شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲

ادامه وزن کشی سه فراکسیون بر سر ترکیب هیات رئیسه مجلس/ جلسه اضطراری فراکسیون امید و معرفی رقیب لاریجانی برای کرسی ریاست

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

 انتخابات هیات رئیسه مجلس قرار است ۱۰ خرداد یعنی روز چهارشنبه برگزار شود و انتظار می رود رایزنی های فراکسیون مجلس برای کسب کرسی بیشتر در ترکیب نهایی این هفته افزایش یابد.

به گزارش قدس آنلاین، در حالی که ابتدا عنوان شده بود این انتخابات فردا برگزار می شود اما سخنگوی هیات رئیسه مجلس روز جمعه اعلام کرد انتخابات به روز چهارشنبه موکول شده است.

بهروز نعمتی گفت: طبق آیین نامه داخلی مجلس انتخابات هیات رئیسه باید پس از یکسال بعد از انتخابات سال قبل برگزار شود، به دلیل آن که در سال گذشته، انتخابات در ۱۱ خرداد ماه برگزار شد، بنا شد که امسال نیز انتخابات در این روز برگزار شود. وی افزود: بر اساس تاریخ، امسال ۱۱ خرداد ماه روز پنج شنبه است از این رو بنا شد که ما انتخابات را در روز چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه برگزار کنیم.

این اتفاق در حالی روی داده که تاکنون نه تنها سه فراکسیون مجلس شورای اسلامی(امید، مستقلین، نمایندگان ولایی) درباره نحوه ترکیب هیات رئیسه به جمع بندی نرسیده اند بلکه به نظر می رسد رایزنی ها برای کسب کرسی بیشتر تشدید شده است.

در انتخابات هیات رئیسه مجلس، رئیس، دو نائب رئیس، ۶ دبیر و سه ناظر انتخاب می شوند. سال قبل علی لاریجانی توانست است با ۲۳۷ رای از مجموع ۲۷۶ رای ماخوذه کرسی ریاست مجلس را بدست آورد.
 
رایزنی برای کسب کرسی نواب رئیس
از چند روز قبل اخباری مبنی بر اجماع دو فراکسیون مستقلین و ولایی درباره ترکیب هیات رئیسه توسط اعضای فراکسیون امید در رسانه ها اصلاح طلب منتشر شد. آنها تاکید داشتند که هر دو فراکسیون به این جمع بندی رسیده اند تا علی مطهری را از کرسی نائب رئیسه بردارند و در عوض گزینه فراکسیون ولایی جای او را بگیرد. نمایندگان فراکسیون امید عنوان می کردند که دولت نیز با این طرح همراه شده است. این رسانه ها به طور مشخص از واعظی، وزیر ارتباطات دولت نام می بردند.

در این ارتباط عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مجلس شب گذشته در توئیتی نوشت: «عهدشکنان فهرست امید با نمایندگان جبهه پایداری بر سر لیست مشترک هیات رئیسه توافق کردند. برخی وزرای دولت هم در کنار عهدشکنان قرار گرفته‌اند. »

محمود صادقی نماینده تهران هم در این‌باره در توئیتی به دولت هشدار داد:«تکرار تعامل با فرصت‌طلبانِ عهدشکن درانتخاب هیأت‌رئیسه مجلس، به مناسبات فراکسیون امید با دولت دوازدهم آسیب می‌زند. »

از سوی دیگر محمد رضا عارف، رییس فراکسیون امید امروز در پاسخ به سوالی درباره حذف مطهری و پزشکیان از نایب رئیسی گفت: «در مورد آقای پزشکیان مطلع نیستم ولی حذف آقای مطهری شنیده شده و در جلسات فراکسیون هم صحبت مفصلی در این زمینه داشتیم. خط قرمز ما حفظ دو نایب رئیس است و گاهی در مذاکرات حفظ رئیس و دو نایب رئیس فعلی را نیز پیگیری کردیم. »

عارف وی درباره مسائل مطروحه مبنی بر جایگزینی حاجی بابایی به جای مطهری به عنوان نایب رئیس مجلس گفت: «راهبرد ما حفظ دو نایب رئیس فعلی به دلیل عملکرد، جایگاه و تدبیر خوب آنها در اداره مجلس است».

یکی از روزنامه های اصلاح طلب هم امروز نوشت«براساس آخرین جمع‌بندی‌ها، گفته می‌شود مستقلین ‌ولایی و جبهه پایداری به فهرست مشترکی رسیده‌اند و فراکسیون امید نیز برای هر ١٢ کرسی انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس فهرست جداگانه‌ای خواهد داد».

اما امروز هم وزیر ارتباطات و هم رئیس فراکسیون مستقلین این اخبار را تکذیب کردند.

محمود واعظی، امروز در اینستاگرام خود نوشت: «اخبار نادرستی مبنی بر دخالت برخی از اعضا دولت در انتخاب هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در برخی شبکه های اجتماعی مطرح شده که قویا تکذیب می شود. » او در ادامه نوشت: «انتخاب هیات رئیسه مجلس، حق نمایندگی است و دولت هیچ دخالتی در این امر ندارد، به نظر می رسد این گونه شایعه ها برای ایجاد اختلاف و بر هم زدن رابطه خوب دولت و مجلس است و هدفی جز کاستن از شیرینی انتخابات ندارد. »

کاظم جلالی هم درباره برخی اخبار منتشر شده در روزهای اخیر پیرامون موضوع انتخابات هیات رییسه مجلس گفت: نه آقای لاریجانی و نه نزدیکان ایشان به دنبال حذف مطهری نیستند و به دنبال این هستیم که در یک فرمول هر سه فراکسیون باشند.
 
احتمال معرفی گزینه کرسی ریاست از سوی فراکسیون امید
از سوی دیگر فراکسیون امید اعلام کرده است که در صورت عدم توافق با دیگر فراکسیون‌ها، لیستی مستقل برای هر ۱۲ کرسی هیات رئیسه معرفی خواهد کرد. اما انتشار مجموعه ای از اخبار باعث شد که امروز فراکسیون امید جلسه اضطراری تشکیل دهد. در این راستا بعد از جلسه، سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از تصمیم فراکسیون امید مجلس برای انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس خبر داد.

بهرام پارسایی اظهار کرد: در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید که با حضور بیش از ۹۰ نماینده تشکیل شد به اتفاق آرا مصوب شد در صورتی که کف مطالبات فراکسیون که حفظ وضع موجود هیأت رئیسه است محقق نشود، مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس انتخاب شود. وی افزود: این تصمیم بعد از تفاهم دو فراکسیون مستقلین و ولایی برای تقسیم کرسی های هیأت رئیسه به نسبت شش به شش اتخاذ شده است.

امروز محمدرضا تابش عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مجمع عمومی این فراکسیون امروز(شنبه ۶ خرداد) برگزار شد، گفت: فراکسیون امید در انتخابات هیئت رئیسه مجلس بنا را تعامل با سایر فراکسیون‌های پارلمان قرار داده است.

وی با بیان اینکه کمیته تعامل فراکسیون امید در حال فعالیت است و رایزنی‌های لازم با سایر فراکسیون‌های مجلس را  انجام می‌‌دهد و در جلسه امروز نیز گزارشی از روند طی شده از سوی این کمیته  به اعضا ارائه شد، ادامه داد: اگر در هر صورت طرف مقابل تعامل را نپذیرد فراکسیون امید لیست کاملی برای انتخابات هیئت رئیسه ارائه می‌کند.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس درباره برخی شایعات درباره معرفی مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس از سوی فراکسیون امید گفت: تاکنون لیستی درباره انتخاب اعضای هیئت رئیسه تدوین نشده و باید کمیته تعامل نتایج نشست‌های خود را اعلام کند تا ما در فراکسیون امید براساس آن تصمیم‌گیری کنیم.

احتمال ائتلاف سه فراکسیون
امروز حسین نقوی حسینی نماینده ورامین و از نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در گفت و گویی از احتمالا ائتلاف سه فراکسیون بر سر هیات رئیسه مجلس خبر داد.

او در سخنانی درباره  لیست های انتخاباتی برای هیات رئیسه مجلس اظهار کرد: «رویکرد نخست این بود که فراکسیون نمایندگان ولایی یک لیست مستقل متشکل از ۱۲ نفر برای تمامی ارکان هیئت رئیسه ارائه کند و بدون در نظر گرفتن اینکه این فهرست چه میزان رای می‌آورد، لااقل از لیست خود دفاع کند. »
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: «رویکرد دوم این بود که فراکسیون ما با فراکسیون مستقلین ولایی به توافق برسد که این پیشنهاد در جلسه مشترک دو فراکسیون که عصر روز گذشته برگزار شد، مطرح و قرار شد لیستی مشترک با فرمول ۶ + ۶ ارائه شود که در این صورت آقای لاریجانی به عنوان گزینه ریاست مجلس سهمیه فراکسیون مستقلین به حساب می‌آمد. »

نماینده ورامین در مجلس دهم با بیان اینکه عصر دیروز دو فراکسیون نمایندگان ولایی و مستقلین در مورد ارائه لیست مشترک ۶ + ۶ به تفاهم رسیده بودند، گفت: «ظاهرا بعد از آنکه اعضای فراکسیون امید متوجه شدند چنین توافقی میان دو فراکسیون دیگر حاصل شده با آقایان لاریجانی، جلالی و دیگران صحبت و اعلام کردند با پیشنهاد اولیه مبنی بر ارائه لیست مشترک سه فراکسیون با فرمول ۴ + ۴ + ۴ موافق هستند که البته هنوز تصمیم‌گیری نهایی در این رابطه انجام نشده است. »

به نظر می رسد تا روز چهارشنبه شاهد تشدید رایزنی های فراکسیون های مختلف برای کسب کرسی های بیشتر در هیات رئیسه مجلس باشیم.

منبع: سایت الف

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.