دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان خبر داد:

ورود بیش از ۲۵۰۰ کمباین مهاجر به استان خوزستان

کمب

 اهواز- به منظور عملیات برداشت محصولات کشاورزی در سال زراعی ۹۶ – ۹۵ ،  افزون بر ۲ هزار و ۵۱۱ دستگاه کمباین مهاجر از نیمه فروردین ماه سال جاری تا نیمه خرداد ماه وارد استان شد.

به گزارش قدس آنلاین، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان، ضمن اعلام این خبر گفت : این میزان نسبت به سال گذشته که حدود ۲ هزار و ۵۹۶ دستگاه بوده ۳ درصد کاهش داشته است  و علت این کاهش، ورود کمباین های مدرن با سرعت و عرض کار بالا بوده است که با وجود چنین ماشین آلات پیشرفته ای عملا نیاز به کمباین های بیشتر وجود ندارد.
محمد قاسمی نژاد اظهار داشت : ۴۸۴ دستگاه کمباین  بومی نیز در عملیات برداشت مشارکت داشته اند که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است، که این افزایش به دلیل خرید کمباین بومی از سوی کشاورزان خوزستان از محل خط اعتباری مکانیزاسیون بوده است.
وی با اشاره به نقش مثبت ورود کمباین های مدرن و نوین به عرصه برداشت، اظهار داشت : از سال ۹۱ تاکنون میزان ضایعات ماشین برداشت برای گندم از ۵/۶ به ۸/۳ و برای کلزا از ۵/۷ به ۵ درصد کاهش یافته است.
قاسمی نژاد افزود: به منظور کنترل عملیات برداشت و انجام معاینه فنی دو شرکت در شمال و جنوب استان مستقر شده و با بکارگیری ۳۱ نفر از کارشناسان آموزش دیده مکانیزاسیون، کار بازدید کمباین های فاقد معاینه فنی صورت گرفته که در پایان  یک هزار و ۱۵۸ بر چسب معاینه فنی برای کمباین بومی و مهاجر صادر شد.
وی گفت : همچنین در راستای نظارت بر عملیات برداشت و ارائه توصیه های فنی به کشاورزان، مدیریت جهادکشاورزی شهرستانها با هماهنگی این معاونت ۱۳۵ اکیپ شامل ۴۹۳ نفر کارشناس در سال زراعی جاری با مراجعه به مزارع و انجام کیل گیری نسبت به کنترل انجام دقیق اصول فنی برداشت اقدام کردند.
قاسمی نژاد در پایان با اشاره به کمبودهای موجود از جمله عدم تخصیص اعتبارات خاص مکانیزاسیون و کمبود خودرو، اظهار داشت : در صورت تأمین اعتبار لازم به به بخش مکانیزاسیون، شاهد افزایش کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی و ارتقاء مکانیزاسیون استان خواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.