دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴

سال گذشته ۲۴۷۷ مورد پیوند کلیه در کشور انجام شد

اهدا عضو

یزد- رئیس مرکز مدیریت پیوند عضو وزارت بهداشت گفت: مهمترین پیوندی که از فرد زنده انجام می شود، پیوند کلیه بوده ودر سال گذشته ۲ هزار و ۴۷۷مورد پیوند کلیه در کشور انجام شد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، دکتر سعید کاظمینی صبح دوشنبه در آیین آغاز بکار نخستین دوره آموزشی تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی در یزد اظهارداشت: اهدا عضوکلیه در کشور دارای آمار بالایی می باشد و پیوند این عضو در سالهای گذشته پیشرفت کرده اما هنوز تعداد زیادی بیماران دیالیزی در نوبت پیوند قرار دارند.
وی افزود: نخستین پیوند کلیه در کشور در سال ۴۷ صورت گرفت و  در سال ۶۳ نخستین بخش این پیوند در کشور تاسیس شد و اکنون تعداد بخش های پیوند کلیه به ۳۰ مرکز رسیده است.
این مسئول با بیان اینکه پیوند کلیه یکی از باسابقه ترین فعالیت های پیوند عضو در ایران بوده گفت : از سال ۴۷ تاکنون افزون بر ۴۴ هزار و ۴۹۷ مورد پیوند کلیه در کشور انجام شده که دو هزار و ۴۷۷مورد آن مربوط به سال گذشته است.
وی خاطرنشان ساخت: در دو سال گذشته افزون بر ۶۰ درصد بیماران نیازمند پیوند کلیه که کمتر از ۱۸ ماه در لیست انتظار بودند و  زمان انتظار برای پیوند کلیه در کشور بین ۱۲ تا ۱۸ ماه می باشد.
رییس مرکز مدیریت پیوند عضو وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی، افزود: اولین پیوند قرنیه کشور نیز به سال ۱۳۱۴ برمی گردد و تاکنون افزون بر ۵۰ هزار مورد پیوند در این زمینه در سطح کشور با موفقیت انجام گرفته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.