بالندگی این حرکت شده است.

وی افزود: در جلسات مختلفی که مباحث مربوط به برگزاری جشنواره‌ها پیگیری می‌شود، همکاران در فضایی صمیمی نظرات، مسائل، مشکلات، نقدها و پیشنهادات خود را با صراحت طرح کرده و تبادل نظر می‌کنند که در مجموع شرایط بسیار مناسبی را برای ایجاد یک عزم و حرکت ملی در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی با حمایت از فعالیت‌های محلی و ایده‌های ناب شهروندان و گروه‌های اجتماعی فراهم آورده است.

منبع: خبرگزاری مهر